×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
9. marts, 2012
Drukāt

Vācijas tiesa liedz “Mein Kampf” fragmentu publicēšanu

gramata2

Vācijas tiesa aizliegusi britu apgādam izdot izvilkumus no nacistiskās Vācijas vadoņa Ādolfa Hitlera grāmatas “Mein Kampf” (“Mana cīņa”), atkārtoti norādot, ka tas būtu autortiesību pārkāpums.

 

Britu izdevējs Pīters Makgī bija iecerējis laist klajā ar vēsturnieku komentāriem papildinātus nacistu “bībeles” izvilkumus, kurus bija paredzēts tirgot Vācijā. Makgī jau paziņojis, ka spriedumu pārsūdzēs, taču pagaidām tam pakļaujoties, atturēsies no savas ieceres īstenošanas.

Minhenes pilsētas tiesa lēma par labu Bavārijas federālajai zemei, kurai pieder autortiesības uz nacistu publikācijām, tostarp uz “Mein Kampf”, kuru Hitlers sarakstīja, atrodoties Landbergas cietumā, kur viņš izcieta sodu par piedalīšanos 1923. gada tā dēvētajā Alus pučā. Atstājot spēkā iepriekšējo spriedumu, kas tika pieņemts janvārī, tiesa atzina, ka “darba saīsināšana un skaidrojumu un komentāru pievienošana nedod tiesības uz publicēto oriģināldarbu”.

Kopumā Makgī plānoja izdot trīs 15 lapaspuses biezus laidienus, kuru tirāža būtu 100 tūkstoši. Britu izdevējs jau 2009. gadā raisīja pretrunīgu rekciju, laižot klajā izdevumu “Zeitungszeugen” (“Laikraksti liecina”), kurā, pievienojot anotācijas, bija pārpublicēti nacistu laikrakstu “Der Angriff” un “Völkische Beobachter” atsevišķi numuri. Bavārijas federālās zemes varasiestādes konfiscēja vairāk nekā 3000 “Zeitungszeugen” eksemplāru un vērsās pret Makgī tiesā. Tomēr Minhenes tiesa 2009. gadā atzina, ka, lai gan nacistu propagandas publicēšana ir nelikumīga, Makgī likumu nav pārkāpis, jo viņa nolūks nav bijis kurināt rasu naidu. Tiesa tolaik arī atzina, ka nacistu simbolu tostarp kāškrusta drukāšana, izmantojot oriģinālās matrices, ja tas veikts izglītošanas nolūkos, nav pretlikumīga.

Tikmēr Makgī ieceri atzinīgi novērtējis Vācijas Ebreju centrālās padomes prezidents Dīters Graumans, norādot, ka izdevums palīdzēs “zināmā mērā demistificēt” nacistu “bībeli”. Aicinājumus laist klajā anotētu “Mein Kampf” izdevumu jau iepriekš ieteikusi virkne vācu vēsturnieku un ebreju organizāciju, jo Bavārijas valdījums pār Hitlera grāmatas autortiesībām beigsies 2015. gadā, un tad to savā labā varētu izmantot neonacisti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+