Foto – Inita Dāniele un no www.poga.lv

Uzmanīgi – indīgie augi!
 0

Vasaras vidū – tik ziedoša pasaule, ka gribas biežāk pabūt dabā. Taču tajā jābūt uzmanīgiem – ne visiem savvaļas augiem drīkst pieskarties, tos plūkt, košļāt vai ostīt (piemēram, vaivariņu)…

Reklāma
Reklāma

 

RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Indīgais velnarutks. Daudzgadīgs čemurziežu dzimtas lakstaugs, kas satopams slapjās augsnēs – ūdenstilpju krastos, kur reizēm veido kuplas audzes, kā arī grāvju un purva malās. Izskalotos sakneņus var sajaukt ar pētersīļa sakni. Nebāzt mutē!

Latvāņi. Aug pļavmalās, krūmājos, mežos – vietās, kur augsne bagāta ar slāpekli, bieži sastopamas 50 – 150 cm augstas auga grupas ar platiem ziediem, čemuriem (līdz 20 cm diametrā). Latvāņiem nedrīkst pieskarties, var apdedzināt rokas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Četrlapu čūskoga. Aug mitrā, trūdvielām bagātā lapu koku mežā. No 15 līdz 35 cm augsts liliju dzimtas daudzgadīgs lakstaugs ar gariem, ložņājošiem sakneņiem. Zilganmelna oga – bērni to var sajaukt ar melleni. Ļoti indīga.

Bebrukārkliņš. Zied no maija līdz septembrim. Auglis – sulīga, sarkana, olveidīga oga. Bieži aug krūmājos upju, ezeru un dīķu krastos, purvainos mežos, grāvmalās. Parasti ar šo augu saindējas bērni, apēdot tā ogas.

Parastā kreimene jeb maijpuķīte. Zied maijā un jūnijā labi apgaismotās vietās lapkoku un jauktajos mežos, kur augsnes virskārta ir bagāta ar trūdvielām. Būt uzmanīgiem ar vāzes ūdeni, kurā turētas maijpuķītes, lai to kāds nejauši neiedzer.

Plankumainais suņstobrs. Izskatās līdzīgs suņburkšķim, taču uz stumbra – sarkanīgi plankumi. Smird pēc peļu urīna (īpaši karstā laikā). Ar šo augu esot noindēts filozofs Sokrāts.

Mieturu mugurene. Daudzgadīgs liliju dzimtas lakstaugs. Zied jūnijā, jūlijā. Sākumā auglis – sarkans, vēlāk – melna indīga oga.

Purva cūkausis. Aug mitrās, staignās vietās. Izskatās pēc nelielas kallas. Zied jūnijā un jūlijā. Vālīte ziedēšanas laikā – zaļgani dzeltena. Vēlāk uz tās attīstās augļi – sarkanas ogas. Indīgas visas auga daļas, it īpaši augļi.

Parastā zalktene (mēdz saukt par meža ceriņu). Zied aprīlī, rudenī sarkanas ogas uz stumbra. Nekošļāt, iedarbojas uz mutes gļotādu.

Vaivariņš. Aug purvos, mitros mežos. Karstā laikā ilgi neuzturēties purvā, kur ir daudz vaivariņu, jo ar to gaistošajām vielām var saindēties.

Reklāma
Reklāma