Latvijā
Pasaulē

Uzradušās Viļņas un Narvas “tautas republikas” 12

Foto no Wileńska Republika Ludowa/Виленская Народная Республика profila www.facebook.com

Tā nebūs sakritība, ka vienā dienā ar krievvalodīgas “Latgales tautas republikas” profila parādīšanos sociālajā tīklā “facebook” uzradās arī “Viļņas tautas republikas”, bet vēl nākamajā “Baltijas Krievzemes republikas” profili.

“Viļņas tautas republikas” profilā materiāli gan tiek ievietoti poļu valodā, taču fakts, ka vietnes nosaukums tiek dublēts krieviski, runā pats par sevi. Pirmais ieraksts “Wileńska Republika Ludowa / Виленская Народная Республика” parādījies 30. janvārī, gluži tāpat kā “Latgales tautas republikas” gadījumā. Šī vietne mēģina radīt iespaidu, ka pastāv kāda poļu un “liela skaita Lietuvā diskriminēto baltkrievu un krievu” kustība, kuras piekritēji vēlas izveidot Viļņas apgabala “republiku” un cīnīties par tās nodalīšanos no Lietuvas. Kā zināms, Viļņas apgabals pāris gadus pēc Lietuvas valstiskuma atjaunošanas 1920. gadā ar militāru spēku tika pievienots Polijai un palika tās sastāvā līdz 1939. gadam. Poļu minoritāte Viļņas apkaimē dzīvo joprojām un minētā vietne mudina to “uz rīcību”, piemēram, rakstot uz sienām dažādus saukļus, teiksim, “Viļņa – Donbass”. “Viļņas tautas republikas” vietnes veidotāji ir daudz provokatīvāk un agresīvāk noskaņoti nekā tie, kas sevi uzdod par “latgaliešiem”. Tajā var atrast videosižetu, kas aicina cīnīties “Doņeckas tautas republikas” kaujinieku rindās, fotomontāžu ar Polijas karogu Ģedimina tornī Viļņā un vairākus attēlus, kuru mērķis, šķiet, ir radīt iespaidu, ka Polijas armijas vīri būtu gatavi “nonākt līdz Kauņai”. Tāpat ir informācija par “Latgales tautas republiku”.

Provokāciju ievērojuši arī Polijas mediji. Avīze “Gazeta Wyborcza” par to ziņo rakstā ar virsrakstu “Viņi vēlas “poļu zaļos cilvēciņus” Viļņas apgabalā. Un izliekas par legālu organizāciju”. Laikraksts norāda, ka akcijas organizatori ir anonīmi, taču pēdas ved pie indivīdiem no radikālnacionālām, bet reizē prokrieviski noskaņotām aprindām Polijā. Šo aprindu pārstāvji karo prokrievisko algotņu rindās Ukrainā. “Baltijas Krievzemes republikas” profils savu darbu sācis 31. janvārī un tā sagatavotāji grasās pasludināt “krievu autonomiju” Igaunijas austrumos ar centru Narvā. Abas iepriekšminētās “republikas” šī profila veidotāji sauc par saviem “līdzbiedriem” un partneriem. Jāpiebilst, ka līdz vakardienas pusdienlaikam pie “Viļņas tautas republikas” profila atzīmi “patīk” bija likuši 2128 vietnes apmeklētāji. Tajā pašā laikā pie “Latgales tautas republikas” – 160, bet pie “Baltijas Krievzemes republikas” – 204.

LA.lv