Pasaulē
Eiropa

Vācijā izvēlas “gada vārdu”0


Karstums Berlīnē
Karstums Berlīnē
Foto: AP/LETA

Par Vācijas gada vārdu lingvistu darba grupa atzinusi vārdu “Heißzeit” (“karstais laikmets”), piektdien pavēstīja Vācu valodas apvienība (GfdS).

Vārds apzīmē ne tikai spēcīgo karstuma valni, ko valsts pieredzēja šovasar, bet arī klimata izmaiņas, skaidroja Vācijas lielākā valdības finansētā vācu valodas attīstības un atbalsta organizācija.

Vārds “Heißzeit” turklāt arī rīmējas ar vārdu “Eiszeit” (“Ledus laikmets”), norādīja apvienība.

Žūrijas mērķis bija uzsvērt, ka klimata izmaiņas ir “XXI gadsimta sākuma viens no nopietnākajiem globālajiem fenomeniem”, sacīja GfdS priekšsēdētājs Pēters Šlobilskis.

Kaut arī “šī karstā vasara mūs nodarbināja ilgu laiku”, ir svarīgi uzsvērt, ka klimata izmaiņas ir neatgriezeniskas, skaidroja Šlobilskis.

Ekstrēmie laika apstākļi vairākas nedēļas šovasar dominēja mediju virsrakstos, sākot no stāstiem par saldējuma tirdzniecības aktivitātes kāpumu, līdz aizliegumam sūknēt ūdeni no dīķiem un dzelzceļu slēgšanu karstumā cietušo sliežu ceļu dēļ.

Vācijas valdība līdz 170 miljoniem eiro bija spiesta palielināt palīdzības apjomu zemniekiem, kuru raža cietusi mazo nokrišņu un augsto temperatūru dēļ.

Pērn par gada vārdu tika atzīts “Jamaika-Aus” (“Jamaikas nebūs”), ar ko tika apzīmēts neveiksmīgais mēģinājums partiju starpā, kuru krāsas tāpat kā Jamaikas karogā ir melns, zaļš un dzeltens, Berlīnē izveidot federālās valdības koalīciju.

LA.lv