Publicitātes foto

Uzņēmēji aktīvi izmanto atbalsta iespējas 0

Kopš 2016. gada oktobra Latvijā kopumā darbojas 15 Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) biznesa inkubatori.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

Tajos dažāda veida atbalstu uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai var saņemt gan privātpersonas ar konkrētu biznesa ideju, gan jaunie uzņēmēji, kas savu darbību reģistrējuši pēdējo trīs gadu periodā.

Lai gan reģionālie biznesa inkubatori atbalsta ārkārtīgi daudz uzņēmējdarbības jomas, katrā vietā dabiski izveidojusies tendence, ka kādas konkrētas jomas tiek pārstāvētas vairāk, piemēram, Jelgavā, ņemot vērā Latvijas Lauksaimniecības universitātes klātbūtni, visplašāk pārstāvētas pārtikas, kosmētikas un IT nozares.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jelgavas biznesa inkubatora projektu vadītāja Renāte Bērante norāda, ka koncentrēšanās uz kādu atsevišķu uzņēmējdarbības jomu neesot, jābūt atvērtiem dažādām idejām, kas neietver zvejniecību, akvakultūru, lauksaimniecības produktu primāro ražošanu un pārstrādi, tirdzniecību un vairumtirdzniecību, finanšu starpniecību, komercpakalpojumus un azartspēles.

Biznesa inkubatori šīs nozares neatbalsta. “Pie mums inkubācijas atbalstu šobrīd saņem 26 uzņēmumu komandas, pirmsinkubācijas atbalstu kopumā ir saņēmis 71 dalībnieks.

No tiem 50 dalībnieki pirmsinkubāciju jau ir noslēguši, savukārt 21 ir aktīvie dalībnieki, kuri uz doto brīdi attīsta savas biznesa idejas,” ar statistikas datiem dalās R. Bērante.

Kopš LIAA biznesa inkubatoru izveides 2016. gada beigās kopā visos biznesa inkubatoros ir saņemti 1 659 klientu pieteikumi, no tiem 976 uzņemšanai pirmsinkubācijā un 683 – inkubācijā. Pavisam uzņemti 1257 klienti, no tiem 838 pirmsinkubācijā un 419 – inkubācijā.

LIAA Biznesa inkubatoru departamenta vecākā projektu vadītāja Beate Danusēviča stāsta, ka pašlaik biznesa inkubatoros ir uzņemti 648 biznesa ideju autori vai uzņēmumi.

No tiem 261 ir iestājušies pirmsinkubācijas atbalsta programmā, kurā pārbauda savas biznesa idejas dzīvotspēju, apmeklē mācības, seminārus, darbnīcas un saņem inkubatoru komandas un mentoru atbalstu.

Savukārt 387 uzņēmumi saņem inkubācijas atbalstu, kur papildus pirmsinkubācijas sniegtajām iespējām klienti saņem 50% līdzfinansējumu biznesa attīstībai.

Viesojoties Jelgavas biznesa inkubatorā, var manīt, ka jaunie uzņēmēji patiešām aktīvi arī izmanto sniegtās atbalsta iespējas. Pirmsinkubācijas dalībniekiem aktuālākas ir koprades telpas darbam un izglītojošie pasākumi, arī konsultācijas.

Reklāma
Reklāma

Savukārt inkubācijas dalībnieki aktīvi izmanto biznesa inkubatoru sniegto grantu atbalstu. 2018. gadā Jelgavas biznesa inkubators apstiprinājis 50% līdzfinansējumu vairāk nekā 100 grantu pieteikumiem.

Pārsvarā līdzfinansējums pieprasīts ražošanas iekārtu iegādei, dažādiem izejmateriāliem, iepakojumu dizainam, mārketinga materiāliem un zīmola izstrādei.

Tāpat vismaz reizi mēnesī Jelgavas biznesa inkubators saviem biedriem organizē dažādus izglītojošus kursus un apmācības, kas noder kā pirmsinkubācijas, tā inkubācijas posma dalībniekiem.

Piemēram, “Izstāde kā eksporta veicināšanas rīks”, “Zīmolvadība”, “Līdera loma”, “Izdegšana”, “Zināšanu pārnese – zinātnieks un uzņēmējs”, “Komandas veidošana”, “Facebook mārketings”, “G-suite pielietojums biznesā”, “SEO”, “Vizuālā komunikācija” un daudz kas cits.

Domājot par apmācību tēmām un gaidāmajiem notikumiem 2019. gadā, Jelgavas biznesa inkubatora vadītājs Ņikita Kazakevičs informē: “Liela daļa no Jelgavas biznesa inkubatora uzņēmumiem ir attīstījušies līdz industriāli ražojošiem uzņēmumiem ar eksportspējīgiem produktiem un pakalpojumiem.”

Tieši tāpēc apmācību tēmas 2019. gadā tiks fokusētas uz uzņēmēju eksporta zināšanu attīstību, ražošanas optimizāciju un zīmola attīstību globālajā tirgū.

Inkubatora uzņēmumi ļoti aktīvi apmeklē savu industriju izstādes ārzemēs, meklējot potenciālus eksporta klientus un sadarbības partnerus.

2018. gada oktobrī uzņēmumi SIA “ZETZ”, SIA “Zekants” un SIA “Dabas Dots” prezentēja savus produktus lielākajā pārtikas inovāciju izstādē “SIAL Paris 2018”.

Arī 2019. gads Jelgavas biznesa inkubatora uzņēmumiem būs pilns ar dalību izstādēs. Jau februāra sākumā uzņēmums SIA “Purenn” dosies uz izstādi “Biofach 2019” un uzņēmums SIA “INEX Cosmetics” piedalīsies izstādē “VIVANESS 2019″.

UZZIŅA

Latvijā ir 15 biznesa inkubatori, kas sniedz atbalstu fiziskām un juridiskām personām uzņēmējdarbības uzsākšanai – konsultācijas, apmācības par uzņēmējdarbības jautājumiem, mentoru atbalstu un grantus.

Ja uzņēmums vēl nav nodibināts, ir tikai ideja, jāvēršas pēc pirmsinkubācijas atbalsta. Tas pieejams līdz sešus mēnešus ilgi un domāts biznesa idejas izvērtējumam.

Ja uzņēmums nav vecāks par trim gadiem, iespējams saņemt inkubācijas atbalstu. Tas pieejams, kamēr uzņēmums sasniedz inkubācijas mērķus, bet ne ilgāk kā četrus gadus.

Pieejamas mentoru konsultācijas. 50% līdzfinansējums dažādiem pakalpojumiem – ekspertu un tehnoloģiskajām konsultācijām, finanšu, IT, juridiskajiem, dizaina un mārketinga pakalpojumiem, kvalitātes vadīšanai, kā arī prototipēšanai, testēšanai u. c. pakalpojumiem.

Dati: LIAA

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.