Pasaulē
Citur

Uzraugs: Nav ticamu pazīmju par Irānas centieniem iegūt kodolbruņojumu pēc 2009.gada0

Foto – AFP/LETA

ANO Starptautiskā atomenerģijas aģentūra (IAEA) otrdien vēlreiz uzsvērusi, ka tai “nav ticamu pazīmju par aktivitātēm Irānā, kas būtu saistītas ar eksplozīvas kodolierīces izstrādi pēc 2009.gada”.

Kā ziņots, Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu pirmdien pavēstīja, ka viņa valsts rīcībā ir pierādījumi par slepeniem Irānas kodolieroču programmas plāniem, kuri var tikt aktivizēti jebkurā brīdī. Televīzijā pārraidītā prezentācijā viņš sacīja, ka Izraēla izlūkošanas operācijā ieguvusi tūkstošiem failu. Pēc Netanjahu teiktā, pēc kodolvienošanās parakstīšanas Irāna ir slēpusi dokumentus par programmu izstrādāt materiālu, kas ekvivalents “piecām Hirosimas līmeņa bumbām, ar kurām aprīkot ballistiskās raķetes”.

Tieši neatsaucoties uz Netanjahu izteiktajiem apgalvojumiem, IAEA norādījusi, ka “izvērtē visu pieejamo ar drošību saistīto informāciju”, bet nemēdz šādus jautājumus apspriest publiski.

Kā norādīts IAEA pārstāvja paziņojumā, organizācijas valde jautājumu atzinusi par slēgtu apspriešanai pēc 2015.gada decembrī saņemtā ziņojuma.

Netanjahu pirmdien izteicās, ka nosūtīs materiālus citām valstīm un arī IAEA.

Tikmēr bijušais Izraēlas Atomenerģijas komisijas vadītājs Uzi Eilams ziņu aģentūrai DPA otrdien izteicies, ka atrastajos dokumentos, par ko runājis Netanjahu, nav nekādu pierādījumu, ka Irāna būtu pārkāpusi 2015.gadā noslēgto kodolvienošanos ar pasaules lielvarām.

“Viss, ko Netanjahu sacīja savā prezentācijā, ir vēsture un neskar nekādus pierādījumus, ka irāņi neievērotu vienošanos,” viņš piebildis. “Vienīgā jaunā ziņa ir tā, ka mūsu izlūkdienesti, domājams, “Mosad”, ieguvuši pieeju kaut kādiem vērienīgiem dokumentiem un spējuši tos nogādāt Izraēlā.”

Netanjahu pieminētā informācija aptver Irānas projektu “Amad”, kas ildzis no 1999. līdz 2003.gadam, un neskar nekādas tiešas darbības pēc 2015.gada.

Kā norāda IAEA, līdz 2003.gada nogalei Irānā pastāvējusi “organizatoriska struktūra ar eksplozīvas kodolierīces izstrādi saistītu darbību koordinēšanai”, bet pēc 2003.gada, lai gan “zināmas aktivitātes notikušas”, tās nav veiktas koordinētu centienu ietvaros un nav tikušas tālāk par priekšizpētes darbiem, zinātniskiem pētījumiem, zināmu tehnisko zināšanu un iemaņu ieguvi.

Kā ziņots, ASV prezidents Donalds Tramps piedraudējis izstāties no viņa priekšteča Baraka Obamas laikā noslēgtās kodolvienošanās ar Irānu, ja Eiropas valstis, kas arī to parakstījušas, nepiekritīs atļaut stingrāku kontroli pār Teherānas raķešu programmu un noteikt Irānai paliekošus ierobežojumus attiecībā uz urāna bagātināšanu. Šobrīd tādi ierobežojumi noteikti līdz 2025.gadam.

Tramps pieprasījis, lai Eiropas partneres risinātu šos jautājumus līdz 12.maijam, kad viņam kārtējo reizi jāpieņem lēmums, vai paturēt spēkā atteikšanos no sankciju piemērošanas Irānai.

Teherāna savukārt brīdinājusi, ka tā aktivizēs savu kodolprogrammu, ja ar lielvarām noslēgtā vienošanās izjuks.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, reaģējot uz Natanjahu paziņojumu, pirmdien izteicās, ka Izraēlas izlūkdienests parādījis, ka kodolvienošanās “nebalstās uz savstarpēju uzticēšanos un atklātumu”.

Savukārt Francijas Ārlietu ministrija otrdien paziņoja, ka “Izraēlas sniegtie materiāli vēl vairāk akcentē kodolvienošanās nozīmību”. Pēc ministrijas pārstāves teiktā, “šie materiāli sīki jāizstudē un jāizvērtē”.

Tikmēr Irānas ārlietu ministrs Mohammads Džavads Zarifs Netanjahu prezentāciju nosaucis par “vecu apsūdzību atgremošanu”.

LA.lv