×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
7. maijs, 2013
Drukāt

Vācijas bijušais finanšu ministrs aicina “salauzt katastrofālo valūtu”

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Bijušais Vācijas Sociāldemokrātiskās partijas priekšsēdētājs un finanšu ministrs Oskars Lafontēns aicinājis “salauzt vienoto valūtu”, lai ļautu saimnieciski atgūties Dienvideiropas valstīm, un brīdinājis, ka pašreizējais kurss “ved postā”. 


Lafontēns, kurš pēdējos gados veselības problēmu dēļ ir politiski mazāk aktīvs, Vācijas Kreisās partijas parlamentārajā vietnē internetā paziņojis, ka kanclere Angela Merkele “pamodīsies no viņas paštaisnās snaudas”, kad finanšu grūtībās nonākušās valstis apvienosies, lai panāktu izmaiņas krīzes politikā uz Vācijas rēķina, raksta avīze “The Daily Telegraph”. Viņaprāt, “ekonomiskā situācija ar katru mēnesi pasliktinās un bezdarbs ir sasniedzis līmeni, kas liek apšaubīt demokrātisko struktūru pastāvēšanu”.

Lafontēna ieskatā “vācieši vēl nav aptvēruši, ka Dienvideiropas valstis, tajā skaitā Francija, pašreizējo saimniecisko likstu dēļ agrāk vai vēlāk būs spiestas vērsties pret Vācijas hegemoniju, krīzē lielā mērā vainojot algu ierobežošanu Vācijā, lai palielinātu eksporta apjomu”. Lafontēna paredzējumu apstiprina Francijas finanšu ministra Pjēra Moskovisi paziņojums par bargās taupības režīma izbeigšanu un franču politikas triumfu, kas var vēl vairāk iedragāt attiecības starp Parīzi un Berlīni, atzīmē “DT”.

“Ekonomiskā bardzība ir beigusies. Tas ir izšķirošs pagrieziens Eiropas Savienības projekta vēsturē kopš eiro ieviešanas,” Moskovisi teica intervijā Francijas televīzijā. “Mēs redzam bardzības dogmas galu. Tā ir Francijas viedokļa uzvara,” viņš apgalvoja.

Moskovisi paziņojums sekoja darījumam Briselē, dodot Francijai un Spānijai divus papildu gadus, lai sasniegtu ES noteikto budžeta iztrūkuma apjomu, kas nedrīkst pārsniegt trīs procentus no iekšzemes kopprodukta. Triumfālais tonis Parīzē var sadusmot stingrās taupības aizstāvjus Berlīnē un vairo bažas, ka izņēmumu pieļaušana ir ceļš uz finanšu haosu. Vācijas vicekanclers Filips Reslers asi kritizējis Eiropas Komisiju par “bezatbildīgu” jostu savilkšanas plāna graušanu. Francijas un Vācijas alianse, kas bijis ES politikas dzinējspēks pusgadsimtu, ir iedragāta pēc Francijas Sociālistiskās partijas vadības vēršanās pret kancleres Merkeles “savtīgo nesamierināmību”, apsūdzot viņu ieinteresētībā tikai par “vācu noguldītājiem, valsts tirdzniecības bilanci un viņas izredzēm vēlēšanās”, raksta “DT”.

“Cerības, ka eiro izveidošana piespiedīs visas puses īstenot racionālu ekonomisku uzvedību, ir bijušas veltīgas,” Lafontēns atzina.

Savulaik britu laikraksts “The Sun” nodēvēja Lafontēnu par “Eiropas bīstamāko cilvēku”, jo viņš aicināja aktivizēt pūliņus “vienotas Eiropas” veidošanā, paredzot “nacionālas valsts galu”, taču tagad bijis spiests atzīt, ka pārsteidzies.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+