×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.0°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
25. maijs, 2017
Drukāt

Uzsilda “ziņu” par Salaspili (35)

Ektrānuzņēmums no "Sputnik"Ektrānuzņēmums no "Sputnik"

Galvenais ir provokatīvais virsraksts.

Kopš maija vidus pa Krievijas un krievvalodīgajiem ziņu portāliem ceļo ziņa, kurā faktiski galvenais ir provokatīvais virsraksts: “Bērniem paveicās, ka viņi tika Salaspilī”. Citos variantos šis it kā kāda “vēsturnieka” citāts vēl papildināts ar, piemēram, tādām piebildēm: “Koncentrācijas nometne laimei.” Saprotams, runa ir par krievu un baltkrievu bērniem, kas pēc vācu īstenotajām pretpartizānu akcijām 1943. gada sākumā uz laiku nonāca bēdīgi slavenajā Salaspils nometnē, kur vairāki simti no slimībām un bada gāja bojā. Šis traģiskais temats arī Latvijas sabiedrībā diemžēl apvīts dažādiem padomju ideoloģijas laikā radītiem mītiem un apgalvojumiem, kam trūkst ne tikai dokumentāla, bet pat loģikā balstīta pamatojuma.

Ziņa galvenokārt vērsta pret aizvadītā gada sākumā “Lauku Avīzes” apgādā izdoto grāmatu “Aiz šiem vārtiem vaid zeme. Salaspils nometne: 1941 – 1944”, un tās centrālā doma ir: Latvijā notiek vēstures “pārrakstīšana” un nacisma reabilitācija. Grāmatu esot uzrakstījuši “oficiālie” vēsturnieki, tas ir Kārlis Kangeris, Rudīte Vīksne un Uldis Neiburgs. Taču kāds cits “pazīstams Latvijas vēsturnieks” (no konteksta nojaušams, ka ar to domāts vēstures entuziasts Vlads Bogovs) esot paziņojis: “Tamlīdzīgu grāmatu radītājiem par melošanu būtu jārīko publiska pēršana.” Ziņas radītāji apgalvo, ka notiekot “kārtējais mēģinājums noslēpt nacistu ļaundarības, idealizēt un reabilitēt hitlerisko režīmu”. “Vēsturnieku interpretatoru trijotne” nometnes upuru skaitu esot samazinājusi no 100 tūkstošiem uz diviem tūkstošiem; dzīvību zaudējuši nevis septiņi tūkstoši, bet vairāki simti bērnu, asins ņemšana no bērniem ievainoto vācu karavīru vajadzībām tiekot noliegta; nometne saukta nevis par “nāves”, bet par tranzīta nometni vai paplašinātu policijas cietumu.

Skaļais ziņas virsraksts patapināts no “Aiz šiem vārtiem vaid zeme” autoru it kā rakstītā: “Salīdzinot ar bērniem Ukrainas nometnēs, tiem bērniem, kurus atveda uz Salaspili, paveicās, jo viņus pēc tam izvietoja patversmēs vai nodeva citās ģimenēs.” Jau pieminētais V. Bogovs uzsver, ka ar šo citātu pietiekot, lai “saprastu kā autoru, tā grāmatas satura morālo līmeni (нравственный уровень)”. Ilustratīvi portālos ziņu papildina Krievijas karoga lentītēm greznotais pareizticīgo krusts pamestajos Salaspils garnizona kapos, kuram nav pilnīgi nekāda sakara ar nometni, izmantotas arī ainas no pavisam citām nacistu koncentrācijas nometnēm.

 

Neļaujiet meliem izplatīties!

Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to “LA” redakciju, rakstot uz atmaskots@la.lv. 
Pārbaudīsim un noskaidrosim, no kurienes meliem aug kājas.

 

Izcelsme un izplatība

Ziņas pirmavots ir portāls “Sputniknewslv”, no kura tā pārceļojusi uz “vesti.lv” un vairākiem citiem portāliem, bet vairāk tomēr uz sociālajiem tīkliem. Lai arī “Sputnik” publicēta 16. maijā, tā vēl pirms pāris dienām bija šajā portālā visvairāk lasītā ziņa ar vairāk nekā 10 tūkstošiem skatījumu. Informācija piesaistīja arī Izraēlas krievvalodīgo portāla “IzRus” uzmanību, taču portāla ļaudis nav steigušies automātiski pārpublicēt to kā patiesību un pavaicājuši viedokli vēsturniekam, vācu okupācijas perioda pētniekam Kasparam Zellim. Zellis norādījis, ka “Sputnik” izklāsts ir nekorekts, izrauts no konteksta un liecina, ka nez vai kāds grāmatu vispār lasījis.

Nav īsti skaidri iemesli, kamdēļ Krievijas mediji nolēmuši tieši tagad atkārtoti tracināt savu publiku ar vairāk nekā gadu vecu informāciju par grāmatu, kuras iznākšanas brīdī 2016. gada janvārī tie jau vienreiz satraucās un sašuta. Salaspils domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars uzsver, ka nav ticies un principiāli netiekas ar šādiem “propagandas biroja darbiniekiem”. Pamats tamlīdzīgas “ziņas” izniršanai varētu būt gan 9. maijs, gan tuvās Latvijas pašvaldību vēlēšanas. Domes priekšsēdētājs gan apšauba, vai šādi melīgi materiāli spēj ietekmēt Salaspils krievvalodīgo noskaņojumu, jo “viņi te dzīvo un paši redz, ko mēs darām”. Nav izslēdzams, ka tas ir arī mēģinājums kaut kādā veidā izdarīt spiedienu uz jaunās ekspozīcijas veidošanas procesu Salaspils memoriālā. Iepirkums Salaspils memoriāla rekonstrukcijai un Salaspils memoriāla ekspozīcijas izveidei pašvaldībā ir izsludināts 18. maijā. Līdzekļi tam ir, un Čudars cer, ka līdz gada beigām jaunā ekspozīcija memoriāla vārtu būvē būs iekārtota.

 

Atmaskojums

Skaļā frāze “Bērniem paveicās, ka viņi tika Salaspilī” un citāts, kurā tā iekļauta, grāmatā nav atrodami. To tur vienkārši nav. Melīgs ir arī apgalvojums, ka grāmatā “Aiz šiem vārtiem vaid zeme”, secinājumus izdarot, ignorēti izdzīvojušo stāsti. To grāmatā netrūkst, par ko var pārliecināties katrs, kurš grāmatu atvēris. Tur ir gan Latvijā palikušo, pieaugušo Baltkrievijas bērnu, gan, piemēram, literāta Miervalda Birzes liecības. Autori izmantojuši maksimāli iespējamo pieejamo avotu klāstu par Salaspili, kas atrodams Latvijas, Vācijas, Krievijas, Polijas, Igaunijas, ASV arhīvos. Cita lieta, ka stāstu nācies veidot pa kripatiņai, jo nometnes dokumentāciju 1944. gada septembrī vācieši iznīcināja. Tāpēc, piemēram, ir tik daudz neskaidrību par baltkrievu bērnu likteņiem nometnē un nav zināms precīzs bojā gājušo skaits, ko lēš uz 200 – 600 mazuļiem.

Tāpat nav tiesa, ka autori nerakstītu par asins ņemšanu no bērniem, par to ir vesela nodaļa. Latvijas PSR Ārkārtējās komisijas slēdzieni un citas liecības grāmatā ir analizētas, nevis noklusētas. Un nav autoru vaina, ja padomju propagandai patika ciniski visu desmit un simtkāršot un sacerēt leģendas, kamēr patiesās ainas noskaidrošanai visus okupācijas gadus netika pievērsta nekāda uzmanība. Absurdi ir apgalvojumi, ka Latvijas vara cenšoties noklusēt Salaspils nometnes šausmas – grāmatas izdošana un plāni Salaspils memoriāla uzturēšanā liecina par pretējo. “Uzskatu, ka Kremļa birojā viņiem vienkārši norādīts, lai tie to dara. Šis portāls taču ir citas valsts instruments nolūkā ietekmēt Latviju un šķeltu tās sabiedrību. Tam nav nekāda sakara ar žurnālistiku. Tā ir propaganda,” tā par “Sputnik” tapušo ziņu teic Salaspils galva R. Čudars.

Neļausim meliem izplatīties! Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to “LA” redakciju, rakstot uz atmaskots@la.lv. Pārbaudīsim un noskaidrosim, no kurienes meliem aug kājas, un uzsitīsim pa pirkstiem garajām rokām.

Sadarbībā ar

kkf

Paldies! Jūsu jautājums/ziņojums ir saņemts.

Pievienot komentāru

Komentāri (35)

 1. igo-pilnīgs ,prātu izmī -zis oligofrēns

 2. Kāds vēl tic visām šim padomju propogandas pasakām?

  • Конечно пропаганда, а как же. И вообще, это же дом отдыха был. Да и войны той не было, выдумки это всё.

 3. Привет из Кремля Atbildēt

  Я плякаль…

 4. Kāpēc melus jāatkārto ? Atbildēt

  Rakstiet labāk par krievu koncentrācijas nometnēm Sibīrijā.

  • Krieviem jau pirmajiem bija koncentrācijas nometnes.Vācieši tikai pārņēma krievu pieredzi.Veci cilvēki pēc kara runāja,ka viss neģēlības,ko pastrādāja ķrievi”,viņi tagad pieraksta vāciešiem.Daudzu aptaurētajās smadzenēs tas ieciklējies vēl šobaltdien.To var redzēt pēc dažiem komentāriem.

 5. un, step citu, ir dažādi pierādījumi: gan apraksti, gan cilvēku liecības, gan fotogrāfijas par Salaspils zvērībām. Bet nacisti tos slēpj. Aizejiet uz bibliotēku un paprasiet grāmatu Salaspils 1941/1943″”. Varbūt atradīsies kāda godīga bobleotekāre, kura šo grāmatu ir saglabājusi un iedos jums to palasīt. Grāmata ir pilnīgi dokumentāla: tajā ir tikai fotogrāfijas, apraksti un liecinieku stāstītais par Salaspils nāves nometni. To ir pat lasīt grūti. Un vēl: būtu naivi domāt, ka visās koncentrācijas nometnēs (Rīgā, Daugavpilī, Buhenvaldē vai kur tas nebūtu bijis) cilvēkus slepkavoja, bet Salaspilī bija kūrorts. Riebijas no tādiem mesliem, kā Viestura un viens otrs komentators. Starp citu LA, esmu žurnālists ar 23 gadu stāžu.

  • kas nu jūs par žurnālistu.. Atbildēt

   Jums vajag ārstēties,nevis driķēt rupjības raksta autoram.Tā ir tikai jūsu problēma,ja svēti ticat jūdu murgiem.Līdzjūtība jums un jums līdzīgajiem.Palūkojieties pa logu! Ir jau 21.gadsimts.Pasaulē zin mūsu vēsturi un “pārrakstīt” to nav nekādas vajadzības.Ir visas iespējas iegūt patiesu informāciju un izglītoties.

  • gļēvie krievnacisti vaino citus Atbildēt

   Bet nekā, brālīši, ar asinsdarbiem notraipītai krievu tautai būs par saviem grēkiem smagi jasamaksā.

  • Ka tu par žurnālistu?Atradis uz ko atsaukties!Tu vēl nocitē Drīzuļa,Sipola,Dzintara u.c. sovoku propagandistu rakstīto.
   Kangera,Vīksnes un Neiburga darbā ir pietiekoši daudz norādītas atsauksmes uz dokumentiem,lai beigtu turpināt krievu propagandas recidīvu.Bet tas jau domāts tikai tiem,kuri ne tikai pazīst burtus,bet prot arī klasīt.

  • Nu tad parādi kaut vienu dokumentu vai liecību par “gāzes kamerām un degkamerām”, kuras pats piesauc.

 6. Vietur, tu, mazgadīgauis kuces bērns, ko tu zini par Salaspils koncentrācijas nometni?! Vēl macoties skolā mēs braucām uz Salaspili kopā ar pavecāku sieveiti, kura pabija šajā nāves vietā. Uz viņu bija baisi skatīties un klausīties. Salaspilī trīs gadu laikā tika nomušīti — nošauti, noslepkavoti degkamerās un gāzes kamerās — simtiem tūkstōšu cilvēku. Nerunājot jau par tiem, kuri mira no bada un slimibām!!! Tā kā LA — jūs esat pamatīgi cūkas!

  • Un ko tu,utu vanag,zini?Ekskursijā biji,nu un?
   Bija tāda elvira iļjahina,visur nēsājās ar saviem šausmu stāstiem par Salaspili.Tā tev varēja ,lāci no meža izmelot.Un tu pajoliņ,klausījies un galvu grozīji.

   • žēl toreizējā bērna “igo”,kā viena čekas darbone Elvirrra spēja atstāt uz pusaudža psihi tik graujošu iespaidu,ka vēl tagad nav atjēdzies.Šausmas…

 7. Ja tādi papīru analizatori kā Kangeris&Neiburgs apliecina 2 000 bojāgājušos, tad viņu grāmatas virsrakstā jābūt ar lieliem burtiem uzrakstīts – Salaspils KONCENTRĀCIJAS nometne. Ne jau tāpēc nacisti un viņu pakalpiņi 1944.g. atraka kapus un līķus dedzināja, lai pēc 60 gadiem kangerieši&neiburgieši atstātos papīrus varētu par galīgo patiesības versiju pasludināt. Tagad, ko, vēl pierādīs, ka notikušais Audriņu sādžā nebija okupantu noziegums?

  • Audriņos slepkavoja pašmāju šucmaņi. Tie paši, kuri maršē pa Rīgu 16. martā. Tie paši SSieši vein ir. Tie kuri sacer pekstiņus par Sa;laspili, kuru dēli, mazdēli un mazmazdēli, mēģina pārrakstīt vēsturi, slēpjot savu tēvu un tēvutēvu slapkavibas un citus noziegumus pret pasauli. Pat vācieši atzīst fašistu noziegumus un prasa visai pasaulei par to piedošanu. Un tikai, tā saucamie, latvieši tos neatzīst!

   • ar stāžu…Uzdrošinos atgādināt,ka 16.martā neviens nemaršē un pēdējo septīņdesmit sešu gadu laikā nav maršējis,ja domājat vācu karavīrus.Būtu interesanti,ja būtu vēl dzīvs kāds leģionārs,kurš spētu maršēt un sacerēt pekstiņus.Mūsu tēvu tēvi nekādus “noziegumus pret pasauli'” nav veikuši.Tie ir jūsu tēvu tēvi “vēsturniek”jums vajag griezties pie ģimenes daktera,lai izraksta kādas zālītes,lai nebūtu uz vecumu tik traki jāputrojas un rupji jāgāna laikraksta darbinieki.Ja es būtu viņu vietā,es jūs iesūdzētu tiesā par apvainojumiem,rupjībām un murgu tiražēšanu.

 8. Es ticu mana pazinas stastiem par Salaspils nometni-cietumu.Vins tika notiesats uz vienu gadu Salaspils nometne par 100 kg galas nozagsanu no vacu armijas noliktavam.Pec vina stastiem tas bija vienkara tipa cietums,kuru nevar salidzinat ar Stalina gulagiem.

  • ticu kāda rakstnieka,kuru labi pazinu stāstītajam par laiku,ko viņš pavadīja Salaspils nometnē.Viņš mani jau pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados brīdināja,lai neticu jūdu murgiem.Tieši tā viņš teica-jūdu murgiem.Mēs kompānijā bijām kādi divpadsmit cilvēki.Vēl pazinu kādu baltkrievu sievieti,kura kā bērns bija tajā nometnē.Viņa no visas sirds mīlēja latviešus un Latviju.Baltkrievijā viņas piederīgie bija gājuši bojā.Pēc nometnes viņa dzīvoja pie latviešu lauksaimniekiem un bija priecīga un laimīga,apprecējās ar latvieti,bija dēliņš.Un nekādas šausmas,izņemot karu un vecāku zaudēšanu viņa neatcerējās.Tajā laikā taču varēja stāstīt cik tik uziet par briesmīgo spīdzināšanu un miljoniem cilvēku slepkavošanu Salaspilī.Kad mana vecmāmiņa ,salasījusies “Cīņā”par Salaspils “nāves”nometni,vienreiz viņai pajautāja,kā tad tur bija,viņa smaidīja un teica,ka ļoti skumusi un raudājusi par saviem vecākiem,kuri gājuši bojā.

  • Arī mans radinieks tur atradās par spekulāciju notiesāts uz vienu gadu. Daudz ko stāstīja ,sanatorija jau nu neesot bijusi,bet cietums .

 9. Autor, Jums pašam nav pretīgi tiražēt šādus rakstus?

 10. Krievi ir vienkārši nožēlojami neveiksminieki. Žēl, ka lielai daļai krievu tautas nav smadzeņu un tie tic visam, ko kremlis pasniedz.

 11. Arijai
  Kurš tad kremlim pameta šo iespēju, ja ne pašu bāleliņi, pārgudrie pētnieki? Kaimiņiene nedēļu raudāja un ne ar vienu nerunājA NO AIZVAINOJUMA, PĒC TV PASNIEGTĀS ziņas, cik labi tajā Salaspils nometnē dzīvojies tur iespundētajiem. viņas mamma to pārdzīvoja…

  • Pētnieki pētī dokumentus. Ja tādu nav vai tiek slēpti, tad sākās mitoloģija un pasakas.

  • Nevis labi dzīvojies-horošo žilosj/bet labi dzīvoja.Starp citu,Tv nekad un nekur nav pausts,ka nometnē ieslodzītie labi dzīvoja.Tāpēc nav ko liet asaras.Jāņem vērā,ka bija kara laiks un simtiem latviešu bija pazīstami cilvēki,kas tur pabijuši un kas apgalvoja,ka sovietu propoganda par šo nometni ir pamatīgi pārspīlēta un melīga.

 12. nu jā NA jaunie ārieši ar dažu pērkamu vēsturnieku palidzibu cenšas pasniegt ka salaspilī nekādas koncentācijasnometnes nebija, tā bija skautu un gaidu vasaras atpūtnes mītne.
  nākamā grāmata būs kā ēbreji rumbulā veica kolektivu reliģisku pašņāvibu un vācieši neviss šāva, bet centās to novērst

  • lūdzu pierādījumus! Atbildēt

   Kurā vietā jūs esat lasījis tādus murgus par NA?Kurš vēsturnieks ir pērkams?Kurš no NA ir paudis ,ka tur bija atpūtas nometne?Par šitādu muldēšanu vajadzētu saukt pie atbildības.Ne tikai Na ir jaunie un ne tik jaunie ārieši,bet gan visi latvieši.Starp citu,arī krievi.Ja vēlējaties nicinoši izteikties par āriešiem,tad mūsdienās,kad valda politkorektums,arī par šādu muldēšanu var sodīt.

 13. Vai tad Mežaparkā nevaid zeme? Tur bija tieši tāda pati nometne, kāpēc par šo tiek klusēts? Laikam tāpēc, ka uz kauliem ir sabūvētas bagātnieku mājas, nez kā viņiem pa nakti guļas?

 14. Kremlis pumpē naida vilni kā mācēdami !

Draugiem Facebook Twitter Google+