×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
9. aprīlis, 2014
Drukāt

Vācijas muzejiem pārmet neieinteresētību ebreju īpašumu atdošanā

Foto: lootedart.comFoto: lootedart.com

Tiek lēsts, ka nacisti kara laikā nolaupīja aptuveni piekto daļu Eiropas mākslas darbu.

Vācijas muzeji pārāk maz dara, lai identificētu un atdotu patiesajiem īpašniekiem savos krājumos esošos nacistu savulaik ebrejiem nolaupītos mākslas dārgumus, raksta aģentūra Reuters.

Reuters norāda, ka vācu pensionāra Kornēliusa Gurlita lēmums atļaut, lai viņa īpašumā esošos mākslas darbus pārbauda eksperti, krasi kontrastē ar daudzu mākslas muzeju nostāju. Vairāk nekā 2000 Vācijas muzejos ir mākslas darbi, kas nonākuši to krājumos pēc nacistu nākšanas pie varas 1933. gadā. Daļa no tiem varētu būt nolaupīta vai izspiesta no ebrejiem.

Tomēr tikai 285 muzeji – mazāk nekā 5% – izmeklējuši šādu darbu īsto piederību. Agrākais Vācijas kultūras ministrs Mikaēls Naumans gan to skaidro nevis ar muzeju nevēlēšanos iedziļināties, bet gan ierobežoto budžetu.

Naumans norādīja, ka Gurlita rīcībai “vajadzētu iedvesmot tos, kam pieder salaupīti mākslas darbi, rīkoties morāli atbildīgi”, tomēr piebilda, ka šādai rīcībai nepieciešams arī juridisks atbalsts. Vācijas valdība un Bavārijas pavalsts piekritušas apmaksāt ikviena Gurlita dzīvoklī atrasta vai arī vēl neatrasta darba ekspertīzi.

Kopš 2008. gada Vācijas dienesti piedāvājuši finansējumu publiskā valdījumā esošu mākslas darbu piederības izpētei, un pērn ik gadus pieejamā summa dubultota, sasniedzot četrus miljonus eiro šogad. Uz pērnā gada janvāri bija saņemti tikai 58 pieteikumi no muzejiem, izpelnoties pārmetumus vienaldzībā no Pasaules ebreju kongresa.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+