×
Mobilā versija
°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
4. decembris, 2015
Drukāt

Uzzināju visu, no kā varu nomirt. HIV pozitīvā Jāņa Ogles atkailinātais dzīvesstāsts (16)

Foto - Matīss MarkovskisFoto - Matīss Markovskis

Ogle. Tā viņu dēvē draugi. Nevis tāpēc, ka gruzd vai vāji kvēlo, bet tāpēc, ka uzvārds tāds. Arī tādēļ, ka aizrautīgi uzšvirkst liesmās. Jānis Ogle atļaujas neietilpt pareizības rāmjos, dzīvo ar brīvības un piedzīvojuma garšu. Par spīti tam, ka kopš bērnības dažādas kaites un diagnozes centušās viņu nogāzt no kājām. Pārbaudījumi nebeidzas. Šā gada februārī Jānis uzzināja, ka ir HIV pozitīvs.

Pirmo reizi ieraugot Ogli, pārņem mulsums un žēlums. Sak, šim puisim gan nav paveicies. Taču pat pēc īsas iepazīšanās aplamie priekšstati sairst putekļos. Savulaik kopā strādājām, varēja vien apbrīnot, kā viņš uztver dzīvi, kā metas iekšā notikumos, cik atklāti un tieši ir gatavs vēstīt par sevi un pasauli. Pēdējā laikā Ogles aktivitātēm iznāca sekot vien attālināti, sociālajā tīklā Facebook palasot asprātīgi atainotos piedzīvojumus dažādās slimnīcās.

Piepeši parādījās paziņojums – atkailināts, skarbs, sociāli aktīvs vēstījums. To izprovocēja Saeimas Saskaņas frakcijas deputātes Jūlijas Stepaņenko neglītā piezīme par iecietības tēmai veltītajiem plakātiem. Tajos par savām problēmām vēstīja cilvēks ratiņkrēslā, klaidonis, homoseksuāls puisis un maza meitene, kuras mammai ir HIV. Deputāte norādīja, ka šiem ķēzījumiem jāpazūd no Rīgas ielām.

“Es nevarēju klusēt,” par tābrīža izjūtām saka Jānis Ogle. Lūk, daļa no viņa paziņojuma: “Esmu ieguvis augstāko izglītību. Godprātīgi maksājis nodokļus. Esmu šīs valsts patriots. Un nav svarīgi, ka man ir diagnoze HIV, par ko pat nenojautu. Latvijā slimnieki ar šo diagnozi ir spiesti slēpties un samierināties ar zemākajām sociālajām garantijām Eiropā. (..) Es neesmu narkomāns, pediņš, mauka vai ķēzījums, kam jāpazūd no Rīgas ielām. Piedodiet, bet HIV nav nekāda sakara ar jēdzienu tikumība. Tā ir reāla medicīniska diagnoze, un Latvijā ir vairāki tūkstoši HIV pacientu.”

Vēstuli, kas aicina aizstāvēt HIV pacientu tiesības, Jānis Ogle nosūtīja Saeimai un valsts vadītājiem. Atbildes saņemtas, tiesa, visai formālas.

Šajās dienās puisis gatavojas doties ceļā uz Amsterdamu. Beidzot viņam radusies iespēja intervēt Madonnu. Tas nekas, ka atvēlētas tikai 15 minūtes. Dziedātāja ir Jāņa elks un gaisma tuneļa galā. Gan mūzikas, gan neordinārās personības dēļ. “Man patīk, ka viņa visu sasniegusi saviem spēkiem, mērķtiecīgi. Fascinē viņas brīvība un māka caur brutāliem jociņiem paust dziļu jēgu.” Ogle pat savu kaķi nosaucis par Madonnu! Smejas – nez kā rīkosies, ja reiz viņam būs meita, jo arī viņu taču gribēsies saukt dziedātājas vārdā.

Madonnas koncertā Jānis pirmoreiz nokļuvis pirms desmit gadiem, kad Latvijā tika rīkots līdzinieku konkurss.
Vispirms telefoniski vajadzējis nodziedāt dziesmas fragmentu.

“Dabūju simpātiju balvu. Man tolaik bija gari, melni metālista mati, tos nogrieza ezītī un nokrāsoja blondus.
Nieks, ka nākamajā dienā bija brāļa kāzas. Naktī atpakaļceļā uz mājām draugs man krāsoja matus, lai kaut nedaudz izskatītos pēc vīrieša frizūras.”

Par godu intervijai Ogle sagādājis sarkanas ādas bikses. Ironizē, ka šis materiāls apģērbā ir lielisks, jo no tā viegli noslaucīt dubļus. Tomēr stils Jānim allaž bijis īpašs, un, izrādās, viņš savulaik skolojies modeļu aģentūrā Natalie. Devies turp, jo ieinteresējis, ko tur māca. Bijis vienalga, ka viņam ne tuvu nav fotomodeļa izskata. Modeļu skolā apguvis, kā pats to dēvē, dzīves pofigismu. Vari drasēt apkārt kaut vai čībās, bet svarīgi sevi pasniegt tā, it kā tipinātu zelta sandalēs.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Piedošanas laiks... Atbildēt

  Grūtnieces nevajadzētu apsaukāt… Tev tiek piedots…

 2. Neparasts cilvēks, ļoti interesants. Cik lieliski, ka žurnāls 36,6 C ir atradis šo personu un žurnāliste Tabore tik prasmīgi interviju pasniegusi.

 3. Frāze “Es neesmu narkomāns, pediņš, mauka vai ķēzījums, kam jāpazūd no Rīgas ielām” apliecina, ka Ogle ir tikpat aprobežot .., cik paša kritizētie tēli. Atradies, “nabadziņš”. Lai kāds Tevi cienītu, sāc pats citus cienīt.

 4. Ogle, kaut mes macijamies viena skola, sava laika man nebija prieka un goda tevi pazit personigi, kaut daudzas reizes maniju Tevi skolas koridoros un aulos! Gribu Tev novelet neatkapties no saviem merkiem, un vienmer but Zelta chibas, Tu to vari!

 5. Kamēr zāles vēl nav atrastas ,slimība jāierobežo.Kā? Kā ar ĀCM ,to sola likvidēt tikai neitralizējot slimības pārnesātājus. Agrāk bija tāda slimība kā lepra ,izveidoja speciālus leprozorijus ,tur arī tie slimnieki slimoja līdz dzīves beigām ,atklāja zāles leprozorijus slēdza.Tāpat jādara ar HIV slimniekiem ,izveido sanatorijas (hiveārijus) ,lai viņi tur slimo un neaplipina citus ,atklās zāles varēs slēgt tās sanatorijas.

 6. Ogle, turies!!! Es zinu, Tev izdosies!

 7. man liekas, ka drīz cilvēkiem būs pilnīga fobija pret seksu ar nezināmu cilvēku. iepazīstoties, visi taču ir sveši un nezināmi. nav runa par seksu pirmajā randiņā, bet agri vai vēlu tas notiek tāpat. šaubos, vai katru attiecību gadījumā, visi ies nodot asinanalīzes un visām kautēm. atliek vien cerēt, ka prezervatīvi ir pietiekošs izsargāšanās līdzeklis gan hiv, gan citām sērgām.

  • Varbūt tiešām ir vērts vispirms iepazīt cilvēku, saprast – ar ko darīšana, un tikai tad likties gultā? Zinu, ka tas tāds nepopulārs viedoklis mūsdienās.

  • Mēs tieši tā arī darījām – sākumā izsagrājāmies, pēc tam uzsākot kopdzīvi un saprotot, ka mēs vēlamies būt ģimene, aizgājām abi un pārbaudījāmies, saņēmām savas hiv negativs atbildes un tagad mīlējamies bez prezervatīviem. Iesaku visiem tā rīkoties, lai nav nekādu nepatīkamu pārsteigumu. Par sevi ir jārūpējas un jāpārstāj domāt – ka tas jau nu mani neskars, tas var skart jebkuru.

 8. skumji. nedod Dievs kādam saslimt ar HIV, vēzi, hepatītu un citām riebīgām slimībām.

 9. te tetovēšanas saloni kā elles iestādījumi, mana kolēģe inficējās ar c hepatītu, kad pāries tā dullā mode? No otras puses, es, piem, baidos arī no manikīra. Tāpat neesam pasargāti ne zobārstu kabinetos, ne operāciju zālēs. Puiša žēl.

 10. Ja nešpricē sev narkotikas un ja nebāž savu puļķi, kur nevajag — vai šo slimību vispār var noķert?

 11. Fuj nevaru izturet šo valsts attieksmi. Jānis malacis, nepadodas, cīnās. Ļoti žēl, ka LV šāda attieksme pret iedzīvotāju veselību.

 12. zaalu konvertacija Atbildēt

  Mulkibas, panem 106 veidlapu, kuru tulkot pat nevajag,tad aizej uz jebkuras ES veselelibas apdrosinasanu un tev pienaksies viss,kas LV un vairak 🙂 Turies, Ogle!

Draugiem Facebook Twitter Google+