Dabā
Laika ziņas

Latvijā tuvojas Mēness aptumsums0

Foto: Fotolia

Trešdienas, 31.janvāra vakarā, uzreiz pēc saulrieta un Mēness lēkta Latvijā būs novērojams pilna Mēness aptumsuma nobeigums, aģentūru LETA informēja Latvijas Astronomijas biedrībā.

Līdz ar saulrietu un Mēness lēktu būs novērojamas pilna Mēness aptumsuma daļējās fāzes beigas un arī pusēnas fāzes beigas. Aptumsumu būs iespējams novērot, ja debesis neaizklās mākoņi.

Pilna Mēness aptumsuma maksimālā fāze, kad Zemes ēnā atradīsies viss Mēness, būs plkst.15.30, taču Mēness Latvijā lēks daudz vēlāk, tādēļ atkarībā no novērotāja atrašanās vietas ap plkst.17 Latvijā būs redzams tikko uzlēcis Mēness ar aptumšotu diska augšējo daļu. Jāņem vērā, ka šajā brīdī Latvijā debesis vēl būs gaišas, jo 31.janvārī visur Latvijā Mēness lēks saulrieta brīdī. Pilna aptumsuma daļējās fāzes beigas būs plkst.17.11, bet pusēnas fāzes beigas būs plkst.18.08.

Mazliet piemērotāki apstākļi aptumsuma novērošanai būs Latvijas austrumos. Piemēram, Daugavpilī Saule rietēs plkst.16.45, bet Mēness lēks plkst.16.47. Savukārt pašos Latvijas rietumos daļējās fāzes beigas faktiski nebūs novērojamas, jo, piemēram, Liepājā Saule rietēs plkst.17.04, bet Mēness lēks plkst.17.08, tas ir, trīs minūtes pirms aptumsuma daļējās fāzes beigām. Rīgā Saule rietēs plkst.16.50, bet Mēness lēks plkst.16.51.

Saistītie raksti

Lai arī Mēness aptumsumi nav reti sastopama astronomiska parādība (pasaulē tie notiek vidēji divas trīs reizes gadā), ne visi ir novērojami Eiropā. Latvijā iepriekšējais pilnais Mēness aptumsums bija novērojams 2015.gada 28.septembrī. 2016.gada 16.septembrī un 2017.gada 11.februārī bija novērojami divi pusēnas Mēness aptumsumi, bet 2017.gada 7.augustā Latvijā bija novērojams daļējs Mēness aptumsums. Jau šogad naktī no 27.jūlija uz 28.jūliju Latvijā varēs labi novērot nākamo pilno Mēness aptumsumu.

Lai novērotu Mēness aptumsumu, nav nepieciešams speciāls aprīkojums. To iespējams novērot ar neapbruņotu aci. Tā kā 31.janvārī aptumsuma laikā Mēness atradīsies zemu virs horizonta, aptumsuma novērošanai ieteicams izvēlēties vietu, kur horizontu ziemeļaustrumu virzienā neaizsedz koki vai ēkas.

LA.lv