×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
21. februāris, 2013
Drukāt

Uzņēmēji aicina rast iespēju nemaksāt “Latvenergo” par zaļās enerģijas ražošanu

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) un Latvijas Kokrūpniecības federācijas (LKF) biedri aicina valsti rast iespējas, kā Latvijas enerģētikas kompānijas “Latvenergo” daļu zaļās enerģijas ražošanas atbalsta maksājumā jeb obligātā iepirkuma komponentē (OIK) neiekļaut gala lietotāju OIK maksājumos, aģentūrai BNS pavēstīja LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

“OIK paaugstināšana ir papildu slogs Latvijas uzņēmumiem, kas nepārprotami vājinās vietējos ražotājus un negatīvi ietekmēs tautsaimniecības izaugsmi,” sacīja Endziņš

Viņš norādīja, ka OIK paaugstināšana Latvijas uzņēmējiem kāpinās ražošanas izmaksas, kas attiecīgi samazinās konkurētspēju, apdraudēs investīcijas augstākas pievienotās vērtības produktu ražošanā, jo, padziļinoties pārstrādei, aizvien lielāka loma ir elektroenerģijas izmaksām. “Lai arī tiek ziņots, ka pašlaik OIK attieksies tikai uz juridiskām personām, dažu mēnešu laikā tas tiks attiecināts arī uz iedzīvotājiem, negatīvi ietekmējot sabiedrības pirktspēju,” piebilda LTRK vadītājs.

Savukārt LKF izpilddirektors Kristaps Klauss atzina, ka OIK ir domāts zaļās enerģijas, ražošanas atbalstam, taču pašlaik tajā pamatapmēru veido “Latvenergo” koģenerācijas staciju TEC projektu finansēšana.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis ceturtdien pēc tikšanās ar LTRK prezidiju žurnālistiem atgādināja, ka ir izveidota starpministriju darba grupa, kas strādā pie plāna, kā novērst būtisku elektroenerģijas izmaksu pieaugumu. “Šodien [ceturtdien] tikšanās laikā mēs pārrunājam šo jautājumu. Skaidrs, ka šis atbalsts iepriekš ir bijis pārāk dāsns un straujais elektroenerģijas izmaksu kāpums nopietni apdraud mūsu ražošanas konkurētspēju. Problēmas risināšanai ir izveidota darba grupa, un valdībā marta beigās varam gaidīt jau konkrētus risinājumus,” sacīja premjers.

Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija liecina, ka pērn obligātā iepirkuma ietvaros visvairāk saņēma “Latvenergo”, kas ražo elektroenerģiju divās termoelektrostacijās Rīgā, mazajā hidroelektrostacijā Aiviekstē un vēja parkā Ainažos, ‒ 95,515 miljonus latu. Šo summu kompānija saņēma par saražotiem 1,208 miljardiem kilovatstundu (KWh) elektroenerģijas.

No šā gada 1.aprīļa OIK pieaugs par 54% jeb 0,66 santīmiem par kilovatstundu ‒ līdz 1,89 santīmiem par kWh.

LTRK ir nevalstiska dažādu nozaru Latvijas uzņēmumu apvienība, kura, balstoties uz tirdzniecības un rūpniecības kameru darbības pasaules praksi, veido uzņēmējdarbībai labvēlīgu vidi, apzinot un aizstāvot Latvijas uzņēmumu saimnieciskās intereses un sniedzot uzņēmējdarbību veicinošus pakalpojumus.

Savukārt LKF ir dibināta Latvijas kokrūpniecības interešu starptautiskai pārstāvniecībai, asociāciju darbības attīstīšanai un koordinēšanai. Federācijā ir apvienojušās nozares uzņēmēju asociācijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+