×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
28. februāris, 2018
Drukāt

Vācijas ciems spītīgi nolemj paturēt baznīcā “Hitlera zvanu” (8)

Foto - LETA/EPAFoto - LETA/EPA

Vācijas baznīcā atrodas 1934.gadā no bronzas izliets "Hilera zvans".

Ciems Vācijas dienvidrietumos ir nolēmis saglabāt baznīcas zvanu, uz kura redzams kāškrusts un uzraksts “Visu par tēvzemi – Ādolfs Hitlers”, lai tas kalpotu par tumšās pagātnes liecību.

Reinzemes-Pfalcas federālās zemes Herksheimas pagasta padome pirmdien ar 10 balsīm par un trim pret nolēma, ka 1934.gadā izlietajam bronzas zvanam ir jāpaliek kā “stimulam uz izlīgumu un piemiņai pret vardarbību un netaisnību”.

Pagasta padome noraidīja reģionālās protestantu baznīcas piedāvājumu samaksāt par 240 kilogramus smagā zvana noņemšanu un nomaiņu pret citu.

Zvans atrodas protestantu Sv.Jēkaba baznīcā, kas ir kultūras mantojuma objekts. Pēc pagasta padomes lēmuma par zvana saglabāšanu pie šīs baznīcas tiks piestiprināta paskaidrojoša plāksne par zvana vēsturi.

Herksheimas ciems ar apmēram 700 iedzīvotājiem ir vairākkārt piesaistījis valsts mēroga uzmanību ar šo “Hitlera zvanu”, kopš bijušais baznīcas ērģelnieks bija paudis neapmierinātību ar tā uzrakstu.

Daži draudzes locekļi bija nepatīkami pārsteigti, uzzinot, ka ir laulājušies, kristījuši savus bērnus vai piedalījušies citās reliģiskās ceremonijās vai pasākumos zem šāda zvana.

Pērn bijušais pagasta mērs Rolands Bekers bija spiests atkāpties pēc izteikumiem, ka no nacistu laika esot saglabājušās arī labas lietas, kas vēl tiek izmantotas.

Pērn septembrī šis zvans tika apklusināts un tā vietā sāka lietot citu līdz pagasta padomes lēmumam par šī zvana likteni.

Pirmdienas vakara sapulcē pagasta mērs Georgs Velkers iepazīstināja ar eksperta viedokli, ka šim zvanam ir kultūras mantojuma vērtība un tam vai nu jāpaliek tagadējā vietā, vai tas jāpārved uz muzeju.

Saskaņā ar eksperta viedokli šī zvana likvidēšana būtu “izvairīšanās no saprātīgas un apgaismotas piemiņas kultūras”.

Pagasta padomes lēmumu par zvana saglabāšanu daudzi ciema iedzīvotāji apsveica ar aplausiem, vēstīja Vācijas ziņu aģentūra DPA.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Tad jau tagad var teikt , ka visi , kas Latvijā brauc ar BMW ir Putina atbalstītāji! Zvanam ir labi jāskan , kas uz viņa rakstīts nav svarīgi ! A varbūt neēdiet baltmaizi , jo es braucot garām , biju spiests ne tikai uzčuŗāt uz labības ….

  2. Nevajadzētu jau nu kļūt smieklīgiem! Zvans ir zvans un, ja tas labi skan, tad tam ir vieta, kur uzstādīts!

  3. Hitlers bija veģetārietis, vai tādēļ veģetāriešiem būtu jākļūst par neveģetāriešiem?

  4. Merkelien, maksā ragā! Atbildēt

    Kad postnacistiskā Vācija samaksās Latvijai kompensāciju par veikto okupāciju un latviešu pārvācošanu? Vācieši, netērējiet naudu “bēgļiem” – samaksājiet Latvijai par saviem nedarbiem!

  5. Vai vāciešiem nekas cits ar ko nodarbināt savu prātus nav, kā tikai Hitlers?

  6. !935. gadā Vācija bija normāla valsts

  7. Pietiek klanīties žīdiem.

  8. Lai paśi arī lemj, ko darīt ar zvanu. Pěc iedzīvotāju nostājas varěs saprast noskaņojumu sabiedrībā…

Draugiem Facebook Twitter Google+