×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
23. janvāris, 2013
Drukāt

Uzņēmumu vadītāji piesardzīgi vērtē izaugsmes perspektīvas

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Tikai 36% uzņēmumu vadītāju visā pasaulē ir ļoti pārliecināti par sava uzņēmuma izaugsmes perspektīvām nākamajos 12 mēnešos, liecina auditorkompānijas “PricewaterhouseCoopers” (PwC) sešpadsmitās ikgadējās aptaujas “Global CEO Survey” rezultāti.

Par īstermiņa izaugsmi ļoti pārliecināto uzņēmēju skaits 2012.gadā bijis 40% salīdzinājumā ar 48% iepriekš, 2011.gadā, taču joprojām saglabājies lielāks par 31% un 21% attiecīgi 2010.gadā un 2009.gadā.

Vispesimistiskāk noskaņoti par īstermiņa ieņēmumu pieaugumu ir Rietumeiropas uzņēmumu vadītāji. Arī pārējos, tostarp tajos, kuri tiek uzskatīti par esošajiem un nākamajiem augstas attīstības reģioniem, šī pārliecība salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem ir ievērojami samazinājusies.

Ticība ilgtermiņa izaugsmei, salīdzinot ar pagājušo gadu, kopumā ir palikusi nemainīga – 46% aptaujas dalībnieku visā pasaulē apgalvo, ka viņi ir ļoti pārliecināti par izaugsmes perspektīvu nākamo trīs gadu laikā.

“PricewaterhouseCoopers International” vadītājs Deniss M.Nellijs, prezentējot aptaujas rezultātus Davosā Pasaules Ekonomikas foruma ikgadējās sanāksmes pirmajā dienā, vēstīja, ka uzņēmumu vadītāji aktīvi darbojas, lai novērstu pastāvošos riskus. Tie turpina pilnveidot savu darbību stratēģiski un vēlas samazināt izmaksas, nesamazinot uzņēmuma vērtību tā, kā tie spēja to saglabāt stagnējošas ekonomikas apstākļos. Viņi meklē izaugsmes iespējas, izvairoties no lieliem papildu izdevumiem, kas varētu ierobežot to resursus nākotnē. Bet, vissvarīgākais, viņu uzmanība ir koncentrēta uz klientiem, sadarbojoties ar tiem ciešāk nekā jebkad, lai stimulētu pieprasījumu, lojalitāti un ieviestu kopīgas inovācijas.

Aptaujas rezultāti liecina, ka 81% no uzņēmumu vadītājiem bažījas par joprojām neskaidro ekonomikas izaugsmi, līdz ar to jautājumu loks, kas uztrauc uzņēmējus, ir paplašinājies. Nākamais lielākais uzņēmumu vadītāju satraukuma avots ir valdību reakcija uz fiskālo deficītu, kam seko pārmērīgais regulējums un stabilitātes trūkums kapitāla tirgos.

Jautāti par valdības reakciju uz regulatīvo slogu, uzņēmumu vadītāji ir vēl skarbāki, un tikai 12% piekrīt, ka viņu valdība to ir samazinājusi pēdējā gada laikā.

Kā galvenos biznesa izaugsmes draudus uzņēmumu vadītāji 62% gadījumu minēja arī pieaugošo nodokļu slogu, 58% – pamatprasmju ierobežoto pieejamību, bet 52% – enerģijas un izejvielu izmaksas.

PwC Latvijas uzņēmuma partnere Zlata Elksniņa-Zaščirinska skaidroja, ka salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm Latvijas situācijā aktuāls ir jautājums par pārāk lielu administratīvo slogu uzņēmējiem vairākās jomās, piemēram, grāmatvedībā un darba drošībā. Savukārt pozitīvas ievirzes ir vērojamas nodokļu jomā, piemēram, holdinga režīma ieviešana Latvijā, kā arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likuma grozījumi, kas saistīti ar darbinieku akciju priekšrocībām.

Lai izveidotu organizācijas, kas spēj pārvarēt grūtības un attīstīties arī nelabvēlīgos apstākļos, uzņēmumu vadītāji īsteno trīs specifiskas stratēģijas – kritiski izvērtē tirgus sniegtās iespējas, koncentrējas uz klienta vajadzībām un uzlabo darbības efektivitāti.

Uzņēmumu vadītāji ir piesardzīgi par plāniem palielināt darbinieku skaitu šajā gadā. 2013.gadā 45% uzņēmumu vadītāju plāno palielināt, bet 23% – samazināt darbaspēka apmēru. Pērn darbinieku skaitu palielināt plānoja 51% no uzņēmumu vadītājiem. Neatkarīgi no uzņēmuma darbinieku algošanas iespējām atrast un saglabāt pareizos cilvēkus joprojām ir liels izaicinājums.

Šogad aptaujā uzņēmumu vadītāji pirmo reizi īpaši izceļ nepieciešamību veicināt plašāku ieinteresēto personu uzticēšanos uzņēmumam, jo krīzes iespaidā tā ir sarukusi. 37% uztraucas, ka uzticības trūkums nozarē varētu apdraudēt viņu uzņēmuma izaugsmi. 57% plāno vairāk pievērsties ētiskas kultūras veicināšanai. Turklāt gandrīz puse jeb 49% nākamo 12 mēnešu laikā plāno pielikt lielākas pūles, lai samazinātu savu ietekmi uz vidi.

PwC sešpadsmitās ikgadējās globālās uzņēmumu vadītāju aptaujas laikā tika veiktas 1330 intervijas 68 pasaules valstīs 2012.gada pēdējā ceturksnī. Āzijas un Klusā okeāna valstīs tika veiktas 449, Rietumeiropā – 312, Ziemeļamerikā – 227, Latīņamerikā – 165, Centrāleiropā un Austrumeiropā – 95, Āfrikā – 50 un Tuvajos Austrumos – 32 intervijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+