×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
30. decembris, 2015
Drukāt

Uzzinām vairāk par plecu un elkoņu locītavu saslimšanām

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Fakti

Noteiktās situācijās bojātu pleca locītavu iespējams aizstāt ar mākslīgu – ja plecs sašķaidīts (trauma ar šķembainiem lūzumiem), ir izteikta artroze vai kā citādi locītavas struktūra nopietni bojāta. Ar protezētu locītavu kustību apjoms ir ierobežots, toties samazinās sāpes. Latvijā pleca endoprotezēšanu par valsts finansējumu veic Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā.

Runājot par locītavām, gan pacientiem, gan ārstiem der ielāgot, ka tas ir mehānisms ar ilgu mūžu, taču tām raksturīgs tas pats, kas citiem mehānismiem, – ar laiku tās nolietas, gluži kā automašīna, ar ko brauc gan pa gludien, gan ne tik gludiem ceļiem. “Mēdzu teikt, ka ar gadiem labāks kļūst tikai konjaks,” pajoko traumatologs ortopēds ROMĀNS PROZOROVIČS.

Locītavu, arī pleca saslimšanas var iedalīt divās lielās grupās:

*  tādas, kas ietekmē cilvēkus līdz aptuveni 50 gadu vecumam (aktīvos, sportiskos, darbīgos, tādus, kam mēdz būt pārāk liela fiziskā slodze, ekstrēmos); tie lielākoties ir mīksto audu, pārsvarā – saišu, bet arī kaulu bojājumi;

*  tādas, kas skar cilvēkus vecumā pēc 50 gadiem un galvenokārt saistībā ar deģeneratīviem procesiem (pēc Romāna Prozoroviča definīcijas, vecums pienāk tad, kad mīkstie audi kļūst cieti, bet kauli – mīksti) – mīksto audu plīsumi, locītavu virsmas nodilums u. tml.

Raksturīgākās problēmas, kas mēdz piemeklēt pleca locītavu, – sāpes pēc fiziskām aktivitātēm. “Nereti tās ir neplānotas aktivitātes, nevis tas, ko dara ikdienā, teiksim, cilvēks piedalās talkā vai korporatīvajās sporta spēlēs, vai pēc ilga pārtraukuma aizbrauc paslēpot, vai metas tādā sporta veidā, ar ko pēdējoreiz ir nodarbojies pirms desmit gadiem,” ilustrē speciālists. “Traumējošas ir mešanas un grūšanas kustības, smaguma pārvietošana, ziemā – auto iestumšana.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+