Pasaulē
Citur

Vāc dokumentus Trampa apsūdzībai0


ASV prezidents Donalds Tramps.
ASV prezidents Donalds Tramps.
Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

ASV Pārstāvju palātas demokrātu likumdevēji pieprasījuši no valsts sekretāra Maika Pompeo dokumentus, kas saistīti ar Ukrainu, turpinot iesākto izmeklēšanu pret ASV prezidentu Donaldu Trampu impīčmenta procesa ietvaros.

Pārstāvju palātas Iekšlietu, Izlūkošanas un Uzraudzības komiteju priekšsēdētāji deva Pompeo laiku līdz 4. oktobrim šo dokumentu iesniegšanai.

Daudzus no šiem dokumentiem demokrātu kongresmeņi ir pieprasījuši jau vairākas nedēļas. “Komitejas izmeklē, cik lielā mērā prezidents Tramps apdraudējis nacionālo drošību, izdarot spiedienu uz Ukrainu, lai tā iejauktos mūsu [prezidenta] vēlēšanās 2020. gadā, un aizturot militāro palīdzību, kuru [Ukrainai] sniedza Kongress, lai palīdzētu Ukrainai pretoties Krievijas agresijai,” paziņoja komiteju vadītāji.

Tramps telefonsarunā ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski 25. jūlijā vairākkārt aicināja izmeklēt Trampa politiskā pretinieka Džo Baidena un viņa dēla Hantera Baidena darbību Ukrainā. Šie aicinājumi ir iemesls ASV Kongresā sāktajam impīčmenta procesam pret prezidentu.

Hanters Baidens bija Ukrainas naftas un gāzes ieguves uzņēmuma “Burisma Holdings” uzraudzības padomes loceklis laikā, kad viņa tēvs bija ASV viceprezidents.

Tramps paudis aizdomas, ka Baidenu ģimene guvusi nelikumīgus labumus no saitēm Ukrainā, un 25. jūlijā notikušajā telefonsarunā viņš mudināja Zelenski izmeklēt šo lietu. Lai gan abu Baidenu iespējamais interešu konflikts radīja bažas korupcijas novēršanas aktīvistiem, neesot pierādījumu par bijušā ASV viceprezidenta vai viņa dēla jebkādām nelikumīgām darbībām.

Ukrainas Specializētās pretkorupcijas prokuratūras vadītājs Nazars Holodņickis paziņojis, ka viņa vadītā iestāde nav veikusi izmeklēšanu pret bijušo ASV viceprezidentu Džo Baidenu un viņa dēlu Hanteru Baidenu, kā to aicinājis ASV prezidents Donalds Tramps.

Holodņickis apliecināja, ka 2017. gadā pierādījumu trūkuma dēļ slēgta izmeklēšana pret kompāniju “Burisma”, kurā strādāja Hanters Baidens. Uz jautājumu, vai Ukrainas prokuratūra šajā lietā varētu iztaujāt Baidenu vai viņa dēlu, Specializētās pretkorupcijas prokuratūras vadītājs atbildēja, ka, lai to darītu, prokuratūrai būtu nepieciešama informācija, kas norādītu uz nelikumībām viņu darbībās. “Pašlaik nekā tāda nav,” viņš apliecināja.

ASV īpašais pārstāvis Ukrainā Kurts Volkers atkāpies no amata pēc tam, kad ASV Kongresa Pārstāvju palāta pieprasīja viņam liecināt impīčmenta izmeklēšanā pret prezidentu Donaldu Trampu.

ASV mediji ziņoja, ka Volkers bija nosaukts vārdā pagājušajā nedēļā publiskotajā trauksmes cēlēja ziņojumā, saistībā ar kuru sākta izmeklēšana pret Trampu.

Volkeram un bijušajai ASV vēstniecei Ukrainā Mašai Jovanovičai oktobrī būtu bijis jāliecina Kongresā šīs izmeklēšanas ietvaros. Volkers arī bijis iesaistīts sarunās ar Trampa personīgo advokātu Rūdiju Džuliāni, kurš regulāri sazinājies ar Ukrainas amatpersonām. Pārstāvju palātas likumdevēji impīč­menta procedūras ietvaros plāno iztaujāt vēl vairākas Valsts departamenta amatpersonas.

Saistītie raksti

Krievijas prezidenta Vladimira Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs paudis cerību, ka ASV nekad nepublicēs Krievijas līdera un ASV prezidenta Donalda Trampa telefonsarunu pierakstus. “Mēs vēlētos cerēt, ka tāda situācija neradīsies mūsu divpusējās attiecībās, kurās jau tāpat ir pietiekami daudz gana nopietnu problēmu,” Peskovu citēja Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS. ASV mediji atzīmē, ka prezidents Tramps pēc sarunām ar Krievijas prezidentu Putinu Hamburgā un Helsinkos ir pieprasījis tulkiem atdot viņam konfidenciālo sarunu pierakstus.

LA.lv