×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
26. septembris, 2012
Drukāt

Vācijas sociāldemokrāti “piesaka karu” bankām

Foto - AFPFoto - AFP

Vācijas sociāldemokrāti sākuši savu priekšvēlēšanu kampaņu ar “kara pieteikumu” bankām, izsaucot bažas finanšu nozares pārstāvjos, ka viņu paraugam varētu būt spiesti sekot arī konservatīvie.

Lai gan parasti opozīcijas galvenais mērķis priekšvēlēšanu laikā ir amatā esošais kanclers, SPD izlēmusi īpaši piesaistīt to vēlētāju balsis, kuru neapmierinātība ar banku sektoru ir uzkurināta līdz baltkvēlei. Bijušais finanšu ministrs Pērs Šteinbriks, kurš ir viens no trim iespējamajiem SPD kandidātiem uz kanclera amatu, izdalīja partijas Bundestāga frakcijai 25 lapaspušu garu dokumentu “Finanšu tirgus savaldīšana”, un viens no Šteinbrika padomniekiem paziņojis, ka “mēs izvēršam banku kampaņu”. Biznesa laikraksts “Handelsblatt” atzinis, ka šis dokuments ir “ne vairāk, ne mazāk kā kara pieteikums Vācijas lielajām bankām”.

Šteinbrika piedāvātais plāns paredz izveidot Eiropas banku glābšanas fondu, kuram nepieciešamos 150 līdz 200 miljardus eiro nāktos sagādāt pašām finanšu institūcijām. Šteinbriks norāda, ka kādas bankas iespējamā sabrukuma sekas no nodokļu maksātāju pleciem jāpārliek uz pašu aizdevēju un bankas akciju turētāju pleciem. Viņš tomēr atzīst, ka šāda fonda izveidei būs nepieciešami “vairāki gadi”. Vienlaikus SPD iespējamais kandidāts uz kanclera amatu vēlas, lai bankas nošķirtu savus riskantākos darījumus no ikdienas kreditēšanas un depozītu pieņemšanas. Tomēr Vācijas Rūpniecības un tirdzniecības kameru apvienības vadītājs Hanss Driftmans intervijā laikrakstam “Rheinische Post” norādījis, ka “labās” banku operācijas no “sliktajām” nodalīt neesot tik vienkārši un ka tas nenovērsīšot nākamo finanšu krīzi.

Šteinbrika plānu nokritizējusi arī banku nozares pārstāvji. Vācijas banku apvienības BdB vadītājs Mihaels Kemmers sarunā ar sabiedrisko raidorganizāciju ARD atzinis, ka SPD plāns “skan labi, taču tas nevienam nepalīdzēs ne vismazākajā mērā”. Vienīgais, ko tas var dot, ir balsis dažiem politiķiem, uzskata Kemmers. Tajā pašā laikā Šteinbrika iniciatīva varētu atrast dzirdīgas ausis Vācijas uzņēmumu vadītāju vidū. Kā liecina aptauja, kuru pēc “Handelsblatt” pasūtījuma veikusi sabiedriskās domas pētniecības organizācija “Forsa”, 71 procents Vācijas uzņēmumu vadītāju atbalsta stingrāku banku sektora regulēšanu. “Forsa” vadītājs Manfrēds Gilners laikrakstam norādījis, ka daudzi ļaudis, tostarp arī vidusšķiras pārstāvji, ar lielu skepsi izturas pret atsevišķu banku un to vadības lomu un pieļautajiem pārkāpumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+