Ekonomika
Bizness

Uzņēmēji paziņo, kurā organizācijā Latvijai noteikti vajag iestāties0

Foto: Timurs Subhankulovs

Lai veicinātu zinātnes attīstību un Latvijas uzņēmumiem tiktu nodrošināta iespēja piedalīties iepirkumos par augstas pievienotās vērtības preču un pakalpojumu piegādi lielākajai daļiņu fizikas laboratorijai, uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina valstiskā līmenī veikt visus nepieciešamos priekšdarbus, lai Latvija tiktu uzņemta dalībai CERN jeb Eiropas Kodolpētniecības organizācijā.

Par šādu viedokli vienojās LTRK Zināšanu ekonomikas padome, kuru pārstāv kā uzņēmēji, tā zinātnieki.

Industrijas pārstāvji norāda, ka dalība CERN nodrošinās Latvijas komercsabiedrībām iespēju piedāvāt savas preces un pakalpojumus dažādos iepirkumos, piemēram, aprīkojumu, jo CERN jau tagad ir viena no nozīmīgākajiem inženiertehnisko un datorskaitļošanas ārpakalpojumu iepircējiem Eiropā.

Latvijas dalība CERN attīstītu ne tikai fundamentālos pētījumus un inženierzinātnes, bet arī paātrinātu zināšanu ietilpīgu produktu attīstīšanu un ražošanu, kas, savukārt, nozīmētu, ka tautsaimniecība pāriet no darbietilpīgu uz zināšanu ietilpīgu produktu ražošanu.

“CERN ir nopietns biznesa partneris, tāpēc sadarbība garantē stabilus ilgtermiņa līgumus,” saka LTRK prezidents Aigars Rostovskis, piebilstot, ka šī ir unikāla iespēja sadarboties zinātniekiem un uzņēmējiem, lai radītu augstas pievienotās vērtības produktus, kas veicinātu arī eksporta pieaugumu.

CERN nav saistoši ES normatīvie akti, tāpēc iepirkuma procedūras ir vienkāršākas, ātrākas un īpaši domātas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.

Tiek arī ievērots «ģeogrāfiskā balansa un godīgas proporcijas» princips, un Latvijai CERN būtu savs industriālo attiecību pārstāvis, kas veicinātu, lai pasūtījumi nonāktu tieši Latvijas uzņēmumos.

LTRK uzskata, ka ir nepieciešama aktīva Latvijas rīcība jau tagad, lai brīdī, kad esam gatavi iestāties, visi nepieciešamie priekšdarbi būtu jau veikti.

“Ieguldījumi, kas jāveic Latvijai, ir uzskatāmi kā investīcija, tādēļ aicinu politiķus pieņemt atbildīgus lēmumus, lai veicinātu kā zinātnes, tā uzņēmējdarbības attīstību,” saka A. Rostovskis.

Valdība 2018. gada 6. februārī pieņēma lēmumu par Latvijas virzību uz CERN un uzdeva IZM sagatavot un nosūtīt vēstuli CERN Padomei par Latvijas nodomu pievienoties CERN asociētās valsts pirmsdalībvalsts (pre-stage to membership) statusā.

Saistītie raksti

LTRK ir politiski neitrāla uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi.

Pēc biedru skaita LTRK ir lielākā uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies vairāk nekā 2500 individuāli biedri un vairāk nekā 60 uzņēmēju biedrības.

LTRK individuālo biedru – uzņēmumu – apgrozījums 2017.gadā pārsniedza 14,8 miljardus eiro.

LA.lv