Ekonomika
Bizness

Vadošs Latvijas uzņēmējs maina biznesu Āfrikas lēto rožu dēļ1

Ekrānšāviņš no “Bumbieru rozes” video

Āfrikas lēto rožu dēļ vadošs Latvijas audzētājs ziedu biznesu maina pret gurķiem un zemenēm, raksta sabiedrisko mediju portāls “lsm.lv”.

Latvijas Televīzijas raidījums “Aizliegtais paņēmiens” izpētījis rožu biznesu Latvijā. Pēc raidījuma vēstītā, rožu biznesa ceļi arvien biežāk no Nīderlandes ved uz Āfriku. Tur ziedu auzdēšanā izmanto pesticīdus, kas Eiropas Savienībā (ES) ir aizliegts.

Raidījuma sarīkotais pesticīdu tests rozēm Latvijas veikalos apliecināja, ka pesticīdi ir visās rozēs, neatkarīgi no tā, kur ziedi pirkti. Visvairāk pesticīdu – kopumā 18 vielas – atrasti Vācijā pirktu rožu paraugā.

Rožu audzēšanas attīstība Āfrikā, tostarp Kenijā, tieši ietekmējusi arī ziedu audzēšanas biznesu Latvijā, ziņo raidījums.

Pērn no griezto rožu tirgus faktiski izstājās Tukuma pusē Sēmē strādājošā Bumbieru ģimenes saimniecība “Bumbieru rozes”. Vēl salīdzinoši nesen tā bija lielākā un lepnākā griezto rožu saimniecība Baltijā, uzsvēra LTV.

Uzņēmēja Eva Bumbiere iepriekš lepojās, ka pieprasījums mājās tik liels, ka eksportēt nevajag. Turklāt ziedi audzēti bez pesticīdiem.

No aptuveni diviem hektāriem platības, kas bija atvēlētas rozēm, šobrīd palikusi tikai aptuveni sestā daļa, lielākajā platībā plānots tagad audzēt gurķus un zemenes.

“Baltijā arī kolēģi ir pārgājuši uz dārzeņu audzēšanu jau daudzus gadus atpakaļ un mēs bijām tādi vienīgie palikuši,” zināja stāstīt “Ar B Agro” līdzīpašniece E. Bumbiere. Izaudzēt rozes tikpat lēti kā Āfrikā esot “nereāla misija”.

LA.lv