×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
19. februāris, 2012
Drukāt

“Uzvediet tikai kopā!”


triptihs

Tā esot vēlējis itāliešu komponists Džakomo Pučīni (1858 – 1924), sniedzot mūzikas mīļotājiem savu operu viencēlienu triptihu. Ne visi režisori ir klausījuši, bieži vien atmetot tieši otro daļu – “Māsa Andželika”, kas pašam Pučīni šķitusi labākā no trim.

 

Pirmā – “Apmetnis” – ir drūms stāsts par veca vīra greizsirdību, jaunas sievas kaisli ar sliktām beigām. Otrais viencēliens arī neiztiek bez mūķenes garīgām mokām un nāves. Labi, ka trešais – “Džanni Skiki” – iesveļ līksmībā, dzīvojot līdzi varoņu komiskajām izdarībām. Baudiet Pučīni talanta daudzveidību un libretu dažādību!

 

Uz Bodenas ezera skatuves
andresenje

Itāliešu komponista Umberto Džordāno (1867 – 1948) populārākās operas “Andrē Šenjē” sižets pāris vārdos ir šāds: 1789. gadā Francijā tautai neklājas viegli, bet aristokrāti neliekas traucēties. Dzīrotāju vidū ir arī viņu apbrīnots dzejnieks Andrē Šenjē – dedzīgs revolūcijas atbalstītājs, bet vēlāk – upuris, kuru nežēlīgi vajā, līdz beidzot giljotinē. Kaislības norisināsies uz skatuves Bodenas ezerā, saulei rietot (skat. foto). Skatītāji, sēžot amfiteātrī ezera krastā, baudīs meksikāņu tenora Ektora Sandovala balsi Andrē Šenjē lomā. Sandovals dzimis, audzis, skolojies Mehiko, vēlāk Vīnē, papildinājies pie paša Plāsido Domingo un citiem izciliem amata brāļiem. Ektora Sandovala mīļākā loma esot Verters (viņš to dziedāja arī LNO iestudējumā), jo dziedātājam ir saprotama Vertera drāma – ja vīrietis mīl, viņš var izdarīt visu sievietes un mīlestības dēļ. Šajā operā viņam tikpat prasmīgi jāattēlo, ka Andrē Šenjē var atdot visu franču revolūcijas dēļ.

 

Manon-Berlin-LepkaAnna Ņetrebko un Rolando Viljasons

Žilu Masnē (1842 – 1912) dēvē par pēdējo īsteno franču liriskās operas klasiķi, bet operu “Manona” – par viņa lielāko sasniegumu. 1884. gadā, rakstot šo operu, Masnē nevarēja ne iedomāties, cik labi reiz balss un izskata ziņā titullomā iederēsies pasaulslavenais krievu soprāns Anna Ņetrebko. Un, ja viņas patiesi mīļotā de Grijē lomā ir tenors Rolando Viljasons – bauda ausīm un acīm! Klausoties mākslinieku brīnišķos duetus, ir vieglāk pārdzīvot Manonas īso un traģisko mūžu. Režisors Vincents Patersons operas režijas jomā esot iesācējs, toties savulaik filmējis videoklipus par Madonnu, Maiklu Džeksonu un citām popkultūras dievībām. Viņa vizuāli radošo pieeju redzēsiet arī “Manonas” iestudējumā.

 

 

 

 

Operu ieraksti kino “Splendid Palace”:

• Žila Masnē opera “MANONA”. Ieraksts no “Staatsoper Unter den Linden”, Berlīne. 16. februārī plkst. 18

Diriģents – Daniels Barenboims. Režisors – Vincents Patersons. Lomās: Manona Lesko – Anna Ņetrebko;

Kavalieris de Grijē – Rolando Viljasons; Lesko – Alfredo Daza

Grāfs de Grijē – Kristofs Fišesers; Gijo de Norfontēns – Remī Koraca; De Bretiņī – Artu Kataja; Pusete – Hanana Alatara; Žavote – Gala Džemsa

Rozete – Silvia de la Muela

• Džakomo Pučīni opera “TRIPTIHS”. Ieraksts no “Royal Opera House”, Londona

21. februārī pulksten 18

“Apmetnis”. Lomās: Lučio Gallo un Eva Marija Vestbroka

“Māsa Andželika”. Lomās: Anja Harterosa un Anna Larsone

“Džanni Skiki”. Lomās: Eleana Zillo un Frančesko Demuro

• Umberto Džordāno opera “ANDRĒ ŠENJĒ”. Ieraksts no 2011. gada “Bregenz Festival”, Austrija. 23. februārī pulksten 18. Režisors – Kīts Vorners.Diriģents – Ulfs Širmers.Lomās: Andrē Šenjē – Ektors Sandovals; Karlo Žerārs – Skots Hendrikss; Madlēna di Kuaņī – Norma Fantini; Bersī – Tanja Krosa; Madlona – Rozalinda Plauraita; Dimā – Tobiass Heklers.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+