×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
28. septembris, 2017
Drukāt

Vācu triecienšautene Kalašņikova piemineklī (17)

Foto - REUTERS/LETAFoto - REUTERS/LETA

Dažas dienas pēc Kalašņikova pieminekļa oficiālās atklāšanas Maskavas centrā ar slīpmašīnu no vienas pieminekļa plāksnes tika likvidēts uz tās atveidotais nacistu armijas triecienšautenes "StG-44" attēls.

Maskavas centrā 19. septembrī Krievijas kultūras ministrs Vladimirs Medinskis ar pareizticīgo baznīcas priestera svētību, klātesot jaunarmiešiem un kara veterāniem, atklāja septiņus metrus augstu pieminekli ieroču konstruktoram Mihailam Kalašņikovam, kurš iegājis vēsturē kā triecienšautenes “AK-47” izgudrotājs.

 

Pieminekli pielabo ar slīpmašīnu

Pēc pāris dienām pieminekļa pasūtītājas Maskavas pilsētas domes pārstāvis atzina, ka ieroču grafiskajos attēlos uz pieminekļa ir kļūda, tāpēc tie būs jāpārveido. Par to tika informēts pieminekļa autors skulptors Salavats Ščerbakovs, kurš atzina, ka viņš un viņa palīgs “esot kaut ko sajaukuši”. Aiz Kalašņikova statujas uz metāla plāksnes ir atveidoti “AK-47” dažādi modeļi. Kāds vēsturnieks bija pamanījis, ka uz vienas no pieminekļa plāksnēm ir atveidots nacistu armijas triecienšautenes “StG-44” attēls, kas steidzamības kārtā ar slīpmašīnu tika atdalīts no tikko atklātā pieminekļa, kas izmaksāja 35 miljonus rubļu (538 000 dolāru), atzīmē laikraksts “The Moscow Times”. Maskavā dzīvojošais kara vēstures pētnieks Jurijs Pašoloks, kurš atklāja, ka viena uz pieminekļa atveidotajām triecienšautenēm ir “StG-44” precīza kopija, paudis sašutumu par notikušo. “Nemēģiniet man iestāstīt, ka tā ir sagadīšanās,” viņš raksta sociālajā tīklā “Facebook”. Viņaprāt, šādus neprašas skulptorus vajadzētu publiski sodīt. Ir zināms, ka vācu ieroču konstruktors Hugo Šmeisers Otrā pasaules kara laikā nonāca krievu gūstā un līdz 1952. gadam strādāja Iževskas ieroču rūpnīcā. Mūža beigās Kalašņikovs atzina, ka “aizņēmies” no Šmeisera “StG-44″ risinājumus savam”AK”.

 

Skulptors atzīst kļūdu

Skulptors Ščerbakovs atzinis savu kļūdu un paudis izbrīnu, ka kāds spējis to pamanīt. “Mēs šo attēlu ņēmām no informācijas avota, kur tā aprakstā bija teikts, ka tā ir “Kalašņikova triecienšautene”,” intervijā ziņu aģentūrai RBC taisnojās skulptors. Pirms pāris gadiem viņš bija iejaukts līdzīgā skandālā, kad viņa veidotā piemineklī padomju karavīram, kas dodas uz fronti, tika atveidota šautene “Mauser 98”, kas bija vācu armijas bruņojumā no 1898. līdz 1935. gadam. Šķiet, skulptora Ščerbakova reputācijai skandāli nekaitē, jo viņš regulāri saņem valsts pasūtījumus, atzīmē “MT”.

 

Ieroču meistaru mocīja garīga sāpe

Kalašņikova vārdā nosauktā triecienšautene “AK-47” un tās modifikācijas ir pati izplatītākā triecienšautene pasaulē, kur to esot ap simt miljoniem. Jau ordeņiem apbērts un godā celts, vēstulē Krievijas pareizticīgo baznīcas patriarham neilgi pirms savas nāves 2013. gadā Kalašņikovs rakstīja, ka viņu vajā doma par tūkstošiem nāvju, ko nesis viņa izgudrojums. “Manas garīgās sāpes ir nepanesamas,” viņš atzina. “Es turpinu sev uzdot vienu un to pašu neatrisināmo jautājumu. Ja mans ierocis ir atņēmis cilvēkiem dzīvību, vai tad var būt, ka es, kristietis un pareizticīgais, esmu vainojams viņu nāvē, pat ja tie ir ienaidnieki?” Patriarha atbildē teikts, ka “Mihails Timofejevičs [Kalašņikovs] ir parādījis patriotisma un pareizas attieksmes pret valsti piemēru”.

Kalašņikova ieroču firma ir atvērusi suvenīru veikalu Šeremetjeva lidostas tirdzniecības centrā, kur interesenti var nopirkt AK triecienšautenes atveidojumu, kā arī apģērbu un citas lietas ar ieroču firmas zīmi. Firma bija plānojusi paplašināt darbību ASV plašajā ieroču tirgū, taču to 2014. gadā apturēja ASV ieviestās sankcijas pēc Krievijas agresijas Ukrainā. Darbību ASV cer izvērst cita Krievijas ieroču firma “Molot”, kas nav pakļauta ASV sankcijām.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. visu nožultot, bet jāapbēdina. visi vienmer kautko no kāda aizņemas. ari šinī gadijumā vācijai ja bija šāda triecienšautene, tad kāpec tā neattīstijās un nekļuva par vadošo ieroci pasaulē? kalaņikovam protams ar kre,ļa svētibu tomer pietika saprāta ka tā ir laba manta kas jāatīsta, jāražo jāpilnveido…..un rezultātā pagaidām vel nav analoga, uzticamibā, vienkāršibā un izturībā par AK. tā ka skaužiet cik gribas:)
  ………………….
  Elementāri. Konstruktors ar visiem saviem darbiniekiem un rūpnīcu tika deportēts uz psrs. Kas tur vairs varēja ko attīstīt. Līdz ar to rietumos attīstījās cita tipa konstrukcijas ierocis. Vācu konstruktori, kam palaimējās nokļūt Spānijā uzkonstruēja to, ko tagad pazīst ar nosaukumu G3. Būtu Hugo palicis rietumos nav zināms, kura idejas uzvarētu.

  • Par piemēru franči arī “aizņēmušies” no vāciešiem valteru PP40 un ražojuši Francijā, bet tā arī to sauca, proti, Valters, ASV tā patās un daudzi citi. Nevis kāds Makarovs Petrovs vai Sidorovs. Bet krievam mūžīgi jāsameklē kādu gana dēlu, pastalnieku un to jādēvē par ģeniālu izgudrotāju, kāds var rasties tikai pēs divpacmit litriem spirta.
   To ka stg42 un AK47 konstruktīvi stipri atšķirās pierāda tikai to, ka AK47 ir tā paša konstruktora nākamais modelis. Neko vairāk. Tāpēc jau tā līdzība ir novērojama.

 2. Par šo skulptoru jau paši krievi iesmej. Pirms dažiem gadiem kādā piemineklī šamais krievu Mosina plintes vietā ielicis Mauzera 98k. Un vai tika šis nav tas pats, kurš kādā piemineklī zirgam bija piemontējis vīrieša locekli. Portālos bija bildes un par šamo tika iesmiets.

 3. gribetos jau protams Atbildēt

  visu nožultot, bet jāapbēdina. visi vienmer kautko no kāda aizņemas. ari šinī gadijumā vācijai ja bija šāda triecienšautene, tad kāpec tā neattīstijās un nekļuva par vadošo ieroci pasaulē? kalaņikovam protams ar kre,ļa svētibu tomer pietika saprāta ka tā ir laba manta kas jāatīsta, jāražo jāpilnveido…..un rezultātā pagaidām vel nav analoga, uzticamibā, vienkāršibā un izturībā par AK. tā ka skaužiet cik gribas:)

  • Kāpēc nepietika prāta izgudrot pirms un arī vēlāk jaunākus ieročus un tos attīstīt?

   Nevar puika ar 7 klašu izglītību izgudrot kaut ko jomā, kur nepieciešamas zināšanas(augstākā matemātika, materiālu pretestība, u.c.)!

   Nevar!
   Bet piesavināties citu izgudrojumus ar valsts atbalstu pilnīgi mierīgi!

   • redz pat tās plintes izgudrotājs jau ari nesāka no nekā. ne viš izdomāja šaujampulveri, ne viš izdomāja šaujamieročus, pat plinte jau uz to brīdi principā bija jau musdieniga, un ari automātiskie iero’ci jau bija pazīstami…..
    jautajums ja jau “nozagtais orģināls”bija tik labs, tad kāpec tas nebija kaut vai vācijas federativās republikas bruņojumā pēc kara? tur kremļa ietekmi nevar pārmest, ierocis jau bija ražošanā, lietošanā, bet viņi neuzskatija to par pietiekoši perspektīvu lai attīstītu tālāk. par to jau pamatā stāsts neviss par to kas šaujampulveri zidomāja.
    ari kalašņikovam ir bijuši sūdigi ražojumi starp citu, teikim tas sūds ar mazajām patroniņām kam smaguma centrs nobidits bija patiesa katastrofa

    • Kas gan ,suņam asti cels,ja ne pastāvīgais,šeit klīstošais, moskaļu advokāts.

    • Kā Šmaisers atrodoties darba nometnē PSRS (no 1947.g. -1953.g.) un tur uzlabojot savu iepriekšējo versiju Sturm Gewehr 44 (SG44), kas arī ir prototips, varēja ieviest kapitulējušās Vācijas armijas ieroču arsenālā savu izgudrojumu?
     Telepātiski?
     Kalašņikovs tikai sasniedzis pilngadību pirmo reizi ieraudzīja vilciena lokomotīvi!!! Nerunājot par attīstītākām lietām.

     Tu jau arī varētu drusciņ papētīt modernākos ieročus un pēc pusgada Latvijas armijai būtu modernākie ieroči pasaulē!
     Nekautrējies!!!

  • Viss nav tā kā izskatās. Atbildēt

   Nav tik vienkārši. Uz cccp bija izvesta visa dokumentācija un arī konstruktoru birojs. Un arī rūpnīcas aprīkojums tika izvests uz Iževsku, jo rūpnīca atradās krievu zonā. Bet demokrātiskie vācieši šo stroķi lietoka ilgi vēl pēc kara. Trizonijā bija jeņķu stroķ, jeņķi jau neļaus kaut kādam friču dzelzim būt bruņojumā.i. Toties MG42, cik zināms rāzo vēl šodien. Tā ka nevar tik viespusēji spriest,

  • Mihails Kalasnikovs bija vienkarshs dzeks, kurshs aiznjemas Hugo izgudrojumu, jo pats vnk bez eksaktam inzenierzinatnem nevareja izgudrot netiisham izcilu automatu.
   Hugo bija ierocu meistars 4.paaudze, kuram ir vel citi izcili shaujamie.
   Ja jau pec krievu versijas, ak47 izgudroja Kalasnikovs, tad ko Izevska darija Hugo un vinja komanda? Ar ko shie speci tika nodarbinati??? Kas tad butu vinju darba rezultats?
   Nabaga krievi – kaa man vinjus zheel, jo dzivo tada ideologiska haosa.. savu pedejo caru iecela svetajos, bet vinja slepkava gulj mauzoleja, vinji svin ww2 padomju armijas uzvaru, bet parade brauc tanki ar 3 krasu karogiem, kurus ww2 nesa hitlera puse karojoshie krievi… vinjus uztrauc filma Marilde, bet vinjus neuztrauc, ka cara shaveju komandiera uzvarda 7 pilsetas ir nosauktas ielas… vinji ienist sliktos rietumus, tomer nekad neiedomajas, kapec labo valsts vaditaju berni macas un dzivo pie ienaidniekiem – asv, lielbritanija, sveicee, utt…..

 4. Uz pieminekļa bija nevis šautenes attēls, bet daļa no tās rasējuma. Un, kārtējo reizi, var pārliecināties par Krievijas valdošo aprindu 1) reakcijas ātrumu, 2) vēsturiskās patiesības pielabošanas metodēm.

 5. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Noteikti tūdaļ kaut ko sajaukšu, jo vecums jau nenāk viens.
  Aptuveni pirms 20-25 gadiem braucu pa bāni Frankfurtes apkārtnē. Šoferis, mana vecuma onka, rādīja ASV kara lidlauku un skaidroja, ka Berlīnes blokādes laikā no tā ik pēc 5(?) minūtēm pacēlās transportlidmašina, lai vestu visu dzīvei nepieciešamo uz Rietumberlīni. Šajā sakarā ir bijusi akūta nepieciešamība šķērsot bāni. Vairs neatceros kādēļ. Lai neapturētu satiksmi, no Šveices Alpiem, kur būvēja kārtējo tuneli, atvests kalnu urbšanas kombains- vesela rūpnīca. Tādi tobrīd pasaulē bijuši tikai divi. Vācijas gruntī (slapja vizla un vēl kas) šis kombains nav atbilstoši funkcionējis. Tad no kādas “draudzīgās” sociālisma zemes dabūjuši krievu līdzinieku. Protams, daudz mazāku un nesalīdzināmi mazāk ražīgu, bet…Tas, izlurkāts, eļļām pilošs, sasiets ar drātīm, izglābis situāciju. Līdzīgi ir arī ar smalkajiem amerikāņu un rietumnieku ieročiem- arābu tuksnešos viņu precīzās triecienšautenes klemmē, bet krievu kalašņīkovi (kam precizitātē viena tramvaja pietura šur vai tur) pļauj talibus kā kombains rudzus.

  • kā lietotājs, jā varbut ka rietumnieku šauj precizāk, bet neteikši ka AK šauj slikti, parasti problēma ir šāvējā un ka automāts nav piešauts( ieregulēts tēmeklis) ar piešautu kalašu mērķi var trāpit kamer tu spēj saskatit mērķi. bez optikas tas nav nemaz tik tālu, un tik tālu viš noteikti šauj precīzi
   par izturibu vispār nerunāsim, izpeldini, izvārti dubļos smiltīs, izkrati lielumu laukā, lai patronu var stobrā dabūt un šauj

 6. Copy and paste jau nav datora laikmeta izgudrojums!

 7. Pareizi jau vien būsbijis. Kad krievi pēc WW II savāca trofejas, tad to vidū bija gan pats hugo Šmeisers, gan daļa no viņa konstruktoru biroja. Un protams kaudze ar dokumentāciju. Kā liecina wikip’wedija, tad vācu speciālisti faktiski izveidoja Ižmaš rūpnīcu.
  Smeisers, būdams ne tikai konstruktors, bet arī štancēšanas speciālists faktiski izveidoja AK tādu, kādu ieviesa ražošanā, ņemot vērā nepilnības, kuras bija 1944.g. triecienšautenes konstrukcijā. Tāpēc jau arī AK nav precīza Stg kopija, bet uzlabots un pārstrādāts variants. VDR armija 44.g. triecienšauteni lietoja līdz kādam 1955. gadam. Nekur gan nav minēts, bet laikam jau ar 7,92 mm kalibru, jo visticamāk, ka patronas bija diezgan.
  Patiesībā jau halvenais Šmeisewra nopelns ir t.s. vidējās patronas plaša pielietošana, kas ļāva samazināt ieroča svaru un padarīt to piemērotāku ielu cīņām, jo kauju rakasturs WW II tomēr bieži vien atšķīrās no WW I pozīciju kara.

 8. Gan jau skulptoram bija piegriezusies tukšā plātība…

 9. Un? visa pasaule sen zin, ka kalašņikovs savus plānus dabūja no vācu stg44, kalašņikovi ir prgandrīz stg44 kopijas, tik nedaudz citā formā.

Draugiem Facebook Twitter Google+