Pasaulē
Vēsture

Vāciju no gaisa “bombardē” lidmašīnu pazaudētas detaļas – skūves, uzgriežņi…0

Foto – LETA/AFP

Pēdējo desmit gadu laikā no dažādām Vācijas teritoriju pārlidojošām lidmašīnām atdalījušās un nokritušas uz zemes vairāk nekā 400 detaļas – šādu statistiku pēc Vācijas Zaļās partijas Reihstāga deputātu pieprasījuma sniegusi Vācijas Transporta ministrija.

Lielākajā daļā gadījumu “pazaudētās” detaļas bijušas izmēros mazas – skrūves, uzgriežņi, dažādi aizsargapvalki, taču nokrist gadījies arī 6 metrus garai rezerves degvielas tvertnei un 12 kg smagam dzinēja korpusa apšuvuma gabalam. Detaļas gaisā zaudē kā civilās, tā militārās lidmašīnas, taču pēdējās dominē. Kopš Vācijas Federālā aviācijas pārvalde 2008. gadā sāka veikt šādu uzskaiti, 351 gadījumā kaut ko uz zemes nometušas militārās lidmašīnas un tikai 57 gadījumos – civilās.

Līdz ar to kopējais incidentu skaits desmit gados ir 408. Tiesa, kā norāda “Deutsche Welle”, pēdējos gados detaļas visbiežāk sākušas zaudēt tieši pasažieru lidmašīnas. Tikai 2017. gadā vien bijuši 13 gadījumi. Savukārt kara lidmašīnu statistika uzlabojas. Visbiežāk detaļas pazaudē Eiropas kopražojuma iznīcinātāji “Eurofighter”. Šī tipa lidaparāti desmit gados identificēti kā vainīgie aptuveni simts reižu.

Saistītie raksti

Laikraksta “Süddeutsche Zeitung” aptaujātais Drēzdenes Tehniskās universitātes eksperts Klauss Volfs tomēr norādījis, ka sabiedrībai nav pamata uztraukties, jo detaļu nokrišanas gadījumi ir ļoti reti, ja salīdzina ar gaisa satiksmes intensitāti virs Vācijas. Turklāt nav reģistrēts, ka kaut kas būtu nokritis uz apdzīvotiem kvartāliem vai mājām. Tiesa, uzmanība problēmai tikai pievērsta pēc tam, kad kāds Maincas pilsētas iedzīvotājs savā dārzā atrada pusotra metra garu gumijas strēmeli, kas acīmredzot bija nokritusi no pārlidojošas lidmašīnas, jo šai vietai lido pāri lidmašīnas, kas izlido vai dodas uz Frankfurtes lidostu – lielāko Vācijā un vienu no lielākajām Eiropā.

“Man ir skaidrs – ja šāda lieta trāpa, tad nopietni ievainojumi, ja ne nāve, ir droši,” dārza īpašnieks sacījis raidītājam “Hessischer Rundfunk”. Arī opozīcijā esošās Zaļās partijas deputāti ir pārliecināti, ka pat viens detaļas nokrišanas incidents jau ir daudz. Bet tas, ka valdības aģentūra nav reģistrējusi nokrišanas gadījumus apdzīvotās vietās, drīzāk nozīmējot tās darba un uzskaites nepilnības.

LA.lv