×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
30. janvāris, 2012
Drukāt

Uzturlīdzekļi šķirtajai

2010. gada septembrī tika šķirta mana un vīra laulība. Toreiz šķīrāmies mierīgi, bez pretenzijām, bet nu esmu nonākusi naudas grūtībās, man piešķirts trūcīgas personas statuss. Vai tagad no šķirtā vīra varu pieprasīt uzturlīdzekļus?
 Sandra

 

Jā, likums paredz šādu iespēju, taču tiesu prakse līdz šim diemžēl ir negatīva. Neizdevās sameklēt spriedumu, kurā vīram būtu piespriests maksāt uzturlīdzekļus šķirtajai sievai. Taču tas nenozīmē, ka nav vērts mēģināt.

Civillikuma 80. pantā teikts, ka šķirot laulību vai pēc laulības šķiršanas bijušais laulātais var prasīt no otra bijušā laulātā samērā ar viņa mantas stāvokli līdzekļus, kas nepieciešami iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai vai uzturam. Taču tos var prasīt tikai tad, ja otrs laulātais ar savām darbībām veicinājis laulības iziršanu.

Tātad šajā gadījumā šķirtā sieva no bijušā vīra arī vēlāk, kad pagājis laiks, kopš laulība šķirta, var prasīt ne tikai līdzekļus uzturam, bet arī naudu, lai nodrošinātu agrāko dzīves līmeni! Taču to var darīt tikai tad, ja tiesas spriedumā par laulības šķiršanu rakstīts, ka vīrs ar savu rīcību vai bezdarbību veicinājis laulības iziršanu; vai arī šis fakts būs jāpierāda šajā tiesas procesā. Tie var būt, piemēram, pierādījumi par vīra alkoholismu, neuzticību, fizisku vai emocionālu vardarbību u.tml. Par pierādījumiem var kalpot liecinieku liecības, fotogrāfijas, izziņas no ārstniecības iestādēm un policijas, psihologa slēdziens u.c.

Bijušajai sievai arī jāpierāda tiesai, ka pirms laulības šķiršanas viņai bijusi labāka materiālā situācija nekā pašlaik.

Taču, ja tiesa piespriedīs maksāt uzturlīdzekļus, bijušais vīrs tos nemaksās visu atlikušo mūžu. Civillikuma 81. pantā teikts, ka šis pienākums izbeidzas pēc tam, kad pēc laulības šķiršanas pagājis tikpat ilgs laiks, cik ilgusi šķirtā laulība. Šis pienākums var beigties vēl ātrāk šādu iemeslu dēļ:

• bijušais laulātais (šajā gadījumā – šķirtā sieva) reģistrējis jaunu laulību;

• viņa ienākumi nodrošina iepriekšējo labklājības līmeni vai uzturu (!);

• viņš izvairās iegūt iztikas līdzekļus ar savu darbu;

• ir citi apstākļi, kas liecina, kas zudusi nepieciešamība saņemt līdzekļus no bijušā laulātā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+