×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
24. februāris, 2017
Drukāt

Uzzini, kur izpriecāties Metenī un Masļeņicā

1. Trīs dienas - Starptautiskais Masku tradīciju festivāls

1no8
Foto: Turaidas muzejrezervātsFoto: Turaidas muzejrezervāts

XVIII Starptautiskajā masku tradīciju festivālā, kurš risināsies Rīgā, Katlakalnā un Vecumniekos, būs iespēja satikt dažādus maskotos tēlus – viedos vecīšus, līksmos un asprātīgos čigānus, mistiskos miežvilkus, nevaldāmos pavasara dabas garus ķekatas un budēļus. Festivālā piedalīsies arī masku grupas no Lietuvas, Čehijas un Sjerraleones.

Lietuvu festivālā pārstāvēs divas folkloras kopas. “Knituva” no Žemaitijas novada Kelmes rādīs visā Lietuvā populāro Užgavēņa (Meteņa) maskošanās tradīciju. Otra lietuviešu kopa nāk no Suvalkijas novada un rādīs senu, no prūšiem mantotu Ziemassvētku laika masku tradīciju “Baltā zirga dancotāji”. Baltais zirgs tradicionālajā kultūrā bieži simbolizē saules ratus un tam ir īpaša nozīme daudzu tautu mitoloģijā visā pasaulē.

Čehijas valahiešu kopa “RADHOŠŤ” rādīs vietējo, Meteņiem raksturīgu maskošanās tradīciju Fašank – masopust, kad ciemata vīrieši un zēni, ģērbti tradicionālās maskās (sarkanas krāsas maskas zēniem un melnas krāsas maskas precētiem vīriešiem) kopā ar pūtēju orķestri iet cauri ciemam. Finālā notiek simbolisks “ķēves nogalināšanas” un pēc tās arī viņas atdzīvināšanas rituāls. Ar rituālajām dejām un citām izdarībām tiek nodrošināta bagātīga raža un labklājība.

Tālo un karsto Rietumāfriku pārstāvēs skatuves mākslas kompānija no Sjerraleones Frītaunas. Viņu masku tēlu klāstā ir dažādas maskas, kam ir svarīga loma kāzu un bēru ritos, krustabās, vadoņu kronēšanas ceremonijās, kā arī valsts ierēdņu apciemojumu laikā.

Festivāla pasākumi būs vērojami ne tikai pilsētas ielās un laukumos. Īpašus maskoto tēlu priekšnesumus būs iespējams vērot arī uz Rīgas Kongresu nama skatuves.

Piektdien, 24. februārī, plkst. 17 – 18.30 atklās konferenci Rīgas Kongresu namā, bet plkst. 19 – 21 turpat skanēs Latvijas un ārvalstu masku grupu dižkoncerts.

Sestdien, 25. februārī plkst. 10 – 14 notiks masku gājieni Katlakalnā, Vecumniekos, Mālpilī, plkst. 15 – 17 turpināsies konference Ziemeļblāzmas Kultūras pilī, bet plkst. 18 – 23 gaidāms Masku saiets un grupu izrādīšanās Ziemeļblāzmas Kultūras pilī un parkā

Svētdien, 26. februārī plkst. 10 – 12 KTMC “Ritums” noslēgsies konference, plkst. 12 – 12.30 notiks Lielais masku gājiens Rīgā no Rātslaukuma gar Brīvības pieminekli uz Vērmanes dārzu, bet plkst. 12 – 15 gaidāma Meteņa svinēšana un Festivāla noslēgums Vērmanes dārzā.

  1. Trīs dienas - Starptautiskais Masku tradīciju festivāls
  2. Karnevāla noskaņas Kalnciema kvartālā
  3. Pedvālē kurs Meteņu ugunskuru
  4. Jūrmalā satiksies Meteņi un Masļeņica
  5. Brīvdabas muzejā - kopā ar folkloras kopu "Rija"
  6. Rēzeknē baudīs ievārījumus
  7. Pededzē Masļeņicā ēdīs pankūkas
  8. Turaida Meteni gaidīs marta sākumā

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+