Medības
Cope

Uzvar viens, iegūst visi0


“Mammasdabas” spiningošanas čempionāta 2019 uzvarētāji Aivars un Māris Smilgas.
“Mammasdabas” spiningošanas čempionāta 2019 uzvarētāji Aivars un Māris Smilgas.
Foto: Aldis Sāvičs

Ievu ziedēšanas laiks šogad sakrita ne tikai ar drēgnāka un lietaināka laika iestāšanos, bet arī ar “Mammasdabas” atklātā spiningošanas čempionāta pirmo posmu. Un tā sestdien, 11. maijā, ievziedu ieskautajā Kaņiera ezera laivu bāzē atklāšanas parādē stājās astoņpadsmit komandas.

Var jau būt, ka laika maiņa bija samaitājusi plēsīgo zivju apetīti, bet dalībniekiem nācās likt lietā visu savu meistarību. Protams, pirmie lomu ailēs parādījās ieraksti par noķertajiem asariem, bet mazpamazām sāka pildīties arī līdaku ailes un noslēgumā pie zivīm un vērtīgiem punktiem tika gandrīz visi. Mārtiņš Kampāns un Dmitrijs Kručinskis no komandas “DM Team”, tikuši pie 71 centimetru garas zaļsvārces, uzspieda uz asariem, noķēra piecus strīpaiņus, no kuriem lielākais – 24 centimetri, un trešā vieta rokā gan.

Savukārt Roberts Nille un Toms Dzintarnieks no “Cleanful” gāja uz visu banku un tvarstīja līdakas. Taktika attaisnojās, un Roberts ar Toma palīdzību iedabūja laivā 94 centimetrus garu plēsoņu, puiši tai pievienoja vēl vienu 65 centimetrus garu zaļo un godam nopelnīja otro vietu, piedevām Roberts tika pie balvas par lielāko līdaku. Bet šo sacensību vecmeistari Māris un Aivars Smilgas no “Čuš” nodemonstrēja lielu meistarību un cīņas sparu, savām trim zaļsvārcēm pievienoja veselu duci asaru un kārtējo reizi pierādīja, ka arī čušam reizēm ir zelta vērte.

 

Otrais posms līdzīgs pirmajam

Tie “Mammasdabas” atklātā spiningošanas čempionāta dalībnieki, kuri uz Liel­auces ezeru patrenēties atbrauca jau piektdien, 17. jūnijā, izsportojās lieliski, jo zivis esot ņēmušas fantastiski, Raivis Dzenis ar komandas biedru Agni Tīfentālu (“Fisher”) no Tukuma teica, ka tik labu līdaku copi neesot sen redzējuši. Pāris stundu laikā vīriem laivā pabijušas septiņas līdakas, no kurām mazākā 54 centimetrus, bet lielākā virs 70, bet ieskaites punkti nāca smagi. Neskatoties uz to, ka ezera virsmu ņirbināja tīri žirgts vējiņš, var teikt, ka nestrādāja neviens Lielauces ezera iemītnieču iecienīts māneklis.

Pie “LVM” veicināšanas balvas par lielāko līdaku tika Artūrs Veidemanis (“Pils2”), trijnieka zemāko pakāpienu sasniedza Aigars Līdumnieks un Kaspars Grablovskis (“Komanda”), šo vīru kontā četras līdakas. Par vienu līdaku mazāk otrās vietas ieguvējiem Matīsam Rušam un Edgaram Kukutim (“Kubera”), bet par kārtējo pārsteigumu parūpējās Mārtiņš Kampāns un Dmitrijs Kručinskis (“DM Team”), kuri parādīja, ka Kaņierī izcīnītā trešā vieta nebija nejaušība, un ar piecām līdakām un trīs asariem godam nopelnīja augstāko Lielauces posma uzvarētāju pjedestāla pakāpienu.

 

Gulbīts mazs, bet zivju daudz

Gulbju ezers, kurš sacensību dalībniekus uzņēma divas nedēļas pirms Jāņiem, pierādīja, ka viņa seklumos mīt ne viena vien ievērības cienīga līdakmamma vai ducīgs asarpaps. Savukārt sacensību dalībnieki jau treniņu dienā pieteica sevi kā prasmīgus sportistus un lielākā šajā dienā noķertā līdaka bija 103 centimetrus gara. Bet visvairāk priecēja tas, ka zivis bija aktīvas, mānekļus ņēma droši un sparīgi un sacensību dienu iekrāsoja rozā cerību krāsā.

Stundas ritēja ātri, minūtes šaudījās gluži kā spāres virs ezera niedrēm, lomu lapa pildījās ar jauniem ierakstiem, un, lai arī šoreiz pie zivīm tika visas komandas, ne gluži visiem veicās tik raiti, kā bija iecerēts. Līderi divu posmu kopvērtējumā Mārtiņš Krampāns un Dmitrijs Kručinskis no “Dm Team” tā arī īsto atslēdziņu plēsoņu mutēm piemeklēt nespēja, ierindojās 11. vietā un noslīdēja uz trešo vietu kopvērtējumā.

Pie lielākās 69 centimetru garas līdakas tika Raivis Dzenis no “Fisher”, bet ar to nepietika, lai iekļūtu trijniekā. Krietni pacīnījās Māris Efners ar Jāni Gaborecu no “X-Fisher”, noķēra četras līdakas, četrus asarus, izcīnīja trešo vietu posmā. Ar stabilu sniegumu sevi pierādīja arī Māris un Aivars Smilgas no “Čuš”.

 

Dāsnā rīta stunda

Spirgts vējiņš saviļņoja pašā “Mammasdabas” sirdī esošās Tērvetes ūdenskrātuves virsmu, pamalē ausošās saules gaisma vārgi apspīdēja apkārtni, debesīs laiski peldēja mākonīši. Laika ap­stākļi viesa cerības uz lomu 26 vīru sirdīs, kuri priekšpēdējā augusta sestdienā, apņēmības un cīņas spara pilni, stājās uz kārtējās, nu jau ceturtā posma, atklāšanas līnijas, lai turpinātu cīņu par punktiem “Mammasdabas” atklātajā spiningošanas čempionātā.

Te uzreiz jāsaka, ka agrā rīta stunda bija dāsna un devīga, lomu lapa pildījās ar zivju ierakstiem, nepagāja ne pāris stundas un jau vairākām komandām kontā bija pa trīs, dažiem pat četras līdakas. Neiztika arī bez kurioziem, kāda komanda, ķeršanas drudža pārņemta, trīcošām rociņām, kabināja nost no āķa kārtējo asari, bet šis negantnieks sadomājis, ka pēdējā stundiņa un ceļš uz pannu klāt, taisīja pamatīgu trīskāršo salto, un veiksmīgi piezemējās atpakaļ ūdenī. Punkti vējā.

Teju vai par traģēdiju šis posms izvērtās tukumniekiem, kuri jau pāris dienas šeit trenējās un bija tikuši pie labiem lomiem un ievērības cienīgiem eksemplāriem, bet sestdienas ūdenskrātuves iemītnieku ēdienkartē nekas no iepriekšējo dienu ēdieniem nebija ierakstīts. Ļoti stabilu sniegumu atkal nodemonstrēja Māris un Aivars Smilgas (“Čuš”), viņiem trešā vieta un kopvērtējumā jau krietns atrāviens no sekotājiem. Ļoti sīva cīņa izvērtās starp “Rīgas asariem” (Gatis Gentvilo un Atis Švarcbahs) un “ZS Karotītes” (Dainis Podžuks, Andris Kušķis), un tikai Gata pieveiktā lielākā līdaka atnesa “Rīgas asariem” zeltu, bet “ZS Karotītes” samierinājās ar otro vietu.

 

Lielauces ezers makšķerniekus lutina

21. septembrī ierodoties pie Lielauces ezera un vērojot laika apstākļus, “Mammasdabas” spiningošanas sacensību piektā posma dalībniekiem bija skaidrs, ka šajā dienā lomiem ir jābūt, un bija, un vēl kādi! Sacensību vidusdaļā ezers izšāva, un komandas “Kubera” laivā atskanēja skaļas gaviles: Edgaram Kukutim bija izdevies iedabūt mērsilē šā gada sacensību lielāko līdaku – 95 centimetrus garu skaistuli.

Un atkal kuriozi: Māris Efners un Jānis Gaborecs (“X-Fisher”), atraduši strādājošos mānekļus, bija tā aizrāvušies ar līdaku gūstīšanu, ka nedaudz aizmirsa par sacensību nolikumu, un vienpadsmito mēra līdaku jau atmeta atpakaļ. Pēc sāncenšu vēlīga atgādinājuma par to, ka ieskaitītas tiek 20 līdakas, steidzās jau noķertajām desmit pievienot vēl trīs un izcīnīt pārliecinošu uzvaru ar 42 397 punktiem, kas ir 2,2 reizes vairāk par iepriekšējos posmos labāko iegūto punktu skaitu! Bet vecmeistari Kaspars Grablovskis un Aigars Līdumnieks (“Komanda”) deviņām līdakām godam nopelnīja augsto otro vietu. Trešajā vietā arī ar deviņām, tikai izmēros mazākām līdakām, – Raivis Dzenis un Agnis Tīfentāls (“Fisher”).

 

Tā saldā uzvaras garša

Tas vēsturiskais brīdis “Mammasdabas” atklātajās sacensībās spiningošanā beidzot ir klāt. 28. septembra rītā jau mazā gaismiņā, zosu klaigu mākoņainajās debesīs pavadīti, 13 komandu dalībnieki kāpj laivās, lai cīnītos par punktiem, uzvaru un balvām. Un atkal laiks nomainījies, iegriezies austrumu vējš, bet tas netraucēja tām komandām, kuras jau vairākus gadus piedalās šajās sacensībās, atrast pareizo pieeju zivīm un izvēlēties šīs dienas īstos mānekļus zaļsvārču gūstīšanai.

Arī Lielauces posma lielākās līdakas pieveicējs Edgars Kukutis apliecināja, ka ar lielajām ir uz “tu”, iedabūja laivā 84 centimetrus garu līdaku, un “LVM” balva par lielāko zivi rokā. Kopvērtējuma līderi Aivars un Māris Smilgas (“Čuš”) nodemonstrēja līderu cienīgu, stabilu sniegumu, noķēra piecas līdakas un ierindojās noslēdzošā posma otrajā vietā, aiz viņiem ar četrām zaļsvārcēm Artūrs un Uldis Veidemaņi (“Pils2”).

Likās, ka viss ir vienkārši, Aivaram un Mārim ar otro vietu pēdējā posmā pietika, un viņi kļuva par “Mammadaba 2019” uzvarētājiem, bet tālāk rēķini nemaz tik gludi negāja. Talkā nācās ņemt datoru, lai salīdzinātu “Kuberas” un “X–Fisher”. Gala rezultāts sanāca tāds, ka Edgaram un Matīsam līdz otrajai vietai pietrūka tikai vienas 54 centimetrus garas līdakas, šoreiz trešā vieta kopvērtējumā, bet Māris Efners un Jānis Gaborecs priecājās par savu otro vietu.

Saistītie raksti

Pirmajai vietai kopvērtējumā tika SIA “Salmo” ar “Lucky John” produktu līniju, makšķernieku veikalu “Fisher” un “Gold Fishing”, otrajai SIA “Dole Marine”, trešajai SIA “Laivu depo”, bet ceturtās līdz sestās vietas ieguvēji priecājās par balvām no “Copes Lietām”.

Nākamajā gadā “Mammasdabas” atklātais spiningošanas čempionāts svinēs desmit gadu jubileju, uz kuru varēs pieteikties aprīlī. Zivis “LVM” apsaimniekotajos ezeros ir, šogad sacensībās noķertas par 90 līdakām vairāk nekā pērn.

LA.lv