Latvijā
Politika

VADC direktore atstādināta no amata9

Valsts asinsdonoru centra (VADC) direktore Iveta Ozoliņa. Foto – LETA

Papildināts viss teksts.

Veselības ministre Anda Čakša no amata uz pārbaudes laiku atstādinājusi Valsts asinsdonoru centra (VADC) direktori Ivetu Ozoliņu.

Disciplinārlieta pret VADC direktori Ivetu Ozoliņu ierosināta par iespējamu amata pienākumu nekvalitatīvu pildīšanu.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders aģentūru LETA informēja, ka disciplinārlietas izmeklēšanas laikā paredzēts pārbaudīt VADC atbildīgo darbinieku rīcību pēc pozitīvo analīžu rezultātu uz C hepatīta vīrusu infekcijas donoru asinīs konstatēšanu un ministrijas doto uzdevumu izpildi attiecībā uz nepieciešamo pasākumu īstenošanu, lai apzinātu pacientus, kuri varētu būt saņēmuši iespējami inficētus asins komponentus, un nodrošinātu viņiem nepieciešamos medicīniskos pasākumus.

Disciplinārlietas izmeklēšanas komisijai jāiesniedz atzinums veselības ministrei līdz 2017.gada 16.janvārim.

Pārkāpumi VADC attiecībā uz kvalitatīvu asiņu sagatavošanu konstatēti jau iepriekš, bet nekas nav darīts, lai situāciju vērstu par labu, tā “LNT Ziņām” norādīja Čakša. Viņa gan vēl neapgalvo, ka VADC vadītāja viņas uzticību jau zaudējusi.

“Šobrīd disciplinārlieta un izmeklēšana ir par to, lai nepieļautu, ka situācija var atkārtoties un ka pacientiem varētu rasties bažas, ka asinis, kas viņiem tiek pārlietas, nav tīras vai ir inficētas. Tas ir būtiski no sabiedrības drošības viedokļa,” skaidroja Čakša.

Ministre norādīja – visā procesā ir jāsaprot, kā var būt situācija, ka ir nobīdes no kvalitātes prasībām. “Arī iepriekšējā periodā ir bijuši pārkāpumi attiecībā uz kvalitāti, tāpēc ir būtiski izmeklēt,” piebilda Čakša. Viņa gan norādīja – nevienu par vainīgu nevar paziņot, kamēr situācija nav noskaidrota.

Jau ziņots, ka atklātībā nākušas ziņas, ka ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību VADC ir atklājis 25 donorus, kuriem bijis C hepatīts, kas savukārt rada risku, ka tie asins komponenti, kas izsniegti slimnīcām, varētu būt inficēti.

“Latvijas Avīze” par problēmām centrā un par to, ka pacientiem varētu būt pārlietas ar C hepatītu inficētas donoru asinis, rakstīja 8.decembra publikācijā “Jums pārlietas inficētas asinis”.

Kopumā no šiem 25 donoriem 28 slimnīcām nodoti 195 asins komponenti. Par iespējamo risku informētas arī slimnīcās. Pagaidām no slimnīcām saņemtas atbildes par 89 asins komponentiem, proti, kur šie komponenti izlietoti.

Saistītie raksti

Ceturtdien VADC sasauca preses konferenci. Ozoliņa stāstīja, ka VADC pieņem, ka viens asins komponents ir pārliets vienam cilvēkam. Tomēr no 89 gadījumiem, slimnīcas sniegušas atbildi, ka 55 gadījumos pacienti miruši no pamatslimības, četri asins komponenti norakstīti, jo tiem beidzies derīguma termiņš, bet septiņi pacienti, kuriem pārlietas šīs asinis, tikuši pārbaudīti un viņi ar C hepatītu nav inficēti.

Savukārt vēl 21 pacientam nosūtīta vēstule par nepieciešamību pārbaudīties, bet pagaidām pārbaužu rezultātu nav. Tāpat joprojām VADC gaida atbildes no slimnīcām, kur izmantoti atlikušie 106 asins komponenti, vēsta LETA.

LA.lv