×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
14. decembris, 2016
Drukāt

Uzņēmējiem arī ir svētki – izvēlies biznesa dāvanas rūpīgi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ziemassvētkos mēdzam iepriecināt ar dāvanām ne tikai savus tuviniekus un draugus, bet arī reizēm nākas domāt par to, kā svētkos iepriecināt kolēģus un atgādināt par sevi biznesa partneriem. Tomēr ne tikai Ziemassvētki vien ir dāvināšanas laiks – biznesa dāvanas ir ierasta parādība visa gada garumā. Tā ir nepieciešamās uzmanības izrādīšana biznesa partneriem, sava produkta vai valsts reklamēšana – viss atkarīgs no attiecīgās situācijas. Visbiežāk mēdzam izvēlēties dažādus apsveikumus un dāvanas tieši ārvalstu partneriem, kur dāvanai jāpievērš papildus uzmanība – tās izvēlē jārūpējas par to, lai dāvana attēlotu mūsu valsts kultūras un tradīciju īpatnības. Šādai dāvanai ne vienmēr jābūt dārgai vai grandiozai – drīzāk jānorāda uz to, ka atceramies par tradīcijām (gan savām, gan otras valsts, uz kuru dodamies ar dāvanu). Mūsu kultūras tradīcija ir dāvināt dāvanu, dodoties ciemos, tomēr ne tikai šo tradīciju nepieciešams ievērot – dodoties viesos un konkrētu valsti, jāņem vērā dažādas šīs valsts tradīcijas – ko dāvināt, un ko labāk nē. Biznesa dāvanām ir simboliska nozīme, kuras izvēloties un pasniedzot, mēs cenšamies parādīt, ka nodibinātās attiecības un saistības ir būtiskas un vēlamas. Tomēr, tikpat būtiski ir paturēt prātā, ka dāvana ir daļa no vēstījuma, kādu pasniedzam par sevi un savu uzņēmumu.

Biznesa dāvanas Eiropā

Eiropas valstīs tik ļoti nav jāpiedomā par atšķirībām un specifiku dāvanu izvēlē – kultūras nav tik ļoti atšķirīgas, lai būtu iespējams ar dāvanu apvainot valsts pārstāvjus vai pieļaut kādu citu netaktisku kļūdu. Tomēr ir dažas epizodes, kuras būtu jāņem vērā arī tad, ja izvēlamies dāvanu biznesa partnerim uz Eiropas (Eirāzijas) valstīm. Piemēram, izvēloties dāvanu Krievijas biznesa partneriem, diezin vai ir praktiski izvēlēties vienkāršu Latvijā ražotu konfekšu kārbu vai kādu citu tradicionālu nieciņu – Krievijas biznesa partneriem var droši (un pat vēlams) izvēlēties dārgākas un nedaudz grandiozākas dāvanas. Savukārt pilnīgi pretēji ir Skandināvijas valstīs – tur dārgas un pārspīlētas dāvanas netiek uzskatītas par labo toni biznesa vidē (šeit kā reiz iederētos latviešu tradicionālie saldumi, tējas un līdzi kultūras apliecinājumi). Mūsu valsts gana zināms tradicionāls produkts, ko mēdzam bieži vien dāvināt ārzemju draugiem vai darījumu partneriem, ir Melnais Balzams. Dažās valstīs no šādas dāvanas īpaši vajadzētu atturēties – piemēram, musulmaņu valstīs, kur alkohols netiek lietots. Respektīvi – izvēloties biznesa dāvanu darījumu partneriem no dažādām valstīm, dodoties vizītē, der iepriekš papētīt šīs valsts tradīcijas un nerakstītos likumus, pārliecinoties, ka neizvēlamies aizvainojošu vai nepiemērotu dāvanu. Tāpat, ir valstis, kurās biznesa partneriem labāk dāvanas nedāvināt vispār (ārpus savas produkcijas vai preces prezentācijas) – tā piemēram – Francijā, Lielbritānijā, Itālijā, Dānijā, Ungārijā un vēl citās valstīs.

Ko izvēlēties kā biznesa dāvanu?

Mums pieņemt, ka vismazākā iespēja nokļūdīties ar dāvanu, ja izvēlamies ar savu valsti asociatīvus suvenīrus – saldumus, dzērienus, traukus, dāvana, kas rada priekšstatus par mūsu valsti un tradīcijām. “Laimas” saldumi un tradicionālā simbolika ir ierastās dāvanas, bet, ko vēl iespējams un var izvēlēties kā biznesa dāvanu? Lūk, daži piemēri.

  1. Jebkurš kancelejas piederums vai suvenīrs ar sava uzņēmuma logo. Pildspalvas, kancelejas preces, lietussargs, biznesa tipa pierakstu blociņi – šāda tipa lietas, kuras apdrukātas ar Jūsu uzņēmuma logo būs lieliska dāvana. Ari tad, ja sadarbība ilgtermiņā neizveidosies, šādas dāvanas paliks darījumu partneru īpašumā, tā, iespējams, turpinot sava uzņēmuma promociju.
  2. Saldumi. Tradicionālie saldumi, kas mums pieejami dažādas ekskluzīvās formās un iepakojumos vienmēr ir lieliska izvēle, ko dāvināt biznesa partnerim. Tas ir kaut kas specifisks un valsti reprezentējošs, kā arī garšīgs un gana vienkāršs – nesniedzot nekādu nepareizu interpretāciju par dāvanu.
  3. Māksla un daba. Pieejamas dažādas grāmatas angļu valodā, kurā aprakstīta Latvijas daba, māksla, arhitektūra. Bieži vien ārvalstu partneriem vislabākā dāvana var būt tieši šāda – papildus informācija un iepazīstināšana ar savu valsti – tradīcijām, mākslu un dabu. Uzdāvinot šāda tipa grāmatu ir praktiski neiespējami kļūdīties, Turklāt šāda atmiņa un dāvana saglabājas ilglaicīgāk, nekā saldumi.
  4. Trauki, amatnieku darinājumi. Latvija ir zināma ar savu keramiku, māla traukiem un amatniekiem, kas prot radīt skaistas lietas. Arī šāda dāvana var būt piemērota, prezentējot mūsu cilvēku darbīgumu, izdomu, oriģinalitāti un neparastos darinājumus. Tiesa, jābūt uzmanīgam ar to, kādus darinājumus izvēlamies – austos, podniecības, koka izstrādājumus – un kāds ir to vēstījums.

Katrā gadījumā, biznesa dāvanu izvēlei jāieiet ar īpaši piesardzību un uzmanību, tomēr pavisam savus sadarbības partnerus svētkos un vizītēs aizmirst nevajadzētu – dāvanas, arī reprezentatīvas – saņemt vienmēr ir patīkami.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+