Publicitātes foto

Vadošais Austrālijas mākslinieks atgriežas pie latviešu saknēm 0

Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros no 7. jūlija līdz 30. septembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas Lielajā zālē būs skatāma vērienīga Imanta Tillera personālizstāde “Ceļojums uz nekurieni”, LA.lv uzzināja LNMM.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Imants Tillers (1950) ir viens no vadošajiem Austrālijas mūsdienu māksliniekiem. Dzimis latviešu trimdinieku ģimenē Sidnejā, Sidnejas Universitātē ieguvis arhitektūras bakalaura grādu (1972). Viņa interese par laikmetīgās mākslas procesiem aizsākās studiju laikā, kā brīvprātīgajam palīgam iesaistoties Kristo un Žannas Klodas Sidnejas Mazā līča ietīšanā (1969).

Imants Tillers pārstāvējis Austrāliju Sanpaulu biennālē un 42. Venēcijas mākslas biennālē, personālizstādes notikušas Mūsdienu mākslas institūtā Londonā, Nacionālajā mākslas galerijā Velingtonā, Nacionālajā Austrālijas mākslas galerijā Kanberā (2006). Starptautisku reputāciju Tillers ieguvis, piedaloties grupu izstādēs Gugenheima muzejā Ņujorkā, Osakas glezniecības triennālē, Stedelijka muzejā Amsterdamā. Viņš regulāri piedalās Sidnejas mākslas biennālēs. Saņēmis nozīmīgas mākslas balvas: Osakas triennāles balvas (zeltu – 1993, bronzu – 1996, sudrabu – 2001), Beidžinas mākslas biennālē un galveno Austrālijas mākslas balvu ainavu glezniecībā – Vinna balvu (2012). 2013. gadā iekļuva Austrālijas Arčibalda balvas finālā (Archibald Prize).

CITI ŠOBRĪD LASA

Imants Tillers tiek saukts par “domāt provocējošu mākslinieku,” un viņa jaunradi uzskata par postmodernisma kvintesenci. Tillera māksla ir intelektuāla, tā ietver atsauces uz pasaules kultūru, Rietumu mākslas vēsturi, 20. gadsimta Eiropas literatūru un filozofiju, Austrālijas iedzimto iedzīvotāju kultūru. Imants Tillers citējis ne tikai pasaules kultūru un mākslu – viņa gleznojumos sistemātiski atrodamas ar Latviju saistītas detaļas – tautas pasaku tēli, Jāņa Jaunsudrabiņa, Vilhelma Purvīša, Ilmāra Blumberga radošā mantojuma citāti, vārdi, dzejas rindas un literāro darbu fragmenti latviešu valodā, Latvijas vietas un vietvārdi un tamlīdzīgi.

1981. gadā Imants Tillers gleznošanai sāka izmantot nelielus ar audeklu apvilktus taisnstūra kartonus, no kuriem tiek salikti bieži vien izmēros iespaidīgi darbi. Šie kartoni autoram kļuvuši par konceptuālu risinājumu.

“Tillers izvēlējies apropriācijas metodi – viņa gleznas veidojas no tēliem, kas atrasti citu mākslinieku darbos. Tos citējot un vienā kompozīcijā savienojot daudzus, pasaule paveras kā savstarpēji saistītu parādību sistēma. Pastāvīga Tillera daiļrades sastāvdaļa ir arī teksts – filozofu, literātu, dzejnieku un domātāju sacerējumos atrasti teikumi, kas kā būtiski vēstījumi atkārtojas no vienas gleznas otrā. Mākslinieka lielo jautājumu lokā ir indivīds, vieta un identitāte,” stāsta izstādes kuratore Elita Ansone.

Latvijā pirmā tikšanās ar Imanta Tillera mākslu notika 1993. gadā, kad Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā tika eksponēta glezna no sērijas “Diaspora”. Plašajai retrospekcijai “Ceļojums uz nekurieni” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā izvēlēti 70 darbi no Austrālijas Nacionālās mākslas galerijas Kanberā, Jaundienvidvelsas mākslas galerijas Sidnejā, Laikmetīgās mākslas muzeja Sidnejā, Oklendas mākslas galerijas “Toi o Tāmaki” Jaunzēlandē, Eleonoras Trigubof kolekcijas Sidnejā, Vila Belē (Will Baillieu) kolekcijas Brisbenā, kā arī no autora īpašumā esošā kopuma.

Reklāma
Reklāma

Izlase ļauj parādīt meistara rokraksta attīstību vairāk nekā 40 gadu garumā no leģendārās instalācijas, kas tapa 1975. gadā, iedvesmojoties no Marsela Dišāna, un tūliņ tika izvēlēta pārstāvēt Austrāliju Sanpaulu biennālē, līdz gleznām, kurās izmantotā apropriācijas metode un īpaši aborigēnu mākslas citāti izraisīja skandalozas diskusijas Austrālijā 20. gadsimta 80. gados.

Izstādes sakarā pirmo reizi Latvijā tiks publicēta grāmata par Imanta Tillera mākslu. Meistara daiļradei ir veltīti vairāki pētījumi, tomēr neviens no tiem Latvijā. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar Sidnejas Universitātes izdevniecību “Power Publications” gatavo bilingvālu izdevumu “Imants Tillers. Ceļojums uz nekurieni”, kuru ievadīs mākslinieka paša rakstīta eseja.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.