×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
17. novembris, 2017
Drukāt

Vai ar OIK pārmaksājam TEC-2? (6)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Subsīdijas būtiski pārsniedz 9% iekšējās peļņas normas (IRR) līmeni, kāds noteikts visai atjaunojamās elektroenerģijas (AER) nozarei, apgalvo Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija (LAEF).

Subsīdijas būtiski pārsniedz 9% iekšējās peļņas normas (IRR) līmeni, kāds noteikts visai atjaunojamās elektroenerģijas (AER) nozarei, apgalvo  Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija (LAEF).

Tā nākusi klajā ar paziņojumu, kurā norādījusi, ka investīcijas TEC-1 un TEC-2 gāzes elektrostaciju pirmā un otrā bloka būvniecībā savulaik sasniedza 700 miljonus eiro, bet saņemtā obligātā iepirkuma komponente (OIK) gadā ir 85 miljoni.

 

TEC-2 nesamērīgi pārsubsidē

“Kontekstā ar nesamērīgu peļņu, kas tiek pārmesta AER nozarei, vēlamies uzsvērt, ka šajā gadā beidzās vairākus gadus ilgušais valsts atbalsta saskaņošanas process ar Eiropas Komisiju (EK) elektroenerģijas ražotājiem, kā rezultātā tika noteikta peļņas norma katras stacijas atbalsta periodam IRR 9%, saknē novēršot problēmu par AER nozares pārsubsidēšanas iespēju. Taču uzmanības vērta ir norāde, ka šis saskaņojums nav attiecinājums vienīgi uz TEC-2 gāzes elektrostaciju. Tieši te ir saskatāma nesamērīga pārsubsidācija, un tikai ārējais spiediens no EK puses licis rast risinājumu subsīdijas priekšlaicīgai atpirkšanai,” teikts federācijas valdes priekšsēdētāja Jāņa Irbes izsūtītajā paziņojumā.

 

“Latvenergo”: federācija melo

“Latvenergo” savā atbildē “LA” norādīja, ka termoelektrostaciju iekšējās peļņas norma nepārsniedz likumā noteikto un LAEF paziņojums ir nekorekts. “Ir izveidots tāds mehānisms, kurā valsts samazinās savas nākotnes saistības pret koģenerācijas stacijām ar uzstādīto elektrisko jaudu virs 100 megavatiem, un šādiem ražotājiem tika piedāvāts pieteikties uz vienreizēju maksājumu, piekrītot atbalsta intensitātes samazinājumam nākotnē. No visiem ražotājiem šādai kompensācijai, kas palīdzēs samazināt OIK maksājumu, pieteicies vienīgi “Latvenergo”, kas atteicies turpmāk saņemt 75% no ikgadējiem elektriskās jaudas maksājumiem koģenerācijas stacijām TEC-1 un TEC-2. Tādējādi valsts saistības ilgtermiņā samazināsies par 262 miljoniem eiro. Esam veikuši TEC-1 un TEC-2 staciju iekšējās peļņas normas aprēķinu, kuru ir pārbaudījis neatkarīgs zvērināts revidents, un iekšējā peļņas norma nepārsniedz atbalsta regulējumā maksimāli atļautos 9%,” uzsver kompānijā. “Latvenergo” arī vērš uzmanību, ka J. Irbe savos paziņojumos jau vairākkārt nav iedziļinājies lietas būtībā, taču šoreiz sniedzis klaji nepatiesu informāciju. Ekonomikas ministrija apstiprina: TEC-1 peļņa atbalsta periodā ir 8,85%, bet TEC-2 IRR ir 5,21%. Līdz ar to nav pamata LAEF apgalvojumiem par to, ka AS “Latvenergo” TEC-1 un TEC-2 būtu pārsubsidēti.

“Latvenergo” taisnību pierāda arī šā gada 24. aprīļa Eiropas Komisijas nolēmums neiebilst pret esošo kārtību. Paziņojumā teikts, ka “valsts atbalsta shēma atjaunojamās enerģijas un koģenerācijas staciju atbalstam nepārkāpj Eiropas Savienības 2001. un 2008. gada valsts atbalsta vadlīnijas par vides aizsardzību un Līgumu par Eiropas Savienības darbību. Līdz ar to valsts atbalsts ir saskaņā ar iekšējo tirgu.” Tāpat EK paziņojumā teikts, ka tā neatrada nekādus pierādījumus termoelektrostaciju pārkompensācijai.

 

Noteikti 9% griesti

Komersantiem, kuri ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijā, nosaka kopējās kapitālieguldījumu iekšējās peļņas normu (IRR) 9% apmērā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Tas ir viens no viss klasiskākajiem valsts nozagšanas piemēriem. Ražošanas iekārtas nav mūžīgas. Ar laiku tās jāremontē, jāmodernizē un jānomaina. Nauda šo nepieciešamo darbību veikšanai ir jāatlicina no peļņas un tie ir amortizācijas atskaitījumi. Elektrības cenā, kā arī siltuma pārdošanas cenā šie amortizācijas izdevumi ir paredzēti. Tikai, kā jau vienas dienas saimniekiem, amortizācijas nauda uzkrāta netiek, bet tiek izmaksāta parasti peļņas dividentēs un notrallināta. Un , kad nu TEC-iem pienāk lielie remonta izdevumi, tiek meklētas citas iespējas un atrasts nelikumīgs OIK maksājums. Faktiski ar OIK nelikumīgi tiek iekasēts amortizāciju atskaitījumu summas no patērētājiem divreiz. Un kārtējo reizi OIK skandāla autori peldas šampānieša vannās un ņirdz par reņģēdājiem.

 2. Kas par muļķībām mums tiek stāstītas ??? !!!
  Latvija var un arī saražo vairāk elektroenerģiju vairāk nekā patērē.
  “Lieko” enerģiju varam pārdot blakus valstīm.
  To peļņu saņems Latvenergo un Valsts budžets-
  tad par ko mums- tautai- vēl kaut kāds OIK jāpiemaksā???????

 3. kā jūs domajat, kur tāpeļņa paliek, domāju ka likumu bīītāju kabatās

 4. Latvijā zudusi jēga OIK būtībai . Krievijas dabas gāze ir fossīlais kurināmais, kur nav nekāda sakara ar OIK piemaksām. Tā ir nekaunīga laupīšana . Peļņu grib Latenergo, sadales tīkli, un tagad Latenergo struktūra atsevišķi, kur faktiski visi TEC remonti jāsedz no amortizācijas atskaitījumiem, nevis OIK nelikumīga piemērošana. Tiesiskā valstī sēdētu bariņš valdības vīreļu sēdētu aiz restēm par ekonomisko diversiju, kas novedusi pie smagām sekām vairāku uzņēmumu bankrota, kur iespaidīgākais ir Liepājas metalurgs un neskaitāmu Latvijas iedzīvotāju izdzīšanu no savas tēvu zemes.

  • Latvija zaļa valsts? Atbildēt

   100% precīzs viedoklis! Tiek gremdēti ne tikai uzņēmumi, bet netiek maksātas arī pienācīgas algas. Tiek sadārdzinātas preces. Tā ķēdite, pateicoties korupcijai, ir gara
   Kura valdība bija tā, kas paredzēja, ka arī TEC-i jāpārsubsidē?

 5. un nevienu nemulsina Atbildēt

  ka musu monopoluzņēmums latvenergo saņem oik ?!!!!! kāda viņam obligātā iepirkuma komponente, viņš veic plānveida pamatražošanu. višs ir tas kam obligāti jāiepērk, bet ne jau no sava paša uzņēmuma. tikai tāpec ka māksligi atdalits kā atsevišķa strukturvieniba un “īstajā jaika posmā veikta rekonstrukcija”tas pats uz hesiem attiecas
  vispār jau ši ir pirmā reize kad mediju telpā kāds atļāvās vispār uzrakstit ka teci saņem oik. ja latvenergo no saviem ražotājiem oik neiekasēs, tad oik ikopejā ietekme uz elektribas cenu bus tik nieciga ka tuvosies nullei.

Draugiem Facebook Twitter Google+