LETA/AFP

Uzziņa – Latvijas ceļš uz eirozonu 0

Latvijas ceļš uz eirozonu sākās līdz ar valsts pievienošanos Eiropas Savienībai (ES). Tomēr virzība uz eiro ieviešanu Latvijā nenoritēja tik gludi, kā sākumā plānots, jo šķērslis bija gan pārmēru augstā inflācija tautsaimniecības izaugsmes un pārkaršanas laikā, gan pārāk augstais budžeta deficīts ekonomiskās krīzes laikā. Aģentūra LETA apkopojusi būtiskākos pieturas punktus Latvijas ceļā uz vienotās Eiropas valūtas ieviešanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Lasīt citas ziņas

2004.gada 1.maijā Latvija kļuva par ES dalībvalsti. Pievienošanās līgums ES paredz, ka Latvijā tiks ieviesta Eiropas vienotā valūta. 2004.gadā ideju konkursā tika izraudzīti Latvijas eiro monētu reversa attēli – tautumeitas portrets no pirmskara Latvijas piecu latu monētas, Latvijas lielā un mazā ģerboņa attēli.

2005.gada 1.janvārī lats tika piesaistīts eiro ar kursu – viens eiro ir 0,702804 lati. 2005.gada 2.maijā Latvija pievienojās Valūtas kursa mehānismam II.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvija plānoja pāriet uz eiro 2008.gadā, taču nespēja izpildīt Māstrihtas kritērijus. Tolaik galvenā Latvijas problēma bija augstā inflācija. Savukārt ekonomiskās krīzes laikā 2009. un 2010.gadā Latvijā bija pārmēru augsts budžets deficīts.

2010.gada 24.martā Latvijas valdība nolēma, ka eiro ieviešanas mērķa datums ir 2014.gada 1.janvāris. Kopš tā laika valdība īstenojusi politiku, lai Latvija spētu izpildīt Māstrihtas kritērijus, piemēram, tiek nodrošināts zems budžeta deficīts.

No 2012.gada septembra, kad līdz atbilstošam līmenim samazinājās vidējā inflācija, Latvija izpilda visus Māstrihtas kritērijus: budžeta deficīts ir zems – 1,2% no iekšzemes kopprodukta, valdības parāds ir 40,7% no iekšzemes kopprodukta, šogad aprīlī gada vidējā inflācija bija 1,3%, arī valsts vērtspapīru ilgtermiņa procentu likmes atbilst rādītājam.

2013.gada 5.martā Latvija lūdza Eiropas Komisiju un Eiropas Centrālo banku izvērtēt valsts tautsaimniecības gatavību dalībai eirozonā.

2013.gada 5.jūnijs – Eiropas Komisija un Eiropas Centrālā banka, izvērtējot Latvijas tautsaimniecības gatavību vienotās Eiropas valūtas ieviešanai, secina, ka Latvija izpildījusi visus kritērijus. Eiropas Komisija iesaka Latvijas nacionālo valūtu latu no 2014.gada 1.janvāra nomainīt pret eiro. Līdz eiro ieviešanas datumam palikušas 210 dienas.

TURPMĀKIE SOĻI

27.jūnijā un 28.jūnijā Briselē Eiropadome lems par politisku atbalstu eiro ieviešanai Latvijā. Formāls lēmums vēl pieņemts netiks.

No 1.jūlija līdz 4.jūlijam Strasbūrā Eiropas Parlamenta plenārsesijā tiks apstiprināta rezolūcija par eiro ieviešanu Latvijā.

Reklāma
Reklāma

9.jūlijā Briselē ES finanšu ministru padome pieņems formālu lēmumu par eiro ieviešanu 2014.gada janvārī, oficiāli tiks noteikts latu pret eiro maiņas kurss.

2014.gada 1.janvārī Latvija kļūs par 18.eirozonas dalībvalsti. Latvija pievienosies eirozonai, kurā no 2002.gada ir Austrija, Beļģija, Francija, Grieķija, Īrija, Itālija, Luksemburga, Nīderlande, Portugāle, Somija, Spānija, Vācija, no 2007.gada – Slovēnija, no 2008.gada – Kipra un Malta, no 2009.gada – Slovākija, no 2011.gada – Igaunija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.