×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
29. janvāris, 2016
Drukāt

Tramvajā vairs nerunā vāciski. Toma Ancīša saruna ar partijas “Alternatīva Vācijai” aktīvisti (22)

Foto - Toms AncītisFoto - Toms Ancītis

Stacijas laukums pie Ķelnes Doma, kur Jaungada naktī notika uzbrukumi sievietēm, pēdējā laikā pārvērties par demonstrāciju vietu. Tur protestus organizēja antiislamizācijas kustība PEGIDA, uz akciju pret vardarbību bija pulcējušās sievietes, savu piketu bija sarīkojuši Sīrijas bēgļi. Ir darbdienas pēcpusdiena janvāra beigās, kad pie Doma kāpnēm atkal rindojas policijas automašīnas un dežurē likumsargi. Laukumā rosās cilvēki zilās jakās, kas dala bukletus garāmgājējiem. Uz betona milzu burtiem ar krītu uzzīmēts uzraksts: “Drosme teikt patiesību”. Tā ir šā pasākuma rīkotāju – partijas “Alternatīva Vācijai” (“AfD”) – devīze. Bez lielā uzraksta un zilajām jakām pasākuma dalībniekus burzmā būtu grūti pamanīt – pulciņā ir ne vairāk par piecpadsmit cilvēkiem. Maz ir arī to, kas apstājas un izrāda interesi par viņu bukletiem. Tomēr no tiem dažādajiem ļaudīm, kas pēdējās nedēļās demonstrējušies stacijas laukumā, “Alternatīvas Vācijai” aktīvisti šķiet paši dzīvespriecīgākie. No viņiem strāvo pašpārliecība, pat lepnums. Pašapmierinātajam noskaņojumam ir pamats. “Alternatīva Vācijai”, kuru politikas zinātnieki ierindo labējo populistu kategorijā, šobrīd piedzīvo savu zvaigžņu stundu. Partijas biedru skaits aug jau kopš rudens, un nesen socioloģisko pētījumu institūts “Emnid” sagādājis tai vēl iepriecinošāku vēsti: saskaņā ar tā datiem, ja parlamenta vēlēšanas notiktu šodien, par “Alternatīvu Vācijai” balsotu jau 10 procenti balsstiesīgo Vācijas iedzīvotāju. Tas nozīmē: lai gan salīdzinoši neliela un nepārstāvēta Bundestāgā, tā kļuvusi par trešo populārāko partiju valstī pēc Kristīgo demokrātu savienības un Vācijas Sociāldemokrātiskās partijas.

Grūtāk nekā saskaitīt tās atbalstītājus ir pateikt, kas īsti ir šīs partijas nostādnes un vieta politiskajā ainavā Vācijā. Tā tika nodibināta 2013. gadā, dažus mēnešus pirms parlamenta vēlēšanām. Kā tolaik stāstīja viens no tās “tēviem” publicists Aleksandrs Gaulands, ideja bija spontāna. Viņa veidotās politiskās grupas pasākumā, kurā uzstājies ar runu, bijis sagatavotas 200 sēdvietas: “Taču atnāca nevis divi simti, bet divi tūkstoši cilvēku. Un tad mēs nolēmām, ka jātaisa partija.”

Gandrīz vienīgā tēma, ar kuru tolaik vēlēšanās startēja “Alternatīva Vācijai”, bija eirozonas glābšanas politika. Tā tika dēvēta par “Anti-Eiro”partiju. It kā pieprasīja Vācijas izstāšanos no eirozonas, it kā vēlējās no tās “izmest” Dienvideiropas valstis, it kā negribēja nedz vienu, nedz otru, bet tikai vairāk “tiešās demokrātijas” un “vāciešu interešu” aizstāvības. Skaidri to nezināja arī paši partijas biedri.

Lai gan vienubrīd par šo jaundibināto partiju bija gatava balsot pat ceturtdaļa vāciešu, pirms vēlēšanām atbalsts strauji kritās. Tai pietrūka dažu procentpunktu, lai pārvarētu piecu procentu barjeru un iekļūtu parlamentā. Taču nākamajā gadā tā iekļuva Eiropas Parlamentā, kā arī vairāku federālo zemju – Saksijas, Brandenburgas, Tīringenes – parlamentos. Ap to laiku sākās arī “AfD” kursa maiņa labējās radikalizācijas virzienā. Par tās sabiedrotajiem kļuva antiislamizācijas kustība PEGIDA, bet par tās jauno un vienīgo tēmu – bēgļu politika.

Epiteti, kurus tai veltījuši valdībā pārstāvēto partiju politiķi: “Vācijas kauns” (finanšu ministrs Volfgangs Šoible); “Tā piekopj NSDAP jeb nacistu partijas valodu” (vicekanclers Zigmars Gabriels).

Savukārt daži “AfD” biedru citāti: brīvprātīgie bēgļu palīgi ir “noderīgi idioti” (“AfD” vadītāja vietnieks Aleksandrs Gaulands). Merkelei, kad viņa savas bēgļu politikas dēļ būs atkāpusies, “vajadzētu doties uz Čīli vai Dienvidameriku” (“AfD” Eiroparlamenta deputāte Beatrikse fon Štroha).

Kā norāda politikas vērotāji, augošās sabiedrības neapmierinātības dēļ “AfD” atrodas ļoti ērtā pozīcijā. Tai nav nepieciešama nopietna programma vai oriģinālas idejas, jo kārtis tai rokās pašas iesviež valdības partijas. Katra jauna pazīme, kas norāda uz valdības bezspēcību bēgļu politikā, palielina tās atbalstītāju skaitu.

Vācijas medijos dominē izteikti negatīva, pat izsmējīga attieksme pret “Alternatīvu Vācijai”. Intervijas ar “AfD” pārstāvjiem tiek publicētas reti, un tās galvenā platforma ir TV diskusijas, kurās pēc līdzsvara principa tiek aicināti pārstāvji no visiem politiskajiem spēkiem. Taču pēdējos mēnešos līdz ar tās popularitātes pieaugumu arī medijos manāms apjukums: kā rīkoties?

Jaunākais skandāls, kas saistīts ar medijiem un “AfD”, visticamāk, būs vēl vairāk vairojis tās atbalstītāju skaitu. Sabiedriskā raidstacija “Südwestrund­funk” paziņoja, ka televīzijas debatēs pirms martā gaidāmajām landtāga vēlēšanām Bādenē-Virtembergā un Reinzemē-Pfalcā neļaus piedalīties “AfD”, jo šādu prasību izteikusi Sociāldemokrātiskā partija un Zaļo partija. Pretējā gadījumā tās draudēja pašas nepiedalīties debatēs. Par to raidstacija izpelnījās citu mediju un politiķu kritiku.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Kaut kā grūti nepiekrist šiem Dvoreckas kundzes vārdiem ! Taču vai jau nav par vēlu ?! Imigrantu ģimenēs, kuri ieradušies agrākos gados , ģimenēs dzimst 5,6 , 8 bērni. Eiropiešu ģimenēs 3 bērni ir retums. Kas būs ar Eiropu pēc 50 gadiem ?!!!

 2. Interesanti, ka pat viņu dzimtajām valstīm šie neizglītotie klaidoņi nav vajadzīgi, jo palielinās tikai draudus un nekārtības valstī. Lai “cilvēcīgie” eiropieši ar viņiem tiek galā, vai arī klaidoņi tiks galā ar eiropiešiem.

 3. Vāciešiem vajadzīgs Hitlers. Ātri ieviesīs kārtību. Un tos salašņas nevis kūrorta apstākļos jātur, bet koncentrācijas nometnēs. Ja izcelsmes valsts neņem pretī, tad jāsūta uz Atlantīdu!

 4. Tie AFD tacu ir riktigäkie NACIS! Lasot sädu rakstu, esmu laimíga, ka nedzívoju vairs daudzus gadus LV. Propoganda. Täpat kä Krievijä…….Més visi esam cilvéki un mums bütu vairäk jäcensäs vienam otru saprast, un nevis skriet viens otram virsü ar cirvi, jo esam dazädi. Latviesi krievus neieredz, un tagad béglus arí…Cik daudz tad vinu tur ir? Viens vai divi? Super patriotisms! Cepuri nost!

 5. Ancītis – pasaules lielākais analfabēts !
  Mācies, Ancīti, no izglītotajiem un saprotošajiem [troļļiem] !!!!

 6. Ja mēs uzņemsim tos bēgļus vai kā lai viņus sauc -tad piemērs kas notiks, ir jau uz delnas. Nestrādā, dzīvo tikai uz pabalstiem, neintegrējas, ir ar kriminālām nosliecēm. Jauka perspektīva ko mums gatavo vienotība, ja mums pašiem nav darba, budžets ir caurs un pilna Rīga ar tiem kas nerunā latviski jau gadus 50.

  • ne jau tikai par†iju apvienība “Vieno†ība” un tās minis†ri pie vainas, bet galvenie gan – regulēja sa†iksmi vel ne tik sen! galu galos, galvenās reipfjūdžis†u welcomis†es Nelaimdo†a Lēnuma un tā jebemo†ša arī no par†iju apvienības “Vieno†ība”!

 7. par raksta autora neizglītotību Atbildēt

  šis toms ancītis raksta: ““Alternatīva Vācijai”, kuru politikas zinātnieki ierindo labējo populistu kategorijā.” Interesanti, ko šis ancītis zina par ideoloģijām? Vai šis “gudrinieks” zina, ka “labais un kreisais” pieder pie liekvārdības, runājot par vērtību ideoloģijām? Ancīt, pamācies mazliet, – pirms rakstīt, lai neapkaunotu sevi un Latvijas Avīzi. Palasi par vērtību ideoloģijām, iemācies atšķirt dažādas ideoloģijas, lai nebūtu jālieto neko neizsakoši simboli kā “labais, kreisais,” apcerot divus pretmetus, proti, liberālismu(individuālismu) un konservatīvismu (kolektīvisms, tradīcija).

  • ….skumji ,protams,ka autors nepaļaujas uz savām domām un situācijas analīzi,bet saka- ziniet,bet citi gudrāki tā saka:(

 8. Šāk,konmkrētāk vajag pateikt iesākumā un tad va’vuļot – nevar sagaidīt rakstam galu.
  Toms neprot rakstīt! Kas tas par aunu tur strādā?

 9. Dāma aizmirsa piebilst, ka ne jau Austrija uzsāka šo nepārdomāto ciemos aicināšanas pasākumu. Un Austrijas pilsoņi nebūt nejūtas komfortabli, kad valstī katru dienu ierodas tūkstošiem imigrantu, kuri grib tikt savā sapņu zemē Vācijā. Vajadzētu arī kādreiz palasīt Austrijas reģionālo presi, paskatīties, kas reāli notiek pierobežas pilsētiņās.

  • Gav, gav ! Iemācies lasīt karti !
   Ko austriešu populisti ir darījuši lai
   novērstu imigrantu invāziju ?
   Iesēdinājuši tranzītautobusos un aidā !
   _īdu demagogam patīk noriet tos, kuri
   kaut ko dara risinājuma atrašanai !
   Vaidēt avīzēs var līdz pastardienai un
   ne pirkstu nekustināt darbībai.
   Gribi,lai fričiem uzpeld kāds hitlers ???

 10. “Vācijas kauna” zvaigžņu stunda. Saruna ar partijas “Alternatīva Vācijai” aktīvisti

 11. Rīgā braucot sabiedr.transportā, man bieži ir sajūta, ka visapkārt gandrīz neviens vairs nerunā latviski….

  • Jā, pilna Rīga osvoboģīķeļu, un visas Latvijas valdības nav darījušas neko, lai vidi Rīgā padarītu latviskāku, tikai otrādi. Nu, un latviešu vēlētājam arī paldies, ka nepiecēla pakaļu no dīvāna un ļāva sovokiem iebalsot Ušaku. Tagad arvien skaidrāk redzam sekas.

   • Kad pēc 1940.gada LATVIJĀ ir bijušas VALDĪBAS ?
    Latvijas izlaupītāji, nodokļu iekasētāji un
    demagoģiski vaidētāji “pasaule mūs nesapratīs !”

 12. Friči kopš 1945.gada labi zombēti, lai kā aitas mestos
  kolektīvi bezdibenī. Kaut kāda mistiskā kolektīvā atbildība.
  Kādi apstākļi izperēja Hitleru arī tiek noklusēti.
  Staļins, Hitlers, Musolīni jau tikai tie skaļāk izskanējušie.
  Patiesībā tautas bija no mežonīgā kapitālisma tā
  aplaupītas, ka protesti izpaudās neiedomājamākajās
  izteiksmēs.Spontānumā parasti vardarbīgākie ņem
  virsroku.
  Var maut par sazvērestības teorijām, bet ka vienam %
  pieder tik pat daudz naudas, cik pārējiem 99% KOPĀ
  ņemtiem, pastāv vairākus gadsimtus.
  Atliek tikai to 1% nosaukt vārdā(-os).

Draugiem Facebook Twitter Google+