×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
3. jūnijs, 2016
Drukāt

Vācijā Latvijas simtgadi ieskandinās ar Dziesmu svētkiem Eslingenā (1)

Latvijas Vēstures arhīva fotoLatvijas Vēstures arhīva foto

2017. gada vasarā, godinot 70. gadadienu kopš lielākajā latviešu bēgļu nometnē Vācijā, Eslingenā, 1947. gadā notikušajiem Dziesmu svētkiem un ieskandinot 2018. gadā gaidāmo Latvijas valsts simtgadi, tiks rīkots vērienīgs pasākums – “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70!”, LA.lv pavēstīja Latviešu kultūras biedrības “Saime” pārstāve Laura Putāne.

Par godu vienam no ievērojamākajiem kultūras notikumiem latviešu trimdas vēsturē latviešu diaspora Vācijā no 2017. gada 15. līdz 18. jūnijam aicina uz satikšanos Eslingenā (Dienvidvācijā), kur notiks svētku pasākums “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70!”.

Svētku programmā piedalīsies latviešu diasporas kori, deju kolektīvi, folkloras kopas no Vācijas un latviešu kopienām citās pasaules valstīs, kā arī mākslinieciskie kolektīvi un ciemiņi no Latvijas. Svētku laikā notiks atklāšanas dievkalpojums un gājiens, koru sadziedāšanās, deju kolektīvu un folkloras kopu koncerti, izstāde par Eslingenas nometni un svētku balle.

Par svētku kulmināciju kļūs mūzikls, trimdas latviešu stāsts “Eslingena”, kura autori ir “Čikāgas piecīšu” solists Alberts Legzdiņš, Emmy balvas laureāte Lolita Ritmane un Andris Ritmanis. Mūzikls pirmo iestudējumu piedzīvojis vairāk nekā pirms desmit gadiem, otro iestudējumu Latvijā bija iespēja vērot pirms pāris gadiem, bet 2017. gada vasarā Eslingenas svētkos tas piedzīvos jauniestudējumu režisora Jāņa Mūrnieka vadībā, kurš bijis režisors arī iepriekšējam, Latvijā tapušajam mūzikla iestudējumam. Vienlaicīgi ar šiem svētkiem ārvalstīs tiks ieskandināti Latvijas simtgade un 2018. gada Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki.

“Latviešu diasporas kopiena Vācijā 2017. gadā iecerējusi īpašu uzmanību pievērst latviešu tautas trimdas gaitām un dzīvei bēgļu nometnēs, tādēļ atceres pasākums 1947. gada 25. maijā notikušajiem Eslingenas Dziesmu svētkiem ir loģiska ieceres kulminācija. Eslingena bija viena no lielākajām latviešu bēgļu apmetnēm pēckara gados. Te notikušie Dziesmu svētki pulcēja vairāk nekā 1000 dalībnieku un izskanēja caur koncertiem, teātra izrādēm, izstādēm, dievkalpojumiem un svētku gājienu. Drīz pēc tam sākās latviešu bēgļu masveida izceļošana, vedot bēgļu ceļus uz visām pasaules malām. 1950. gada maijā Eslingenas nometne tika slēgta,” atgādina Putāne.

Lai arī šobrīd vēsturiski-politiskā situācija ir mainījusies, pasākuma organizētāji cer, ka iecerētie svētki tāpat kā pirms 70 gadiem kļūs par satikšanās, saprašanās un latviešu kopības svētkiem, aicinot skatītāju un viesu rindas kuplināt ikvienu, kuru saista latviešu kultūra, Latvijas vēsture un nākotne, tāpat īpaši gaidīti ir visi, kuri bijuši saistīti ar Eslingenu vai citām bēgļu nometnēm.

“Eslingenas Dziesmu svētkiem 70!” pasākuma organizēšanu uzņēmusies Štutgartes un Eslingenas latviešu kultūras biedrība “Saime”, sadarbojoties ar Eiropas Latviešu apvienību, Latviešu Kopību Vācijā, Pasaules Brīvo latviešu apvienību (PBLA) un Eslingenas pilsētas pašvaldību, tāpat sadarbības sarunas ir uzsāktas ar Latvijas Republikas ministrijām un citām valsts institūcijām.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. ..arī mans tēvs tanī laikā tur bija no turienes izceļoja uz Ameriku [ Ansis Grieze] Lai priecīgi dziesmu svētki !!! Lai izdodas !

Draugiem Facebook Twitter Google+