×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
10. marts, 2015
Drukāt

Vadības līmeņa tīrīšana Stradiņos. “LA” pēta Šmita varbūtējās kļūdas (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Dins Šmits (otrais no labās) P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja amatā paguva nostrādāt mazliet vairāk par gadu. Blakus valdes locekle Anda Čakša, veselības ministrs Guntis Belēvičs un Rīgas Stradiņa universitātes rektors Jānis Gardovskis.

Veselības ministrs Guntis Belēvičs un ministrijas valsts sekretāre Solvita Zvidriņa, kura ir arī P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kapitāldaļu turētāja, izteikuši neuzticību Stradiņu valdes priekšsēdētājam Dinam Šmitam. Zvidriņa vakar sasauca slimnīcas ārkārtas akcionāru sapulci, kurā Šmits, negaidot, lai viņu atstādina, brīvprātīgi nolika savas pilnvaras. Viņš uzskata, ka nav iespējams vadīt lielu slimnīcu, ja nav saprašanās ar veselības ministru.

Aizvadītajā ceturtdienā Ministru prezidente Laimdota Straujuma bija uzaicinājusi uz valdības ēku Stradiņu valdes priekšsēdētāju, lai saņemtu informāciju nevis pastarpināti no veselības ministra, bet gan – tiešā avota. Valdības vadītāja uzzināja, ka slimnīcai nedraud maksātnespēja un ka pirmo reizi desmit gados klīnikai nav nenomaksātu parādu par piegādātajām precēm. Tiesa, ir radušās problēmas ar jaunā slimnīcas korpusa celtniecību, kam patlaban pievērsta pastiprināta uzmanība. Taču nekas neliecināja, ka jau pirmdien valdes priekšsēdētājs zaudēs amatu.

Vakar ministrs Belēvičs sasauca preses konferenci, uz kuru pēdējā brīdī bija ieradies arī slimnīcas vadītājs. Šmits man pastāstīja, ka par šo pasākumu uzzinājis nejauši no žurnālistiem un ka pats bez aicināšanas pieteicies piedalīties. Tur tad arī viņš uzzinājis, ka neuzticības izteikšanas iemesls ir ministrijas izraudzītā un uz slimnīcu nosūtītā, pēc ministrijas pieprasījuma par slimnīcas naudu algotā CBB konsultāciju biroja padziļinātā finanšu departamenta funkciju izpēte par 2014. gada septiņiem mēnešiem.

Slimnīcas finanšu direktors Juris Lācis uzskata, ka veiktais audits ir nekvalitatīvs, virspusējs un tendenciozs, kā arī nav līdz galam skaidrs audita mērķis. Audita laikā neesot identificēti būtiski riski, par kuriem jau nebūtu zināms un pie kuru novēršanas netiktu strādāts. “Lai arī audits ir par finanšu departamentu, man personīgi tika uzdots samērā maz izzinošu jautājumu. Līdzīgu informāciju saņēmu arī no citām intervējamām personām. Mans ierosinājums būtu nozīmēt neatkarīgu auditoru, kurš tad arī veiktu funkcionālo visas slimnīcas, nevis kāda konkrēta departamenta auditu,” atzina finanšu direktors.

Slimnīcas vadība norādījusi arī uz būtiskām auditores kļūdām. Piemēram, finanšu departamenta direktoram pakļautajās nodaļās nestrādā 71 darbinieks, kā raksta auditore, bet gan 59 darbinieki. Viņai nosūtīta informācija, ar precīzu darbinieku skaitu, bet parādījušies pavisam citi dati.

Auditore norāda, ka slimnīcai nav izstrādāta grāmatvedības politika, kas kalpotu kā pamatdokuments sabiedrības vadības un finanšu grāmatvedības kārtošanai. Savukārt slimnīcas vadība informē, ka iepriekšējā galvenā grāmatvede atbrīvota no darba pēc nopietnu pārkāpumu atklāšanas 2014. gada vasarā. Grāmatvedības darbs jau ļoti ilgstoši bijis organizēts neatbilstoši labai praksei, līdz ar to esot nepieciešams laiks, lai novērstu daudzu gadu laikā uzkrātās problēmas un neizdarības.

Stradiņu finanšu direktors ir pārsteigts par auditores aizrādījumu par piemaksām administrācijai. Tās esot likvidētas 2014. gada 1. augustā. Kopš tā laika ne tikai finanšu, bet arī vēl citos departamentos esot ieviesta jauna atalgojuma sistēma, nosakot administratīvi saimnieciskajam personālam fiksētu mēnešalgu un likvidējot piemaksas, kas daudzu gadu garumā tika piešķirtas no ārstniecisko pakalpojumu ieņēmumiem. Tādējādi mēnesī tiekot ietaupīti 20 000 eiro.

Straujuma vakar pēc koalīcijas sēdes paziņoja, ka neatbalsta ministra izvēlēto risinājumu. Viņa pārskatījusi Belēviča iesniegto slimnīcas finanšu pārskatu, un tajā visi pārmetumi esot par 2007. gada darbu, kā arī 2012. un 2013. gadu, bet Šmits slimnīcu sācis vadīt tikai 2014. gada februārī. Ministru prezidente aicināja ministru atlikt ārkārtas dalībnieku sapulci, kurā tiktu apspriests jautājums par Šmita iespējamo atbrīvošanu no amata.

D. Šmitu kā perspektīvu Stradiņa slimnīcas vadītāju bija noskatījis gan toreizējais veselības ministrs Juris Bārzdiņš, gan arī veselības ministre Ingrīda Circene. Tajā brīdi viņš neesot juties tik kvalificēts, lai pieņemtu piedāvājumu. Tikai ar trešo piegājienu, kad uz Stradiņiem viņu aicināja pašreizējā valdības vadītāja Straujuma, Šmits piekrita.

Jāņem vērā, ka Šmits ir “Vienotības” biedrs, tomēr Straujuma uzsvēra, ka norobežojas no šā jautājuma sasaistīšanas ar partijas piederību. Viņa sacīja, ka nemainītu savu viedokli arī tad, ja Stradiņu vadītājs nebūtu “Vienotībā”, jo nav pareizi “aizmuguriski pieņemt lēmumus”. Veselības ministrijas preses sekretārs Oskars Šneiders sacīja, ka līdz jauna slimnīcas vadītāja izraudzīšanai konkursa kārtā Stradiņus ar vienlīdzīgām lemšanas tiesībām vadīs līdzšinējie valdes locekļi Anda Čakša un nesen ieceltais Normunds Štāls.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Es domāju, ka nevajag būt politologam, lai nesaprastu ZZS partijas izgājienu. To ka medicīna ar finansu izlietojumu iepriekšējos gados ir valdījis tīrais bardaks, ir skaidrs pat man pensionaram. SApirktas daudzas jaudīgas medicīnas iekārtas, ne pa saviem lidzekļiem, bet ar valsts galvojumu. Medpakapojuma tarifs uz šiem aparatiem ir uzlikts nesamērīgs, ka parastais cilvēks nav spējīgs to apmaksāt, un tā šī dārgā aparatūra netiek noslogota atbilstoši tai slodzei ko pieļauj tās ražotās. ZZS partija to šodien grib izmantot, lai palielinātu politisko ietekmi valdībā, varbūt pat valdības gāšanu kaut kur rudenī. Ir jau doti aizkulišu mājieni par NA izstumšanu no valdības, un komandā pieņemt SC partiju. To jau darīt var., bet jautajums kā to uztvers Latvijas vairakums vēlētāju. ZZS sagraut jau var visu un diezgan ātri, bet uzbūvēt Latvijai, valstiku nebūs tik vienkārši. Nelīdzēs pat Putina pieaicināšana un labvēlīgi izteicieni no ZZS puses. ZZS attopieties! Nebūs tā kā Venspils “hūte” diktē!

  • Jūs nepareizi spriežat!
   Veselības nozarē nekas praktiski nemainās.
   Ir Belēviča kunga solījumi daudz darīt…bet realitātē valda klusums.
   Ja nevar valstī sakārtot veselības iestāžu administrēšanas jautājumus,tad uz ko cerat?
   Diemžēl šodien katra veselības iestāde strādā ar administratīvo aparātu,kurš pamatos gadiem ilgi ir nemainīgs.Nav gribas pieķerties šim jautājumam jo viņš ir sāpīgs…jo reāli būs jāsamazina vadošais personāls par vismaz 60%.Labi saprotam ka ministrs un valsts sekretāre vēlas ilgstoši pabūt savā amatā…jo uzsākot reformu krēsli šķobīsies un saspīlējums būs milzīgs.
   Spice tam ir gatava tikai vārdos…bet reāli bailes ir tik lielas ka risinās cik lēni vien var to darīt.Kā ierasts būs analīzes…koncepcijas…finansējumi u.t.t un kad to visu izsmels tad sāks…bet tas jau ir par vēlu pat tagad.
   Šis jautājums ir elementārs un to labi saprot ierindas mediķi.Reorganizējot tiks zaudētas siltās vietas ar solīdu atalgojumu un darbu,kurš izskatās ka nav auglīgs.
   Rādās ka jānomierinās jo kustināt šo “dīķi” neviens tā īsti darīt nevēlas….

 2. Liekas ka Belēviča kungs ir sevi ” norakstījis” kā politiķi jo tik nepārprotamu neprofesionalitāti izdarot secinājumus par Šmita nomaiņu var izdarīt tikai analfabēts!!!!
  Pie tam izrādās(mediju ziņas)ka pamats esot par iepriekšējo vadītāju “finanšu grēkiem”.Te nekas nav sakāms jo ministrs var izdarīt slēdzienu tikai par konkrētiem pārkāpumiem no atbrīvojamās amatpersonas puses un atsauces uz pagātni apliecina ministra mazspēju un elementāras loģikas trūkumu savā darbībā…
  Bija dzirdētas baumas ka viens no lielajiem ir pilnīgā savas mīļākās pakļautībā un uzsācis darīt “labos” darbus lai iztaptu šai dāmītei.
  Iespējams ka visi to redz…klusē un gaida ar ko tas beigsies.
  VISATĻAUTĪBA.
  Ceram uz ministra Belēviča kunga goda prātu un vīrieša cienīgu rīcību-demisiju

  • Nekas, nekas, ieliks amatā savas dūdiņas Ingas bijušo vīru Normundu Štālu, un finanšu stāvoklis nekavējoties uzlabosies. Pašam Belēvičam un arī viņa dūdiņai, jo kā zināms ministram šobrīd ir lielas problēmas ar naudu. Un no aldziņas dzīvot ak kā negribas.

 3. Iesaku pavērot Apiņa aktivitātes. Viņš ļoti gribēja kļūt par Stradiņu vadītāju Circenes laikā, bet nedabūja. Tagad, kad ar Apiņa palīdzību misistrs ir viņa draugs, tad arī aši tiek izkārtota vieta arī pašam Apiņam.

  • Visi redz ka Apiņa kungs internetā pauda izdomājumus par Stradiņu vadītāju Šmita kungu izskaot savas domas apm šādā veidā:
   iespējams ka kaut ko saņēm jo apgrozās miljoni
   iespējams ka nevar vadīt jo ir bijušais zāļu tirgotājs
   iespējams ka steidzoši jānomain
   un tādā veidā paužot gudrības.
   Ja jau Apiņa kungam ir nopietni pierādījumi tad steidzoši jāgriežas attiecīgajās struktūrās lai veic materiālu pārbaudi
   Taču nav nekā un kā kāršu spēlē “blefo” sakot ka ir dūzis.
   Iespējams ka pakalpiņš kuram varbūt ka ministrs apsolījis labu amata vietu!!!
   Liekas ka ir aizmirsuši ka Apiņa kungu varētu raksturot apmēram tā:DAUDZ RUNĀ BET MAZ DARA.Par šādiem saka:TUKŠO SALMU KŪLĒJS

Draugiem Facebook Twitter Google+