×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
28. aprīlis, 2012
Drukāt

Vācijā prasa palielināt pabalstu bezdarbniekiem

Vācijas ilgstošo bezdarbnieku “iztikas minimumā” nepamatoti nav ierēķinātas vairākas vajadzības – restorāna apmeklējumi, puķu iegāde un alkoholiskie dzērieni. Pabalsts ir nepietiekams, lai bezdarbnieki varētu atļauties dzīvot normālu sabiedrisko dzīvi, tā aizskarot cilvēka cieņu un nonākot pretrunā ar valsts pamatlikumā garantētajām tiesībām uz eksistences minimumu.

 

Tā, izskatot kādas no pabalstiem pārtiekošas ģimenes ar arodbiedrības starpniecību iesniegto prasību, šonedēļ spriedusi Berlīnes sociālo lietu tiesa. Tagad noteikumi, kas regulē ilgstošo bezdarbnieku pabalstu (t.s. Hartz-IV) lielumu un aprēķināšanas kārtību, būs jāizvērtē arī Vācijas konstitucionālajai tiesai. Ja tā akceptētu sociālās tiesas tiesnešu argumentus, pabalstu vienai personai nāktos palielināt par 36 eiro (Ls 25) – tik daudz, kā secinājuši tiesneši, pietrūkst līdz “cilvēka cieņu” neievainojošai robežai.

Patlaban Vācijas ilgstošajiem bezdarbniekiem, kuri dzīvo vieni, pienākas 374 eiro (Ls 261) pabalsts, bet pāriem – katram 337 eiro (Ls 236) mēnesī. Vēl 219 – 289 eiro (Ls 153 – 202) tiek maksāts par katru viņu apgādībā esošo bērnu. Līdzās šai summai valsts sedz arī bezdarbnieku mitekļa īres maksu un apkures izdevumus. Pabalstus var saņemt praktiski neierobežotu laiku, ja vien saņēmējs ievēro likumā noteiktos norādījumus. Vēl ilgstošajiem bezdarbniekiem pieejami papildu labumi: valsts sedz viņu īres parādus, pārcelšanās izdevumus, iemaksas veselības apdrošināšanā, subsidē sabiedriskā transporta biļetes u.c.

Vācijas konstitucionālajai tiesai ilgstošo bezdarbnieku pabalsta apmērs būs jāizvērtē jau otro reizi pāris gadu laikā. 2010. gada februārī tiesa atzina, ka pabalstu aprēķināšanas un piešķiršanas kārtība ir pretrunā ar pamattiesībām. Reaģējot uz konstitucionālās tiesas lēmumu, pabalsts kopš 2011. gada tika palielināts par 5 eiro (Ls 3,50), bet no 2012. gada – vēl par 10 eiro (Ls 7). Īpaši karstas debates tolaik izraisīja jautājums par alkohola un tabakas izdevumu svītrošanu no iztikas groza, beigās tika nolemts cigaretes un stipros dzērienus tomēr no iztikas minimuma izslēgt. Patlaban maksājumus no ilgstošo bezdarbnieku atbalsta sistēmas saņem vairāk nekā seši miljoni iedzīvotāju.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+