×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
3. jūlijs, 2013
Drukāt

Uzmanīgi, nomājot apavus boulingā (1)

Foto - Stock.hxcngFoto - Stock.hxcng

“Bijām ar ģimeni uz boulingu. Mums visiem lika uzvilkt speciālas kurpes – teica, ka ar saviem apaviem nevaram spēlēt. Kad man pasniedza apavus, tie bija mikli un vēl silti no iepriekšējā valkātāja sviedriem. Sakiet, lūdzu, kur skatās Veselības inspekcija un citas VM iestādes?

 

Tā taču ir ideāla vieta, kā inficēties ar kāju sēnīti! Kā var pieļaut šādu mainīšanos ar apaviem? Vai tiešām tie nav jādezinficē pirms katras lietošanas reizes?
” Solvita Rūjienā

 

 

 

Konsultēja Veselības inspekcijas Komunikācijas nodaļas Sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Raboviča.

Lasītājai ir taisnība, ādas sēnīšu slimībām patīk siltums un mitrums, tieši šādā vidē tās mīļuprāt vairojas. Tāpēc ir ieteicams baseinos valkāt speciālas čībiņas un uzmanīties, nomājot boulinga apavus, slidas un slēpju zābakus, bet, ejot ciemos, labāk ņemt līdzi savus apavus, nevis vilkt saimnieces piedāvātās čības. Jo sēnīšu sporas no slimā cilvēka zeķēm var nonākt apavos un tālāk atkal caur zeķēm pārceļot uz vesela cilvēka pēdām.

 

Risks neesot augsts

Veselības inspekcijas speciālisti skaidro, ka lielāka uzmanība tiekot pievērsta higiēnas prasību ievērošanai paaugstināta riska objektos, kuru darbības vai izmantojamo iekārtu dēļ var plaši izplatīties infekcijas slimības, ja pieļauta to perēkļa rašanās, piemēram, ārstniecības un izglītības iestādēs, peldbaseinos, skaistumkopšanas uzņēmumos. Pašlaik

Latvijā nav spēkā esoša normatīvā akta, kas noteiktu profilaktisko pasākumu veikšanas kārtību sporta un izklaides iestādēs, tajā skaitā boulinga centros, jo ir izvērtēts, ka to pakalpojumi nerada augstu inficēšanās risku.

Šīs iestādes var izstrādāt iekšējās kārtības noteikumus, kuros ietverta kārtība (nosacījumi), piemēram, inventāra izmantošanai, kopšanai un dezinfekcijai, tomēr šajā gadījumā tā ir attieksme pret klientu, nevis obligāts nosacījums. Līdz ar to cilvēkam pašam jārūpējas par savu veselību, kontrolējošās iestādes tur neiejaucas.

Pirms apavu nomas boulinga zālē ieteicams apvaicāties, kādus higiēnas pasākumus uzņēmums veic apavu dezinfekcijā, cik bieži tas notiek. Ja darbinieks rausta plecus, iespējams, ka jāpameklē cita vieta, kur atpūsties. Piemēram, boulinga zālē “Tonuss” domā par ciemiņu veselību – apavus pēc katra lietotāja dezinficē un visiem speciāli iesaka nākamreiz paņemt līdzi tīras zeķītes, kas vēl kalpos kā papildu barjera. Lielākoties boulinga zālēs apavi pieejami, sākot no 30. izmēra, tāpēc bērniem noderīgākās ir pašu tā saucamās češkas. Veselības inspekcijas speciālisti atzīst, ka apavu dezinfekcija pēc katra lietotāja ir svarīgs higiēnas pasākums, tomēr tā pilnīgi nepasargā no inficēšanās, nozīme ir arī organisma individuālajai uzņēmībai. Vienīgais veids, kā varam 100 % izvairīties no kāju sēnīšslimībām, ir savu individuālo apavu iegāde, bet to jau var apsvērt tikai tad, ja boulings ir regulārs vaļasprieks, nevis izklaide pāris reizes gadā.

 

Vai organisms tiks galā?

Lai inficētos ar ādas sēnītēm (to veidu ir ļoti daudz), ir jāsakrīt vairākiem faktoriem.

Pirmkārt, svarīgi, kāds ir imūnsistēmas un vispārējais veselības stāvoklis, jo paaugstināts risks šādā situācijā ir cukura diabēta slimniekiem, tiem, kas pastiprināti svīst, kam ir vielmaiņas traucējumi, liekais svars un paaugstināts holesterīna līmenis. Ja imūnsistēma ir vāja, tai grūti tikt galā ar slimības ierosinātāju.

Otrkārt, svarīgs ir ādas stāvoklis, jo tai uzticētas organisma aizsargfunkcijas. Lai āda būtu vesela, nevajadzētu pārlieku aizrauties ar kosmētiskajiem līdzekļiem, kas to sausina, intensīvi attauko (piemēram, parastās ziepes, tāpēc labāk lietot dušas želejas, tām ir maigāks sastāvs). Kā netīrība, tā pārlieka sterilitāte ir vienlīdz riskanta.

Tagad, vasarā, aktuālas ir ādas mikrotraumas – ja valkā apavus, kas noberž kājas, ir lielāka iespēja tikt pie sēnīšslimībām.

Ja visi šie riska faktori ir novērsti, pat kontakts ar slimu cilvēku var palikt bez sekām, jo organisms spēj sevi pasargāt.

 

Pirms un pēc spēles

Ja ir vajadzība uz pāris stundām lietot cita cilvēka apavus, atliek pašam tos dezinficēt, pēc tam arī savas pēdas. Šādus līdzekļus var iegādāties aptiekās. Piemēram, Chemisept FG ir izsmidzināms apavu dezinfekcijas līdzeklis (250 ml, cena 5,34 lati), kas rada ādas un nagu sēnīšu attīstībai nepiemērotu vidi un mazina arī kāju svīšanu un nepatīkamo smaku. Incidin M ir izsmidzināms plaša spektra pretsēnīšu līdzeklis kāju dezinfekcijai (350 ml, cena 6,52 lati), kas iedarbojas arī atvēsinoši. Vēl piemināms ir Dezavid, izsmidzināms apavu dezinfekcijas līdzeklis, kas iznīcina ne tikai sēnītes, bet arī pelējumu, baktērijas, novērš smakas (150 ml, cena 2,82 lati).

Ja pie rokas nav apavu un kāju dezinfekcijas līdzekļa, profilaksei var ieteikt pēdas nomazgāt ar ābolu etiķi, kad esat pārnākuši no boulinga zāles. šim nolūkam izmantojami arī kāju dezodoranti.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

Draugiem Facebook Twitter Google+