×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
2. decembris, 2015
Drukāt

Vācijā janvārī nāks klajā “Mein Kampf” akadēmisks izdevums

Foto - Leta/AFPFoto - Leta/AFP

Adolfa Hitlera parakstīta "Mein Kampf" kopija.

Vācijā janvārī pirmo reizi kopš Otrā pasaules kara tiks iespiests un nonāks pārdošanā nacistiskās Vācijas vadoņa Ādolfa Hitlera bēdīgi slavenā apcerējuma “Mein Kampf” (“Mana cīņa”) akadēmisks izdevums, otrdien paziņojis Mūsdienu vēstures institūts (IfZ).

Vēsturnieki šim brīdim gatavojušies jau gadiem ilgi, apzinoties, ka drīzumā pienāks brīdis, kad 70 gadus kopš autora nāves beigsies autortiesību termiņš.

Līdz šim autortiesības uz ķecerīgo pamfletu piederēja Bavārijas zemei, kas kopš Otrā pasaules kara beigām kategoriski liegusi šo sacerējumu izdot vai tirgot visā Vācijā. Taču autortiesību termiņš beidzas 2015.gadā, un “Mein Kampf” nonāks sabiedriskajā valdījumā.

Jaunais “Mein Kampf” izdevums ar aptuveni 3500 komentāriem tiks izdots divos sējumos un maksās 59 eiro. Abos sējumos kopumā būs 1948 lappuses, atklāja IfZ direktors Andreass Viršings, kas pie šī projekta strādā jau kopš 2009.gada.

Pirmajā metienā tiks izdoti 3500 līdz 4000 jaunā “Mein Kampf” izdevuma eksemplāru.

Vācijas Ebreju centrālā padome trešdien jau paziņojusi, ka tai nav iebildumu pret šādu izdevumu, lai gan iepriekš ebreju organizācijas šo ieceri vērtēja visai pretrunīgi.

“”Mein Kampf” pārzināšana joprojām ir svarīga, lai izskaidrotu nacionālsociālismu un holokaustu,” intervijā biznesa laikrakstam “Handelsblatt” atzina padomes prezidents Jozefs Šusters. “Tāpēc nav iebildumu pret zinātniski anotētu izdevumu pētniecības un mācību nolūkiem.”

Tajā pašā laikā Vācijas varasiestādes ir gatavas uzsākt tiesisko vajāšanu pret jebkuru nerediģēta Hitlera opusa pārizdevēju, pamatojoties uz krimināllikuma pantu par “naida kurināšanu”.

Arī Šusters intervijā, kas pilnībā tiks publicēta ceturtdien, norādīja, ka tiesībsargāšanas iestādēm šādos gadījumos “jārīkojas ar vislielāko apņēmību, lai novērstu grāmatas izplatību un tirgošanu” pēc 1.janvāra.

“Pastāv lielas briesmas, ka šis nožēlojamais literārais sacerējums arvien lielākā apjomā nonāks tirgū,” brīdināja Ebreju centrālās padomes prezidents. “Jebkurā gadījumā tas diemžēl jau tagad pieejams internetā un ārvalstīs.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+