×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
7. oktobris, 2013
Drukāt

Vācu vistas

Bilefeldes

Lūdzu, pastāstiet par Bīlefeldes vistām! Vai tās labi dēj? Rasma Gulbenes novadā

Bīlefeldes vistas ir samērā jauna vācu vistu šķirne, kas oficiāli atzīta tikai 1980. gadā. Selekcionārs Gerds Roths no Bīlefeldes 70. gados bija iecerējis izveidot šķirni, par pamatu ņemot aziātu tipa vistas, lai iegūstu labu dējību un ievērojamu gaļas iznākumu, kā arī izturību ziemas apstākļos. Lai to panāktu, viņš galvenokārt izmantoja Amroks, Mehelners, Ņūhempšīras, Rodailendas un Velsumas vistas.

Bīlefeldes vistas pieskaita pie lielajām šķirnēm, kuras turklāt dēj arī lielas olas. Ķermenim ir izteikta krūšu un vēdera daļa, kājas zemas, augšstilbi tikpat kā nemanāmi. Izšķīlušos cāļus var atšķirt pēc dzimuma: vistiņām uz muguras ir divas tumši brūnas svītras, bet gaiļiem uz galvas balts plankums. Šajā vistu šķirnē apvienoti galvenokārt mierīgie gēni. Putni ir lēnīgi un miermīlīgi, maz lido, tādēļ nav nepieciešams liels un augsts žogs.

Vistas ir labas dējējas, gadā apmēram 230 olu ar gaiši brūnu čaumalu. Sāk dēt sešu mēnešu vecumā, olas ir pietiekami lielas jau pirmajā gadā. Perēšanas instinkts saglabājies minimāli. Gaiļi savukārt izaug līdz 4 kg svarā un dod ievērojamu gaļas iznākumu. Kaušanai der aptuveni 6 mēnešus veci putni.

Bīlefeldes vistas ir pieticīgas. Aukstums un nejauks laiks tām nav šķērslis, lai dotos pastaigā. Putnu apspalvojums ir brūnganpelēks, kas ļoti labi saplūst ar apkārtējo vidi un nekrīt acīs vanagiem.

Putnkope Anete Daine stāsta, ka Bīlefeldes vistu olas inkubēšanai Latvijā ievedusi pagājušajā gadā. Izperinātie cāļi izauguši lieli un nu jau no tiem viņa iegūst mazuļus. Cāļi šķiļas katru nedēļu visa gada garumā, tos var arī iegādāties viņas piemājas saimniecībā “Upmalnieki” (Tukuma novada Irlavas pagastā). Pāris dienas vecu cena – 1,50 lati. Pēc pārvešanas mājās dod svaigu biezpienu, auzu pārslas, zaļbarību, kā arī kombinēto barību cāļiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+