Pasaulē
Eiropa

Vācijas ministrs noraida Polijas reparāciju prasības 1


Vācijas ārlietu ministrs Zigmārs Gabriels
Vācijas ārlietu ministrs Zigmārs Gabriels
Foto – AFP/LETA

Vācijas ārlietu ministrs Zigmārs Gabriēls noraidījis Polijas prasības, ka Berlīnei būtu jāmaksā Varšavai reparācijas par Otro pasaules karu, sakot, ka šādas pretenzijas pasliktinās “ciešās un labās” Polijas un Vācijas attiecības, vēsta vācu žurnāls “Der Spiegel”.

Polijas premjerministre Beāta Šidlo šomēnes sacīja, ka Polija būtu pelnījusi no Vācijas saņemt reparācijas par Otrā pasaules kara nodarītajiem milzīgajiem zaudējumiem, tomēr norādīja, ka viņas valdība vēl nav pieņēmusi galīgo lēmumu par prasību izvirzīšanu.

Reparāciju prasības ir “mēģinājums pasliktināt ciešās un labās attiecības, kas gadu gaitā izveidojušās Vācijas un Polijas starpā”, sacīja Gabriēls.
Vācijas valdībai vajadzētu “saglabāt mieru”, sacīja ministrs. Polijas-Vācijas attiecības šobrīd ir vislabākās abu valstu attiecību vēsturē un “mēs vēlamies, lai tā tas arī paliek”, viņš piebilda.

Polijas valdošās konservatīvās partijas līderis jūlijā sacīja, ka Polija nekad nav saņēmusi kompensācijas par Otrā pasaules kara milzīgajiem zaudējumiem.

Berlīne uzstāj, ka jautājums par reparācijām jau sen ir pilnībā atrisināts. Polijas komunistu valdība 1953.gadā apliecināja, ka nekādas pretenzijas Vācijai neizvirzīs. Vācijas politiķi norāda, ka tam no starptautisko tiesību viedokļa ir saistošs raksturs.

Tikmēr Polijas aizsardzības ministrs Antonijs Macerevičs uzsvēris, ka komunistu pārvaldītā Polija bijusi “padomju marionešu valsts”, kuras lēmumi šodien nav juridiski saistoši.

Otrajā pasaules karā, kas sākās ar Vācijas iebrukumu Polijā 1939.gadā, tika nogalināti teju seši miljoni Polijas pilsoņu, bet pati valsts cieta milzīgus materiālos zaudējumus, tika izpostītas baznīcas un citas kultūras vērtības, pat veselas pilsētas.

Vācija samaksājusi vairākus miljardus eiro kompensācijās par nacistu noziegumiem, pamatā izdzīvojušajiem ebrejiem, atzīst valsts atbildību par to, lai tiku saglabāta piemiņa par nacistu noziegumiem, kā arī maksātas kompensācijas.

LA.lv