Foto – Shutterstock

Par ko liecina rievas uz nagiem un vēl 20 fakti par nagiem 0

Šīs ragveida plātnītes, kas sedz un sargā no traumām un kairinājuma pirkstgalu virspusi, ir nedzīvas, bet ļoti daudz ko liecina par dzīvības procesiem organismā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas

◆ Nagi sastāv no olbaltumvielas keratīna, kas klājas vairākās kārtās, kalcija, lipīdiem un ūdens. Veseli tie ir plāni, viegli sārti, gludi un caurredzami, ar gaišāku pusloku pie naga saknes, vidusdaļā mazliet izliekti. To forma atbilst pirkstgalu veidojumam. Tie ne tikai aizsargā un izdaiļo pirkstgalus – īpaši, ja manikirēti –, bet arī palīdz satvert sīkus priekšmetus.

◆ Uz nagiem iedarbojas kopumā – mehāniskas traumas, sadzīves ķīmijas līdzekļu lietošana, gan stress, pārslodze, ādas un iekšķīgās slimības.

CITI ŠOBRĪD LASA

◆ Nags aug no tā pamatnes, kas atrodas zem naga valnīša jeb kutikulas. Naga augšanas šūnas strauji dalās un apgādā naga sakni ar jaunām keratīna jeb ragvielas šūnām, kas visu nagu pamazām bīda uz priekšu.

◆ Ragvielas plātnīte iegulst naga gultnē un veido naga ķermeni, bet to pārsniedzošā daļa ir naga brīvā mala.

◆ Ar gadiem nagiem mēdz veidoties vertikāls jeb garenisks rievojums, jo kūtrāka kļūst vielmaiņa, kavēta organisma apgāde ar vitamīniem. Reizēm tas var liecināt arī par asinsrites traucējumiem vai dzelzs nepietiekamību.

◆ Šķērseniskas rievas ir pazīme par pārejošiem naga augšanas traucējumiem vai to bojājumu pie ienadža. Šādas iedobas, tā dēvētās Bo līnijas rodas, ja bijis spēcīgs emocionāls stress – tad tās ir uz visiem nagiem vienādā augstumā un liecina, ka organisms kādu laiku visus resursus tērējis kam citam un nagu šūnu veidošanās apsīkusi. Tas var notikt arī smagu saslimšanu dēļ.

◆ Nagi aug nepārtraukti, roku pirkstiem – ātrāk (aptuveni 2–2,5 milimetri mēnesī) nekā kājām. Tāpēc iespējams diezgan precīzi noteikt, kad organismā radušies traucējumi. Roku nagi atspoguļo norises organismā pēdējo 2–3 mēnešu laikā, bet kāju nagos saskatāmi sešus septiņus mēnešus seni procesi.

◆ Nagus, biežāk kāju, bojā sēnīšu infekcija. To veicina pastiprināta pēdu svīšana, nepietiekama higiēna, kā arī ļoti ciešu apavu valkāšana. Bojājums sākas no naga brīvās malas vai sāniem, nagi kļūst bālgani, dzeltenīgi, pelēcīgi, zaudē spīdumu, sabiezē, drūp, deformējas. Taču slimības izpausmes variējas atkarībā no tā, kāds mikroorganisms infekciju izraisījis.

Reklāma
Reklāma

◆ Nagu plātnītēs nav ne asinsvadu, ne nervu, tāpēc, tos apgriežot, sāpes nejūt. Taču, ja pa tiem trāpām ar āmuriņu, iespiežam durvīs, nemitīgi spiežam pret neērta apava purngalu vai citādi traumējam, nagi tomēr nespēj aizsargāt pret sāpēm pirkstgalus, kur nervu daudz.

◆ Traumas dēļ zem naga var rasties lielāks vai mazāks zilums, kas izzūd, tikai izaugot un nereti arī pakāpeniski noejot visam nagam.

◆ Sēnītes visbiežāk ādā vai nagos iekļūst kontaktceļā – basām kājām staigājot pirtī, koplietošanas dušas telpās, apmeklējot baseinu, jo īpaši, ja ādā vai nagos ir kāda mikrotrauma, caur kuru infekcijai tiek pavērti vārti iekļūšanai organismā. Mitrums un siltums ādas un nagu sēnītēm ir īpaši tīkams, tāpēc ar tām bieži vien inficējas fiziski aktīvi cilvēki, kam pastiprināti svīst kājas.

◆ Nagus neveselīgus var padarīt gan ādas kaites – ekzēma, psoriāze, neirodermīts, gan organisma vispārējas saslimšanas, kuru dēļ mainās to krāsa. Gaišāki tie kļūst sēnīšinfekcijas, traumas, sirds vai aknu slimības ietekmē. Dzeltenīga nokrāsa nagiem raksturīga, ja ir psoriāze. Tās izmaiņas biežāk skar roku, nevis kāju nagus.

◆ Zilganmelnu nagu padara asinsizplūdums, kura iemesls lielākoties ir trauma. Tomēr zilgani tie var kļūt arī mazasinības dēļ, bet zem ziluma dažkārt slēpjas ļaundabīgs veidojums melanoma.

◆ Tiem, kuri cieš no sirds mazspējas, nagi iegūst pulksteņstikla formu, bet pirksti līdzinās bungvālītēm. Tādi raksturīgi arī plaušu slimniekiem. Uz iekšu ieliekušies, karotes formas nagi tipiski hroniskas dzelzs deficīta anēmijas vai iekšējās sekrēcijas slimību gadījumā, bet tā dēvētie putna nagi – sabiezējuši, ar izliekumu, parasti īkšķiem – raksturīgi, ja ir asinsrites traucējumi, nervu bojājumi, smagas ādas slimības. Uzpirksteņa tipa nagi, kas viscaur klāti sīkām iedobītēm, visbiežāk ir ar psoriāzi sirgstošajiem.

◆ Nagu šķelšanās un lūšanas iemesls var būt gan vitamīnu trūkums (īpaši A un B12 vitamīna), gan kalcija nepietiekamība, tāpat pārslodze un pārlieks ādas un nagu sausums. Nagi zied – uz tiem veidojas balti plankumiņi, ja organismam trūkst cinka vai ilgāku laiku pārciests stress.

◆ Reizēm nagi plaisā – tas notiek krasu temperatūras maiņu dēļ un biežāk vīriešiem, kuri pret šādiem sīkumiem ir nevērīgāki. Manikīra meistars tādus nagus var salabot, izmantojot speciāli līmi.

◆ Lai nagi augtu veselīgi, svarīgi gādāt par organisma vispārējo veselību, kā arī pabarot nagus, regulāri lietojot tam piemērotu eļļu – piemēram, olīvu, vai krēmu.

◆ Jebkura nagu bojājuma novēršanai nepieciešams laiks. Defektu, kas radies tā plātnītē, izlabot vairs nevar – iespējams panākt, lai tas nekļūst lielāks un lai nags ataug vesels.

◆ Nagu stāvokli būtiski ietekmē gan uzturs, gan uzņemtais šķidruma daudzums. Ieturot stingru diētu, nagi nesaņem pietiekami daudz uzturvielu, vitamīnu un mikroelementu, tāpēc novājinās, zaudē labo izskatu un izturīgumu.

◆ Nagu formu, veicot manikīru, var modelēt dažādi – gan ovālāku, gan smailāku vai kvadrātveidīgāku, bet kāju nagi jāapgriež, ievērojot to dabisko ovālu un neizgriežot stūrīšus. Citādi tie var iegriezties ādā un ieaugt pirkstgala audos, izraisot sāpes un nereti arī iekaisumu. Nagu ieaugšanu veicina arī pārāk ciešu apavu valkāšana.

◆ Tā kā dažādas norises organismā var izraisīt līdzīgas izmaiņas nagos – piemēram, dzeltenīgi un nespodri tie kļūst gan sēnīšu infekcijas, gan plaušu slimību gadījumā –, ar pašdiagnostiku un pašārstēšanos nodarboties ir aplami. Uzticieties ārstam, un rezultāts būs labāks!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.