Uncategorized

Uzņēmēji iespiežas Ziemeļāfrikā
 16

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ceturtdien Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK) tikās ar deviņiem dažādu nozaru uzņēmumiem un vienojās par savstarpēju atbalstu, lai paplašinātu Latvijas uzņēmumu Ziemeļāfrikas tirgus apgūšanu. 


 

Diskusijā piedalījās dažādu nozaru uzņēmēji, kuriem katram ir sava pieredze Āfrikas tirgus apgūšanā. Galvenās Ziemeļāfrikas valstis, uz kuru tirgus iekarošanu koncentrējas uzņēmēji, ir Alžīrija, Ēģipte, Maroka un Tunisija.

Ministrs prognozē, ka politiskā situācija šajās valstīs tuvākajā laikā neuzlabosies, iespējams, pat pasliktināsies, kas uzņēmējdarbību šajā reģionā padara riskantu, taču ne neiespējamu. Labākais risinājums un atbalsts ir goda konsulu iecelšana, kas pārzina vietējo uzņēmējdarbību un galvenos tirgus spēlētājus.

Tā kā likumdošana un dažādas saskaņošanas procedūras Āfrikā stipri atšķiras no Eiropas ierastās prakses, uzņēmēji lūdz lielāku goda konsulu skaitu, kas pārklātu vairāk nozaru. Arī LTRK no savas puses gatava rekomendēt kandidātus šim amatam.

Uzņēmēji, kuriem ir lielāka pieredze Āfrikā, labprāt dalās ar ieteikumiem un kontaktiem, lai palīdzētu saviem kolēģiem. “NPK Terminālis” vadītājs Ģirts Cēlājs, kas nodarbojas ar minerālmēslu tirdzniecību, norādīja, ka šajā kontinentā profesionāli goda konsuli staigā ar savu pārstāvēto uzņēmumu vizītkartēm un atrod jaunus partnerus. No “NPK Terminālis” eksporta 90% nonāk tieši Āfrikā, kur lielākie sadarbības partneri ir Čadā, Senegālā un Tanzānijā. Diskusijas vadītājs un telekomunikāciju uzņēmuma “SAF Tehnika” valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs, kura uzņēmuma klienti ir Lībijā, Mali un Senegālā, norādīja, ka “mēs nemaz nepretendējam būt pirmie, jo mums nav tādu resursu, taču mazo uzņēmumu ienākšana Āfrikas tirgū disciplinē lielos spēlētājus un veido līdzsvaru”.

Saskaņā ar ĀM sniegto informāciju pērn kopējais preču un pakalpojumu apgrozījums starp Latviju un Ziemeļāfrikas valstīm bija 114,6 miljoni latu.

 

LA.lv