Ekonomika
Bizness

Uzņēmums ķer “laika zagļus” 16


“DeskTime” varētu palīdzēt valsts iestādēm samazināt ierēdņu skaitu, pārliecināts uzņēmuma izpilddirektors Artis Rozentāls.
“DeskTime” varētu palīdzēt valsts iestādēm samazināt ierēdņu skaitu, pārliecināts uzņēmuma izpilddirektors Artis Rozentāls.
Foto – Karīna Miezāja

Laika pavadīšana darbā pie datora un produktīva strādāšana ir divas dažādas lietas. Tieši tāpēc Latvijas uzņēmuma “DeskTime” automātiskā darba laika uzskaites un produktivitātes izkalkulēšanas programma ir kā sapnis daudziem uzņēmumiem, kas no darbiniekiem sagaida katra algā izmaksātā centa rūpīgu atstrādāšanu. “DeskTime” ir viens no nu jau daudzajiem “Draugiem Group” paspārnē esošajiem daudzsološajiem uzņēmumiem.

 

Digitālais vagars

Vienkāršoti skaidrojot, “DeskTime” uzskaita visu pie datora pavadīto laiku, tostarp to, cik ilgi strādāts pie viena “Microsoft Word” dokumenta, cik ilgi dienā programmēts, gatavota prezentācija, tērzēts ar ģimenes locekļiem, cik ilgi sērfots sociālajos tīklos utt. Tāpat tiek reģistrēts arī prom no datora pavadītais laiks, piemēram, pusdienu pauzē vai sapulcē. Kas svarīgi, lietotni savā datorā, planšetdatorā vai viedtālrunī var pavisam vienkārši lejupielādēt un sākt lietot – nav jāparaksta gari un nogurdinoši līgumi.

Svarīgi, ka programma ir ļoti vienkārša un darbu sāk automātiski – uzreiz pēc datora ieslēgšanās. Apsveicami, ka uzņēmums piedāvā 14 dienas rīku izmantot bez maksas – gana ilgs laiks, lai saprastu, cik (ne)produktīvi darbinieki strādā, kā arī par cik procentiem risinājuma izmantošanas laikā cēlusies darbinieku produktivitāte. Kā norādīja uzņēmuma izpilddirektors un vadītājs A. Rozentāls, programmas veiksmes pamatā ir tā vienkāršā lietošana. “Esam padomājuši arī par to, ka dažādiem speciālistiem ir dažādi uzdevumi. Kamēr programmētājiem sociālo tīklu lietošana diez vai ir produktīva, reklāmas vai sabiedrisko attiecību speciālistiem tā ir darba vide, bez kuras nevar iztikt. Tāpēc katrs uzņēmums programmu var pielāgot katram darbiniekam atsevišķi.”

 

Uzlabo produktivitāti par 30%

“DeskTime” dibināts jau pasen – 2011. gadā. Tā kā uzņēmums jau no sākta gala atradies zem “Draugiem Group” draudzīgā pleca, izdevies izvairīties no daudzu jaunuzņēmumu likteņa – cīņas par dažādiem grantiem, darbošanās biznesa inkubatoros, akseleratoros u. c. programmās, kurās var iegūt naudu starta kapitālam.

Tomēr arī “Draugiem Group” kopējā krājkase nav nekāda labdarība, tāpēc laba bijusi sajūta, kad pēc trīs gadu darbības “DeskTime” beidzot spējis grupas kasi papildināt arī no savas puses. Lai nav kauns izmantot uzņēmuma telpas un paēst pusdienas. “Bez Draugiem Group” atbalsta būtu grūti. Sievai ir mazs interneta bizness, un redzu, ka viņai nav viegli. Īpaši ņemot vērā arī valsts nodokļu neparedzamību. Sāc kā mikro-
uzņēmums, rēķinies ar vieniem skaitļiem, bet beigās pasaka, ka būs pavisam citādi. Ja uzņēmums balansē uz trauslas robežas, tad tie 10% nodokļos turp vai šurp ir ļoti nozīmīgi,” norāda uzņēmējs.

Programmu sākumā iedarbināja “Draugiem Group” iekšienē, jo bijusi sajūta, ka var izdarīt vairāk un vajadzētu izmērīt katra darbinieka ieguldījumu. “Viens prasa algas pielikumu, otrs norāda, ka pārstrādājies, bet trešais apgalvo, ka viņi tomēr ir sliņķi un neko nedara. Mēs palīdzam ieviest skaidrību, kas vadībai ļauj izšķirties, piemēram, par vēl viena darbinieka noalgošanu vai tieši otrādi – kāda atbrīvošanu,” sacīja A. Rozentāls.

Izrādās, ir arī tādi uzņēmumi un vadītāji, kuri programmu ieviesuši, taču darbiniekus par to nav informējuši. Tieši tad var noteikt to īsto nodarbinātības līmeni. Parasti tie ir apmēram 60%. Pēc tam, kad darbinieki par jauninājumu informēti, produktivitāte cēlusies pat par 30%. Ja darbinieks ASV gadā nopelna 60 000 dolāru, var viegli noprast, ka 30% nost no algas ir gana iespaidīgs skaitlis. “ASV liela daļa klientu maksā par nostrādātajām stundām, bet ir arī tādi, kuri maksā tikai par produktīvajām stundām. Šajā brīdī pieslēdzamies mēs un palīdzam uzņēmumiem nepārmaksāt,” norāda uzņēmuma vadītājs.

Droši vien daudzi cilvēki saskārušies ar to, ka darba vietā liegta pieeja jebkādām izklaides vietnēm, nevar arī lasīt ziņas un apskatīt “draugiem.lv” profilu. A. Rozentāls gan norāda, ka 100% produktivitāte nav veselīga. “Cilvēkam nav jāstrādā astoņas stundas bez apstājas. Ir jāatpūtina galva. Esam veikuši pētījumu, kurā noskaidrojām, ka vislabāk darbinieki strādā, ja tiešajiem pienākumiem velta 45 minūtes un tad 10 minūtes atpūšas jebkādā viņam vēlamā veidā,” stāsta jaunais uzņēmējs.

 

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Iespēja valsts iestādēm

“Gada beigās plānojam būtiski investēt mārketingā, līdz ar to peļņa nebūs tik liela kā 2016. gadā, taču ilgtermiņā investīcijas uzņēmumā atmaksāsies. Atceros, ka pēc raksta par mums “The Washington Post” vēl gadu pēc tam jutām klientu skaita pieaugumu,” pastāstīja A. Rozentāls. Uzņēmuma vārds lielākoties izskan internetā. “Viens kaimiņš otram kaimiņam par mums nestāsta. Atsauksmes internetā ir galvenās. Ja cilvēki redz, ka par uzņēmumu atstātas pozitīvas atsauksmes, uzrakstītas 90 recenzijas, tad ir daudz lielāka iespēja, ka pakalpojums patiešām ir labs un uzņēmumi to vismaz pamēģinās.”

Vismaz pamēģināt vajadzētu valsts iestādēm, nemitīgi runājot par vajadzību samazināt ierēdņu skaitu. “Ministrijās mēs varētu ļoti efektīvi novērtēt darbinieku produktivitāti, kas ļautu iestādēm izšķirties par iespējamu darbinieku skaita samazinājumu. Mēs būtu ļoti priecīgi, ja iestādes mūs kaut vai tikai izmēģinātu šajā 14 dienu bezmaksas periodā. Varbūt pašā valsts iestādē būtu jānoformē kāds iepirkums, bet no mūsu puses nav nekādas birokrātijas. Zinu, ka šobrīd valsts iestādēs mēneša beigās manuāli jāaizpilda “excel” tabulas, kurās var daudz ko sadzejot,” sme-
joties norādīja uzņēmuma izpilddirektors. Viņaprāt, daļa vainas jāuzņemas arī nodaļu vadītājiem, kuri nevēlas, lai uzmana viņus, kamēr viņi labprāt uzmanītu savus padotos.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Par vienu darbinieku uzņēmumam mēnesī jāšķiras no septiņiem dolāriem, taču, jo vairāk darbinieku, jo lētāks pakalpojums. Zināmākie klienti Latvijā – loģistikas uzņēmums “Kreiss”, Valsts vienotā datorizētā zemesgrāmata, Tiesu administrācija. Tātad dažas valsts iestādes jau pakalpojumu izmanto un ir apmierinātas. A. Rozentāls arī atklāja, ka drīzumā gaidāmas sarunas ar kādu lielu valsts akciju sabiedrību, tās nosaukumu gan neatklājot.

Konkurence Latvijā “DeskTime” faktiski nav. Ir lietotnes, kuras uzskaita pavadīto laiku pie datora, taču nespēj veikt neko sarežģītāku. Pāri robežām gan ir vairāki konkurenti, ar kuriem nākas cīnīties par klientiem, taču “DeskTime” daudzus pārtrumpo tieši ar produktivitātes izkalkulēšanu, ko citi nepiedāvā.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

 

 

Eksperts: moderni strādāt ārpus biroja

Kristaps Skutelis, “Kursors.lv” galvenais redaktors: “Ļoti priecē, ka uzņēmums “DeskTime” joprojām aktīvi darbojas, jo par viņiem pirmo reizi uzzināju pirms gadiem trim. Viņi risina ļoti konkrētu problēmu, un, tā kā izvēlētajā jomā ir ļoti sīva konkurence, savs darbs jādara ļoti labi. Šobrīd dzīvojam laikā, kad moderni skaitās strādāt ārpus biroja, tādējādi pieaug nepieciešamība pēc šāda risinājuma. Varu tikai novēlēt “DeskTime” veiksmīgu darbību arī turpmāk!”

 

“DeskTime” veiksmes formula

Starts

Dibināts 2011. gadā.

Sāk piedāvāt automātisko darba laika uzskaites un produktivitātes izkalkulēšanas programmu.

Darbojas “Draugiem Group” paspārnē, no kā pirmajos gados saņemta palīdzība uzņēmuma attīstībai.

Attīstība

Apgrozījums 2016. gadā – apmēram 350 000 eiro.

Uzņēmumā strādā 4 pilna laika darbinieki un 5 nepilna laika darbinieki.

Apmēram 100 000 lietotāju (95% – ārvalstīs, 5% – Latvijā).

Vīzija

Šogad būtiski investēt mārketingā – uzņēmuma reklamēšanā un popularizēšanā.

Šogad par 50% audzēt apgrozījumu.

Līdz 2019. gadam sasniegt 1 miljonu eiro lielu apgrozījumu.

LA.lv