×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
6. decembris, 2016
Drukāt

Vai arodbiedrībām draud šķelšanās? (5)

Foto - Ģirts ZvirbulisFoto - Ģirts Zvirbulis

Buča ir! Ziedi ir! Bet vai būs saticīga dzīvošana? Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga pēc kongresa gan apsveica Egilu Baldzēnu ar ievēlēšanu, bet tuvākajā laikā skolotāju arodbiedrība lems, vai turpinās darboties viņa vadītajā savienībā.

Vēl pirms pāris mēnešiem šķita, ka Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) līdera nomaiņa būs garlaicīga formalitāte un savienības valdes apstiprinātais līdzšinējā vadītāja Pētera Krīgera vietnieks Egils Baldzēns gūs pārliecinošu atbalstu. Taču pēdējās nedēļās spriedze arodbiedrību vidū pieauga, un sestdien kongresā starp delegātiem jau šķīlās uguņi.

 

Negaidīts kandidāts

Lieta tāda, ka Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), kas vēl novembrī pauda atbalstu Baldzēnam, burtiski pāris dienu pirms pasākuma izlēma virzīt citu kandidāti – juristi Ievu Branti, kura nav arodbiedrību biedre. Kā debatēs paskaidroja LIZDA vadītāja Inga Vanaga – skolotāji par savu kandidātu esot izšķīrušies tādēļ, ka pirms kongresa saskārušies ar neētisku rīcību no “Baldzēna komandas” puses, sīkāk nekomentējot.

“No manas puses nekāda neētiska rīcība nav bijusi. Vanagas kundze valdes sēdē izteica nekonkrētus pārmetumus ne tieši man, bet valdei kopumā. Iespējams, ka tādi ir bijuši, bet tad uzreiz bija jāinformē LBAS vadītājs,” žurnālistiem skaidroja E. Baldzēns.

LBAS statūti patiešām ļauj kongresa laikā ikvienam izvirzīt kandidatūru organizācijas vadītāja amatam. Taču par to, vai iekļaut šo pretendentu vēlēšanu sarakstā, vispirms lemj kongress. Šajā balsojumā I. Branti atbalstīja LIZDA, Latvijas Apvienotā policistu arodbiedrība un atsevišķi delegāti no citām arodbiedrībām. Tādēļ viņa kandidātu sarakstā netika iekļauta. Uz līdera godu tika ļauts pretendēt Baldzēnam un Latvijas Sabiedrisko pakalpojumu un Transporta darbinieku arodbiedrības “LAKRS” pārstāvim Edgaram Niedrītim. Baldzēnu atbalstīja 100 no 165 delegātiem, Niedrīti – astoņi, bet 55 (galvenokārt LIZDA pārstāvji) balsoja pret abiem kandidātiem.

 

Lems par izstāšanos

“Vēlēšanu process bija nedemokrātisks, mūsu kandidātam pat netika dota iespēja izteikt savu redzējumu,” sašutusi bija I. Vanaga. Pēc balsojuma rezultātu paziņošanas tajā zāles malā, kur sēdēja skolotāju delegāti, bija novērojama neapmierināta šūmēšanās. Daži mudināja demonstratīvi piecelties un pamest kongresu, bet mierīgākie prāti tomēr pārliecināja kolēģus rīkoties diplomātiski un pat pieklājīgi sveica Baldzēnu ar ievēlēšanu. Tomēr jau 14. decembrī gaidāma LIZDA padomes sēde, kur skolotāji lems par izstāšanos no LBAS.

Jaunievēlētais priekšsēdētājs Baldzēns pauda gatavību tikties ar LIZDA pārstāvjiem un izrunāt domstarpības: “Ja runa ir par kādām kļūdām, tad varam analizēt, kurā pusē tās ir bijušas vairāk. Katrā ziņā man nav nekāda naida pret skolotājiem. Gluži otrādi, citas nozares pat pārmet, ka pārāk bieži runāju tieši par pedagogu problēmām. Taču uzskatu, ka šobrīd viņu situācija ir patiešām nopietna un pelnījusi uzmanību.”

Gan aizejošais LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers, gan citi runātāji debatēs uzsvēra nepieciešamību saglabāt arodbiedrību saliedētību Latvijā un atgādināja LBAS saukli “Vienotībā spēks!” (politisko konotāciju dēļ pēdējos gados gan tas tiek lietots retāk). Tas Baldzēnam būs pirmais izaicinājums. It īpaši ņemot vērā, ka LIZDA ar nepilniem 30 000 biedru ir lielākā no visām LBAS ietilpstošajām arodbiedrībām, skolotāji kopumā veido trešdaļu no aptuveni 
90 000 LBAS biedru.

 

Grib stingru roku

Vairākos balsojumos plecu pie pleca ar skolotājiem balsoja arī policistu arodbiedrības pārstāvji. Tomēr viņi vēl nesteigsies lemt par izstāšanos no LBAS. “Mums galvenā interese, lai beidzot LBAS kļūtu par organizāciju ar mugurkaulu. Diemžēl līdzšinējai vadībai ne reizi vien pietrūka stingras rokas. Piemēram, kad policistiem budžetā atņēma pusi atalgojuma, arodbiedrības parakstījās. It kā notiek dialogs ar valdību un darba devējiem, bet piekāpjas vienmēr tikai arodbiedrības.

Vajadzētu vienreiz uzstāt uz savu viedokli, aizcirst durvis un neparakstīt darba ņēmējiem neizdevīgus noteikumus. Es šobrīd neesmu pilnīgi drošs, ka Baldzēns spēs demonstrēt šādu mugurkaulu. Vispirms pavērosim, kā viņam veiksies, un tad lemsim,” teica Latvijas apvienotās policistu arodbiedrības prezidents Agris Sūna.

Tikmēr citas lielās arodbiedrības (mediķi, dzelzceļnieki, enerģētiķi, sakarnieki) pauda atbalstu Baldzēna kandidatūrai, atsaucoties uz viņa ilggadējo pieredzi LBAS struktūrās.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Nu Baldzēnam jau ir prasme, kādreiz jau viņš sašķēla socdemokrātu kustību.

  2. kopš biezajiem uz Krimas kurortiem nebija vajadzīgas arodbiedrības ceļazīmes, tās pārvērtušās tikai par algas silēm izredzētajiem…

  3. Laikam tā skolotāju arodbiedrības dāmīte sevi sāk saredzēt SC rindās.. Kad vaicāta par lojalitātes nodrošināšanu skolās, tad rausta valodu… ( nu laikam sapņo par to prezidenta Putina bildi klasē pie sienas – nu Latvijā protams).
    Es esmu jau par vecu,lai nesaprastu valodas raustīšanu pie zīmīgām atbildēm…

  4. Izskatās, ka arodbiedrības sāk braukt pa sc (ausaiņa un urbja) taciņu!!!

  5. nu cik sapratu tad kongres demonstreja kukuļošanas un demagoģijas kalngalus. papriekšu kandidāti no izglitibas puses nemaz nepieņem kā kandidāti, formāli aizbildinoties ka balsu nepietiek, un beigās balzena pretiniecei vispār tikai dažas balsis ir. kā tas iespējams ?!!!! tas nozimē ka balzenu “ieveleja”māksligi radot apstākļus un konkurentus kas vareja viņu apsteigt vienkārši nelaida lidz velešanām.
    tādā situācijā nebutu brīnums ka neapmierinātie aizietu. kantoris jau tā ir bezzibains, un ja vel tik šmucīgs, tad kāds no viņa labums?

Draugiem Facebook Twitter Google+