×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
6. maijs, 2013
Drukāt

Vācijā arestēts “Aušvicas sargs”

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Vācijas varasiestādes pirmdien, 6.maijā, arestējušas kādu 93 gadus vecu vīru, kurš atbilstoši apsūdzības versijai bijis Aušvicas nāves nometnes sargs. Aizturētais tiek apsūdzēts par līdzdalību cietumnieku masu slepkavībās.

Pastāv aizdomas, ka arestētais strādājis Aušvicas nometnē no 1941.gada rudens līdz tās slēgšanai 1945.gadā, pavēstīja Bādenes-Virtembergas pavalsts prokuratūra.

Aizdomās turamais, kurš tika arestēts paša mājā, “stājās tiesneša priekšā un tika nogādāts apcietinājumā”, pavalsts galvaspilsētā Štutgartē informēja prokuratūra. “Patlaban viņam tiek gatavots apsūdzības raksts.”

Varasiestādes atsakās izpaust aizturētā vārdu, bet mediji vēsta, ka tas ir Hanss Lipšis, kurš ir iekļauts arī Simona Vīzentāla centra visvairāk meklēto nacistu sarakstā.

93 gadus vecais Lipšis dzīvoja Ālenē, Bādenes-Virtembergas austrumos. Lipšis varasiestādēm teicis, ka viņš nometnē okupētajā Polijā bijis pavārs, nevis sargs, jau iepriekš vēstīja mediji.

Lietuvā dzimušajam Lipšim nacisti piešķīruši “etniskā vācieša” statusu. Viņš 1956.gadā pārcēlies uz ASV, bet 1983.gadā ticis deportēts uz Vāciju, vēstīja laikraksts “Welt am Sonntag”.

Sīmona Vīzentāla centra 2013.gada visvairāk meklēto nacistu sarakstā Lipšis atrodas ceturtajā vietā. Centrs apgalvo, ka viņš no 1941. līdz 1945.gadam vienības “SS-Totenkopf” sastāvā dienējis Aušvicā un “piedalījies nevainīgu civilistu, pārsvarā ebreju, masu slepkavībās un vajāšanā”.

Kopš 2011.gadā Vācijā tika notiesāts bijušais Sobiboras nāves nometnes sargs Ivans Demjaņuks, nacistu kara noziegumu interpretācija kļuvusi plašāka.

Demjaņuka lietā tiesa nosprieda, ka jebkāds darbs nāves nometnē ir uzskatāms par līdzzināšanu slepkavībā, paplašinot vainas interpretāciju, kas iepriekš tika attiecināta tikai uz tiem, kas personīgi devuši rīkojumus vai arī piedalījušies slepkavībās un zvērībās.

Demjaņukam tika piespriesti pieci gadi cietumā par līdzdalību 28 000 slepkavību.

Lipšis ir viens no 50 joprojām dzīvajiem Aušvicas sargiem, par kuru darbību ir uzsāktas izmeklēšanas lietas atbilstoši paplašinātajai izpratnei par vainu nacistu noziegumos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+