×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
24. februāris, 2012
Drukāt

Vācijā piemin neonacisma upurus

berline_afp_16

Ar visā valstī izsludinātu klusuma minūti, pusmastā nolaistiem karogiem un piemiņas pasākumu Berlīnē vakar Vācijā tika pieminēti labējo ekstrēmistu bandas uzbrukumu upuri.

 

“Cilvēka esība ir neaizskarama. To ievērot un sargāt ir visas valsts varas pienākums – tā sākas mūsu valsts pamatlikums,” emocionālā uzrunā apmēram 1200 pasākuma dalībniekiem, kuru vidū bija visas valsts augstākās amatpersonas un upuru tuvinieki, sacīja Vācijas kanclere Angela Merkele, kura zālē sēdēja plecu pie pleca ar nogalināto radiniekiem: “Mūsu pamatlikums bija atbilde uz divpadsmit nacionālsociālisma gadiem Vācijā, uz neaprakstāmu cilvēku pazemošanu un barbarismu, uz holokaustu. Cilvēka esība ir neaizskarama – tas ir kopdzīves fundaments mūsu valstī, brīvības un demokrātijas pamats Vācijas Federatīvajā Republikā. Vienmēr, kad cilvēki mūsu zemē tiek izslēgti no sabiedrības, apdraudēti vai izsekoti, tiek ievainoti mūsu valsts pamati.” Tādēļ arī Tīringenas teroristu pastrādātais ir “uzbrukums mūsu valstij” un “kauns mūsu valstij”, uzsvēra Vācijas kanclere. Stāvot pie upuriem par godu aizdegtajām desmit svecēm, viņa aizlauztā balsī nolasīja visu nogalināto vārdus, profesijas un uzskaitīja katra nākotnes sapņus līdz brīdim, kad viņu dzīvību apdzēsa teroristu ieroči.

 

Bandas dalībnieki, kas paši sevi dēvējuši par “Nacionālsociālistisko pagrīdi”, ciniskās slepkavības dažādās Vācijas pilsētās pastrādājuši laikā no 2000. līdz 2006. gadam, nogalinādami astoņus turkus, vienu grieķi un kādu policisti. Taču izmeklētājiem tolaik tā arī nav radušās aizdomas, ka šīs līdz šim neatklātās slepkavības varētu būt rasistiski motivētas.

 

Noziedznieku grupējumam likumsargi nejauši tika uz pēdām tikai pirms trim mēnešiem. Iepriekš policija lielā daļā slepkavību gadījumu pieļāvusi, ka tās saistītas ar tā saucamo “imigrantu noziedzību”, narkotiku tirdzniecību, vairākās lietās pat turējusi aizdomās upuru piederīgos. “Par to es lūdzu jūsu piedošanu,” teica Merkele, nosodot drošības iestāžu nepieļaujamo paviršību. Viņa arī apsolīja, ka darīs visu, kas ir tās spēkos, lai kas tāds “nekad vairs nevarētu atkārtoties”. Par savām sāpēm un sajūtām klātesošajiem uzrunās stāstīja arī vairāki upuru tuvinieki. “Vai jūs varat iedomāties, ko tas nozīmē, tikt turētai aizdomās pašai par sava tēva slepkavību?” vaicāja Vācijā dzimusī un augusī Semia Simseka, kuras turku izcelsmes tēvs tika nogalināts pirms vienpadsmit gadiem, taču tikai pērn viņa uzzināja, ka pie tā vainojami neonacisti. “Vai es Vācijā esmu mājās? Jā, protams, bet kā lai es tieku pāri apziņai, ka ir cilvēki, kuri mani šeit negrib redzēt. Vai man ir jābrauc prom? Nē, tas nevar būt risinājums,” teica S. Simseka. Viņas tēvu vairs neviens no kapa nepiecels, bet, lai nekas tāds vairs nekad neatkārtotos ar citiem, “mums visiem jānostājas pret to kopā”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+