×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
17. oktobris, 2012
Drukāt

Uzņēmumu ātrais reģistrācijas temps samazina drošību

Foto - LETAFoto - LETA

Uzņēmumu ātrais reģistrācijas temps samazina drošību, proti, reģistrācijai kļūstot formālai, nevar vēlēties, lai pārbaudes būtu pamatīgas, intervijā laikrakstam “Neatkarīgā” atzīst Uzņēmumu reģistra (UR) vadītājs, valsts galvenais notārs Ringolds Balodis.

“Līdz šim, lai Latvija atrastos dažādu pasaules topu augšgalā, politiskais uzstādījums bija – pēc iespējas ātrāka reģistrācija. Visu laiku tika domāts, kā vienkāršot procedūras. Rezultātā tagad jau ir iespējama vienas dienas reģistrācija, kas, protams, ir labi,” secina Balodis.

Vienlaikus viņš uzsver, ka reģistrācijas ātrums un drošība ir pretrunā viens otram, uz ko norādot arī policija. “Klāt pieliekot vēl lēno, garo un dārgo tiesvedības procesu, rodas jautājums, ko dod ātrums, ja pēcāk Valsts ieņēmumu dienestam nākas riskanto komersantu gadiem izsekot tā vietā, lai varētu ilgākā reģistrācijas procesā to izvētīt,” sacīja UR vadītājs.

Viņš arī atzīst, ka Latvijā vērojama nesodāmības aina. “Vilto [dokumentus], un gandrīz nekāds sods nedraud. Gadījumus, kad kāds būtu notiesāts par paraksta viltošanu, es savā praksē neatceros,” sacīja Balodis.

Ar šī gada decembri, izmantojot mājaslapu “www.latvija.lv”, jebkurš reģistrētgribētājs varēs reģistrēt firmu vai biedrību, sēžot mājās pie datora, kas pieslēgts internetam. Pēc Baloža teiktā, tas būs droši un “tikpat viegli, kā braukt ar velosipēdu”. Arī šajā gadījumā pastāvot zināms risks, jo arī elektronisko karti var nozagt un izmantot reģistrācijai, taču šādi krāpniecības gadījumi būtu viegli atšifrējami un attiecīgi izskaužami.

“Ir iebildumi pret notariālo apliecinājumu, un es to spēju saprast, jo 99,9% cilvēku tiek uzlikts administratīvais slogs, lai nelielam komersantu procentam novērstu krāpniecības risku. Taču šeit man jāsaka – neejiet pie notāriem (starp citu, UR notāri ir vairāk nekā trīs reizes lētāki nekā zvērinātie), bet reģistrējiet uzņēmumus, sēžot kaut tramvajā. Vajadzīga vien internetbankas vai ID karte, e-paraksts, un viss,” skaidroja UR vadītājs.

Balodis arī norāda, ka pēdējā laikā diskutētais reiderisms nav plaši izplatīta parādība, drīzāk tas ir retums. “Problēmas ir, taču praksē reiderisms nav kāds nepazīstams ļaundaris, kas atnāk un atņem jūsu biznesu – vairumā gadījumu tas ir strīds starp firmas īpašniekiem, kas cenšas visiem iespējamiem veidiem dominēt,” sacīja Balodis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+