Vāclava Havela balva piešķirta baltkrievu disidentam Aļesam Beļackim 0

Pirmā starptautiskā Vāclava Havela balva pirmdien piešķirta baltkrievu disidentam un politieslodzītajam Aļesam Beļackim par “nenogurstošo darbu pilsoņu tiesību aizstāvēšanā” Baltkrievijā.

Reklāma
Reklāma

 

VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

“Ik dienu cīņā pret cilvēktiesību pārkāpumiem un netaisnību, patvaļību un autoritārismu [Beļackis] strādāja bez atelpas, lai Baltkrievijas pilsoņi kādu dienu varētu izbaudīt Eiropas standartus,” balvas piešķiršanas ceremonijā pirmdien Strasbūrā sacīja Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas priekšsēdētājs Žans Klods Miņons.

Beļackis ir cilvēktiesību centra “Vjasna” priekšsēdētājs. 2011.gada novembrī viņam tika piespriests četrarpus gadu cietumsods apsūdzībās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas. “Vjasnas” priekšsēdētājam tika izvirzītas apsūdzības par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas sevišķi lielos apmēros, ko viņa kolēģi un atbalstītāji uzskatīja par politiski motivētām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pats apsūdzētais norādīja, ka šie līdzekļi bijuši domāti cilvēktiesību centram “Vjasna”, bet prokurori apgalvoja, ka tie esot bijuši viņa personiskie līdzekļi. Pēc Beļacka teiktā, liela daļa no šiem līdzekļiem nav nonākusi Baltkrievijā, bet izdota informatīvu materiālu gatavošanai vai semināru rīkošanai citās valstīs.

Cilvēktiesību centru “Vjasna” Beļackis nodibināja 1996.gadā. 2007.gadā Beļackis kļuva par Parīzē bāzētās Starptautiskās Cilvēktiesību federācijas viceprezidentu.

Beļacka darbībai aktivizējoties, attiecīgi pastiprinājās viņa un viņa līdzgaitnieku vajāšanas un nepamatotas aizturēšanas. Lai gan Beļackim bija iespējas atstāt Baltkrieviju, viņš tās neizmantoja un galu galā tika apcietināts un notiesāts.

Starptautiskā cilvēktiesību aizstāvju organizācija “Amnesty International” pasludinājusi Beļacki par sirdsapziņas cietumnieku.

Pieņemot balvu sava vīra vārdā, Beļacka sieva Natālija Pinčuka sacīja: “Šī [balva] ir novērtējums daudzajiem gadiem, ko viņš kā aktīvists veltījis tiesību aizstāvībai, savai principiālajai nostājai, varonībai, atklātajai cilvēktiesību un savas tautas brīvības aizstāvībai, kā arī Baltkrievijas mīlestībai.”

“Cīņa pret cilvēktiesību pārkāpumiem, atbalstot un palīdzot tiem, kas kļuvuši par upuriem cīņā par demokrātiskiem uzskatiem, – tā ir iedvesma, ko rada cilvēktiesību organizācija “Vjasna,” kuru viņš nodibināja 1996.gadā. Par to, kādā mērā viņa organizācijas darbība lika šķēršļus varasiestāžu pretlikumībai, liecina “Vjasnas” darbības aizliegums un Aļesa vairākkārtējā arestēšana,” piebilda aktīvista sieva.

Reklāma
Reklāma

LETA jau ziņoja, ka Beļackis šogad ir arī viens no finālistiem, kas izvirzīti uz Saharova balvu, ko ik gadu piešķir Eiropas Parlaments (EP).

Uz starptautisko Vāclava Havela balvu šogad pretendēja arī Gruzijas Jauno advokātu asociācija un Ķīnas Tiesību aizstāvju organizācija.

Balvas apmērs ir 60 000 eiro (42 168 lati), un to dibinājusi Eiropas Padome, organizācija “Harta 77”, kā arī Vāclava Havela bibliotēka.

Balvu ik gadu plānots piešķirt personām vai nevalstiskām organizācijām, kuras aktīvi iestājas par cilvēktiesību aizsardzību.

Ik gadu paredzēts arī Prāgā rīkot starptautisku konferenci, lai plašāk apspriestu laureātu paveikto.

Havels bija rakstnieks, dramaturgs, politiķis, disidents, cilvēktiesību aizstāvis un viens no galvenajiem cīnītājiem 1989.gada Samta revolūcijā pret komunisma jūgu.

Pēc komunistiskā režīma sabrukuma Havels tika ievēlēts Čehoslovākijas prezidenta amatā. Kad Čehoslovākija 1993.gadā sadalījās, viņš kļuva par neatkarīgās Čehijas pirmo prezidentu, bet 1998.gadā tika valsts galvas amatā pārvēlēts. 2003.gadā, noslēdzot otro pilnvaru termiņu Čehijas prezidenta amatā, Havels atgriezās pie radošā darba.

Pēc prezidentūras beigām viņš arī aktīvi pievērsās cilvēktiesību aizstāvībai.

1996.gadā Havelam tika atklāts plaušu vēzis. Viņš mira 2011.gada decembrī.