×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
22. septembris, 2016
Drukāt

Uzzini izmaiņas sociālās apdrošināšanas jomā: Saeima groza likumu (2)

Foto-LETAFoto-LETA

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”.

Praksē aizvien biežāk ir gadījumi, kad persona, par kuru sociālās iemaksas Latvijā veic valsts, piemēram, bezdarba, maternitātes gadījumos, vienlaikus ir nodarbināta un nodokļu samaksu veic citā valstī. Tādējādi persona tiek vienlaikus sociāli apdrošināta divās valstīs, lai gan likums nosaka, ka sociālās iemaksas no valsts budžeta netiek veiktas, ja persona strādā ārvalstī. Tādēļ likumprojekts paredz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) tiesības gadījumos, kad tā saņem informāciju par personas nodarbinātību vai sociālo apdrošināšanu ārvalstī, anulēt personai Latvijā reģistrētās iemaksas, kas veiktas no valsts budžeta. 

Likuma grozījumi arī paredz noteikt, ka gadījumos, kad sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas kļūdaini veiktas citā Eiropas Savienības, Eiropas ekonomikas zonas valstī vai Šveicē un tās tiek pārnestas uz Latviju, šīm iemaksām netiek piemērota nokavējuma nauda.

Ar grozījumiem no likuma izslēgtas normas, kas regulē fiksētā iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju sociālo apdrošināšanu, jo no 2016.gada saimnieciskās darbības veicējiem vairs nav paredzēta iespēja maksāt fiksēto iedzīvotāju ienākuma nodokli. 

Likuma izmaiņas paredz pašnodarbinātai personai vienu reizi mēneša laikā tiesības labot iesniegto pašnodarbinātā ziņojumu. Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts ir brīvi izraudzīti ienākumi, un šādu izvēli persona var izdarīt vienu reizi par pārskata ceturksni. Taču līdzšinējā likuma redakcija neparedzēja iespēju precizēt pašnodarbinātā ziņojumu, lai arī pašnodarbinātie vēršas VSAA ar šādiem lūgumiem. 

Lai efektīvāk atgūtu personai pārmaksātos sociālās apdrošināšanas pakalpojumus, precizētas normas par pārmaksu atgūšanu. Piemēram, pakalpojuma pārmaksu atgūs, ieturot 10% no turpmāk saņemamā pakalpojuma. Savukārt, ja pārmaksa piecas reizes pārsniedz personai izmaksājamo pakalpojumu, tad tās atgūšanu nodos arī tiesu izpildītājam. 2014.gadā VSAA konstatējusi pakalpojumu pārmaksu 1,7 miljonu  eiro apmērā. 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Vai kāds kaut ko saprata, vai arī tikai es esmu stulba?:pakalpojuma pārmaksu atgūs, ieturot 10% no turpmāk saņemamā pakalpojuma. Savukārt, ja pārmaksa piecas reizes pārsniedz personai izmaksājamo pakalpojumu, tad tās atgūšanu nodos arī tiesu izpildītājam.

    • ja tev ieskaitīts par daudz naudas, tad neliks atdot pārmaksāto, bet vienkārši uz priekšu izmaksās par 10% mazāk, kamēr tā summa dzēsīsies.
      savukārt, ja pārmaksāts pārāk daudz, atgūšanā iesaista tiesu izpildītājus…..
      bet, protams, jāpārlasa 5 x, kamēr saprot….. 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+