Uzvara ar rūgtuma piegaršu – U-18 basketbolisti netiek EČ ceturtdaļfinālā 0

Latvijas U-18 puišu basketbola izlase svētdien uzvarēja Turcijas pilsētā Samsunā notiekošā Eiropas čempionāta apakšgrupu turnīra izšķirošajā mačā, tomēr neizdevās iegūt pietiekami lielu pārsvaru, lai sasniegtu sacensību ceturtdaļfinālu.

Notriektā tautumeita 6

Latvijas juniori ar rezultātu 74:65 (29:13, 11:20, 8:19, 26:13) pieveica Bosnijas un Hercegovinas vienaudžus, tomēr jau pirms spēles bija zināms, ka Latvijai, lai sasniegtu ceturtdaļfinālu, nepieciešama uzvara ar vismaz 11 punktu pārsvaru.

Maču latvieši iesāka ļoti pārliecinoši un jau pirmajā ceturtdaļā sasniedza 19 punktu pārsvaru, bet pēc desmit spēlētām minūtēm bija priekšā ar 29:13. Tomēr turpinājumā uzņemto ritmu neizdevās saglabāt. Otrajā ceturtdaļā pirmos sešus punktus iemeta bosnieši, bet ceturtdaļas sestajā minūtē Latvija bija priekšā vairs tikai ar 31:30. Vadība gan netika atdota un pēc puslaika Latvija bija priekšā ar 40:33.

Trešajā ceturtdaļā bosnieši atguva vadību, tomēr noslēdzošajās minūtēs gandrīz visu laiku atkal priekšā bija Latvija, kaut nepieciešamais pārsvars tā arī netika sasniegts. Pēdējās minūtes ievadā Kristera Zorika soda metiens Latvijas pārsvaru palielināja līdz 69:61, tomēr turpinājumā atkal pārsvars samazinājās līdz 70:65. Kaut pēdējās desmit sekundēs četrus punktus guva Roberts Blumbergs, šoreiz ar panākumu bija par maz, lai Latvijas juniori varētu priecāties.

Uzvarētājiem pa 18 punktiem iemeta Artūrs Strautiņš un Blumbergs, kuram bija arī deviņas atlēkušās bumbas, bet ar 12 punktiem izcēlās Nikolajs Zotovs.

LETA jau vēstīja ka latvieši piektdien čempionātu iesāka ar zaudējumu 50:62 Lietuvai, bet sestdien ar 71:70 pieveica Izraēlas vienaudžus, pēdējā minūtē divus tālmetienus iemetot vien 16 gadus vecajam Artūram Kurucam.

Tikmēr Bosnija un Hercegovina vispirms pagarinājumā ar 103:102 apspēlēja Izraēlu, bet pēc tam ar 79:70 uzveica Lietuvu.

Savukārt pirmajā trešās kārtas mačā Lietuva ar 94:88 apspēlēja Izraēlu.

Līdz ar to C apakšgrupas noslēgumā bosniešiem un abām Baltijas komandām bija pa divām uzvarām trijos mačos, bet sliktāka savstarpējo spēļu attiecība bija tieši Latvijai, kas kļuva par lieko komandu cīņā par ceturtdaļfinālu.

Tagad Latvija ceturtdaļfinālā par 9.-16.vietu otrdien spēkosies ar Slovēniju, kas zaudēja visos trijos D apakšgrupas mačos, turklāt divās no cīņām neveiksme bija smagāka par 30 punktiem.

Tikmēr visu grupu divas labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām un piecām ceļazīmēm uz pasaules U-19 čempionātu.

Šim Eiropas čempionātam bija jānorisinās jau vasarā, taču drošības dēļ tas tika pārcelts uz decembri. Līdz ar to Latvijas izlasi šajā turnīrā nevar vest treneris Jānis Gailītis, bet komandu vada viņa palīgs “VEF Rīga” klubā Raimonds Feldmanis.

Latvijas valstsvienībai šajā turnīrā nepalīdz tās potenciālais līderis Rodions Kurucs, kurš tikai nesen atgriezās laukumā Spānijas granda Barselonas “Lassa” otrās komandas sastāvā. Tāpat no kandidātu saraksta traumas dēļ tika svītrots Artūrs Banga.

Latvijas izlase pirms Eiropas čempionāta aizvadīja tikai vienu pārbaudes spēli, kurā otrdien ar 57:68 piekāpās OlyBet” Latvijas Basketbola līgas (LBL) pastarītei “Latvijas Universitāte”.

Latvijas junioru izlases sastāvā iekļauti septiņi basketbolisti, kuri 2014.gadā Rīgā izcīnīja sudraba medaļas Eiropas U16 čempionātā – Kristers Zoriks, Artūrs Strautiņš, Roberts Blumbergs, Kārlis Garoza, Nikolajs Zotovs, Niks Jansons un Roberts Dembskis.

Tikmēr treneris Feldmanis iepriekš bijis galvenā trenera asistents U-18 un U-20 izlasēs, kā arī darbojās treneru brigādē, kas gatavoja U-18 izlasi pagājušajā vasarā. Viņam palīdzēs Matīss Rožlapa un Bruno Kārlis, kuri arī iepriekš bijuši galvenā trenera asistenti dažādās Latvijas jaunatnes valstsvienībās.

Pērn Latvijas U-18 izlase Eiropas čempionātā ieņēma desmito vietu, bet 2007. un 2010.gadā izcīnīja bronzas medaļas.

Šogad pirmoreiz vēsturē visas sešas Latvijas jaunatnes izlases piedalās Eiropas čempionātā augstākajā divīzijā. Tikmēr U-17 basketbolistes Spānijā piedalījās arī pasaules meistarsacīkstēs, kur ieņēma desmito vietu.

Tiesa, Latvijā šogad nenotika neviens Eiropas vai pasaules čempionāts basketbolā, kas valstī bija risinājušies kopš 2007.gada.