Latvijā
Kriminālziņas

Uzpīpē marihuānu un nozog ekskavatoru – Cēres zemnieks noķer zagli 5

Arhīva foto

Kandavas saimnieks ar pakaļdzīšanos notvēris divus ekskavatora zagļus, pēc darba izdomājuši pabraukāt un pazagt.

Viens no Kandavas puses lielākajiem aitu audzētājiem 26. jūlija pievakarē savā džipā “Toyota Land Cruiser” devās uz nomātajām zemes platībām Cēres pagastā pajaukt bebru dambjus. Nobraucis kādu puskilometru no Ventspils šosejas, Jānis izbrīnīts pamanīja, ka pretim virzās viņa ekskavators “Liebherr 911” (šī tehnika ir aptuveni 5000 eiro vērtībā), bet aiz viņa – svešs “Ford Transit” busiņš.

“Pamāju pa logu, lai apstājas, bet šie neko. Griezu riņķī un braucu pakaļ. To redzot, vīrietis, kurš vadīja ekskavatoru, to neapstādinot, izlēca un ielēca busiņā, kas traucās projām. Ekskavators apstājās pie ceļmalas ganību mietiem, bet es traucos pakaļ busiņam, kas devās pa šoseju Ventspils virzienā. Ātri vien aizgriezu viņiem priekšā un apstājos, bet tūlīt dabūju pabraukt nost, jo ar lielu ātrumu brauca fūre. Zagļi to izmantoja un aizspruka, tad nogriezās pa zemes ceļu uz Kandavu. Ilgi nebija lijis, un sacēlās lieli putekļi. Nespēju viņiem tikt garām, bet arī busiņš nekur nevarēja likties vai noslēpties – putekļi nodeva,” stāsta Jānis.

Pēc 12 kilometriem busiņš, kad jau bija pagriezies Jaunpagasta virzienā, apstājās. Acīmredzot zagļi sapratuši, ka no džipa neizdosies atrauties ne uz asfalta, ne uz grunts ceļa. Tas, kas bijis pie stūres, vecākais vīrietis, nācis pie Jāņa skaidroties: lūdzis piedošanu, esot gatavi samaksāt vai atstrādāt morālo skādi…

Taču, dzenoties pakaļ, Jānis jau bija piezvanījis pazīstamam pašvaldības policistam. Pēc dažām minūtēm pašvaldībnieki bijuši klāt, pēc brīža – arī Valsts policija. Policisti attaisījuši busiņa kravas telpu, bet tur: jauns trimmeris, zāles pļāvējs, divi piepūšami matrači, taburetes un vēl šādas tādas mantas. No saimnieces – rīdzinieces – mājām, pie kura stāvēja arī ekskavators un no kuras Jānis nomā zemi. Vēl busiņā atradies autogēns – metālgriešanas komplekts. Kas ar to darīts, var tikai minēt. Pirms nedēļas Jānim no ganībām nozaga desmit liellopu ķeramos metāla rāmjus (virs 1000 eiro vērtībā). Vai zadzēji bija šie garnadži, vai citi – to skaidro policija. Nesen noķerti arī citi zagļi – kandavnieki, kas specializējušies uz metālu.

“Šiem un līdzīgiem zagļiem, kas iekrīt pirmo reizi, vajag pasēdēt divus mēnešus cietumā. Ja sapratīs, tad vairāk nekad nezags, ja nesapratīs – tad paši vainīgi, atgriezīsies cietumā un tad lai sēž ilgāk,” spriež Jānis. “Abi vīrieši bija veselīgi, ne slimi, ne nodzērušies, bet sūdzējās, ka grūta dzīve, nav ko ēst. Bet, kad man vajag strādnieku, pat ar uguni nesameklēt…”

Kā noskaidroju Valsts policijā, abi ir 1983. un 1993. g. dzimuši rīdzinieki, kāda uzņēmuma norīkoti, lai Tukuma pusē demontētu kāda nama jumtu. Iepriekš sodīti. Kā paši atzinušies, pēc darba laika esot sēdējuši, uzpīpējuši marihuānu un tad radusies spoža doma: pabraukāt un pazagt… Vai patiešām lietojuši narkotikas, rādīs ekspertīzes rezultāti, bet ķeršanās pie zādzības var realizēties līdz pat četriem gadiem cietuma, kā to no nosaka Krimināllikuma 175. panta 2. daļa – zagšana grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Vecākais vīrietis šobrīd vēl ir uz brīvām kājām, bet jaunākais – apcietināts, jo nav bijis izciests sods par kādu citu, iepriekš veiktu noziedzīgu nodarījumu.

LA.lv