×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
27. maijs, 2015
Drukāt

Uztraucas par skolēnu drošību

Foto - LETAFoto - LETA

Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) Uzraudzības departaments pērn saņēmis 710 sūdzības un iesniegumus, kuros minēti 1860 problēmjautājumi.

Visbiežāk sūdzības saņemtas par skolēnu drošību un izglītības iestādes vadītāja darbību. Par drošības jautājumiem runāts pat 267 iesniegumos. Sūdzības saņemtas gan par nepilnībām izglītības iestādes iekšējās kārtības noteikumos, gan nepiederošu personu iekļūšanu un uzturēšanos izglītības iestādes teritorijā, gan skolēnu konfliktos gūtām fiziskām un emocionālām traumām. IKVD konstatējis – lai gan gandrīz visās izglītības iestādēs izstrādāti iekšējās kārtības un drošības noteikumi, daudzviet izglītojamie nebija informēti par to, ko darīt, ja kāds apdraud viņu drošību. Tāpat nav bijusi noteikta direktora rīcība gadījumos, kad izglītības iestādē konstatē fizisku vai emocionālu vardarbību. Par izglītības iestādes vadītāja darbību saņemts 231 iesniegums. 138 iesniegumos minēts, ka izglītības process nenotiek atbilstoši licencētajai un akreditētajai izglītības programmai vai notiek ar neatrunātām izmaiņām, netiek ievērots mācību priekšmetu vai studiju kursu apguves secīgums un apjoms. 114 sūdzības bijušas par izglītojamo tiesību neievērošanu, t. sk. tiesībām apgūt izvēlēto izglītības programmu, izmantot izglītības iestādes iegādātos mācību līdzekļus, līdzdarboties mācību procesa pilnveidē, bet 93 gadījumos izteikti iebildumi par pedagogu izglītību un profesionālās kvalifikācijas atbilstību normatīvo aktu prasībām. 70 sūdzības bijušas par pedagogu neētisku rīcību – balss pacelšanu, aizskarošu attieksmi pret skolēniem vai audzēkņiem. 48 – par to, ka pedagogi nepilda savus pienākumus, piemēram, neizskaidro vērtēšanas kritērijus. Lielākā daļa iesniegumu skar vispār­izglītojošās skolas, seko augstskolas un koledžas, kā arī bērnudārzi. Vismazāk sūdzību saņemts par profesionālās pilnveides un tālākizglītības iestādēm. Attiecībā uz augstskolām un koledžām sūdzības visbiežāk bijušas par līgumos ar studējošo iekļautajiem nosacījumiem un par valsts izglītības standartu ievērošanu, tostarp studējošo vērtēšanu.

Izskatot saņemtos iesniegumus, 614 gadījumos dienests sniedza skaidrojumu par izglītību regulējošo normatīvo aktu piemērošanu, bet par 1246 jautājumiem veikta pārbaude izglītības iestādē. 495 gadījumos minētā informācija par normatīvo aktu pārkāpumiem neapstiprinājās, 751 gadījumā – apstiprinājās. Ierosināta 31 administratīvā pārkāpuma lieta, un pieņemti 28 lēmumi par administratīvo sodu. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kad saņemti 600 iesniegumi, to skaits ir pieaudzis.

UZZIŅA

2014. gadā IKVD saņēma 710 iesniegumus no 780 personām, tajā skaitā:

* 207 – no izglītojamo vecākiem un to pārstāvjiem,

* 78 – no izglītības iestāžu darbiniekiem, t. sk. pedagogiem,

* 71 – no izglītojamiem,

* 65 – no anonīmiem iesniedzējiem,

* 16 – no žurnālistiem,

* 273 – no citām fiziskām un juridiskām personām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+